مراقبت های ویژه سالمندان

0
251

دوران سالمندی یکی از حساس ترین سالهای زندگی انسان می باشد که فرد باید به خوبی از خود مراقبت کند، وقتی می گوییم مراقبت در واقع منظورمان چیست؟ مراقبت در سنین سالمندی در واقع شامل همه موارد نظیر تغذیه مناسب ، داشتن خواب و استراحت منظم ، رعایت بهداشت فردی و فعالیت های روزانه مفید در حد تعادل و موارد دیگری می باشد. در ادامه مطلب به مراقبت های ویژه سالمندان خواهیم پرداخت ، با گیاه یاب همراه باشید.

سالمندان

مراقبت ها و پیشگیری ها

اگرچه تغییرات ناشی از پیری اجتناب پذیر است اما نمی توان از بسیاری از آنها تا حدودی پیشگیری نمود یا وقوع آن را به تعویق انداخت بدین جهت لازم است سالمندان را به رعایت موارد ذیل تشویق نمائید :

انجام برنامه های ورزشی منظم به ویژه پیاده روی و استفاده از کفش های پاشنه کوتاه، با کف غیر لغزنده

رژیم غذایی مناسب ( کم نمک و کم چربی ) و خوردن غذا در وعده های زیاد و حجم کم

مصرف کافی مایعات (حراقل ۸-۶ لیوان در روز)

استفاده از عینک آفتابی در مقابل نور خورشید

کنترل منظم وزن و فشارخون

عدم استعمال دخانیات

داشتن دوره های کوتاه استراحت در فعالیت های طولانی

رعایت بهداشت دهان و استفاده از ورقه های نازک

عدم تغییر ناگهانی محل تاریک به روشن و بر عکس

ماساژ نواحی تحت فشار

تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده به آهستگی

داشتن الگوی خواب منظم

استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب

از آنجائیکه رعایت اصول تغذیه صحیح در دوران سالمندی تاثیر به سزایی در روند سالم پیر شدن دارد،به چند مورد از توصیه های تغذیه ای دوران سالمندی اشاره می شود.

پژوهشها نشان داده است، سالمندانی که عمر بیشتری می کنند دارای خصوصیات زیر هستند :

هر روز به طور مرتب صبحانه می خورند .

در هر وعده حجم غذایی کافی مصرف می کنند .

نوسانات وزنشان کمتراست (همواره وزن مطلوب دارند)

میوه و سبزی در برنامه غذایی روزانه آنها وجود دارد .

چربی و مواد غذایی کمتری مصرف می کنند .

از مصرف نمک و مواد غذایی شور به مقدار زیاد خودداری می کنند.

سالمندان در امان این بیماری ها باشند

برنامه غذایی دوران سالمندی شامل طیف متنوعی از مواد غذایی است . به گونه ای که بتواند حدود ۳۰ درصد کالری را از چربی ها، ۱۵ درصد از پروتئینها، ۵۵ درصد از کربوهیدراتها (عمدتا کربوهیدراتها مرکب ) تأمین کند . به علاوه توصیه می شود چربی های غیر اشباع ترجیحا از منابع گیاهی تامین شود.

امیداست با اجرای موفق به تشخیص زودرس بیماری ها در سالمندان به ظاهر سالم باشیم وبا کنترل و درمان بیماری ها درمراحل ابتدایی از ایجاد ناتوانی در پیری پیشگیری نموده و سالمندان را با نهایت قدرت فکری و توان جسمی ایده ال حفظ نماییم .
آرتروز واژه ای فراگیر برای بیش از ۱۰۰ مشکل تاثیرگذار بر مفاصل یا بافت های پیرامون آنهاست. معمولا افراد مبتلا به آرتروز، در قسمت مفاصل یا محیط اطراف آنها احساس سفتی و خشکی می کنند. تحقیقات نشان می دهد در حدود نیمی از افراد ۶۵ سال و مسن تر مبتلا به آرتروز هستند.

بیماری قلبی شامل بیماری عروق کرونر است که بر جریان خون به سوی قلب تاثیر گذاشته و منجر به حمله قلبی می شود. این بیماری همچنین شامل فشارخون بالا و سکته هم هست. به گفته محققان، کمتر از ۳۰ درصد افراد ۶۵ سال و مسن تر دچار بیماری قلبی می شوند. همچنین طبق آخرین بررسی ها، ۸ درصد این گروه سنی سکته را تجربه می کنند.
افراد دارای شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر چاق تلقی می شوند. افراد چاق در معرض ریسک بالای بیماری قلبی، سکته، دیابت نوع۲ و برخی سرطان ها از جمله سرطان سینه در زنان بعد از سن یائسگی، سرطان روده و مقعد، سرطان رحم و سرطان کلیه قرار دارند.
با افزایش سن، معمولا قدرت بینایی و شنوایی تحلیل می رود. مشکلات بینایی متداول در بین افراد مسن شامل آب مروارید، تباهی لکه زرد ناشی از سن، آب سیاه و مشکلات ناشی از دیابت است. در حدود ۲۵ درصد افراد مسن ۶۵ تا ۷۴ سال و ۵۰ درصد افراد ۷۵ سال و مسن تر دچار تحلیل شنوایی می شوند.
حتی اگر افراد مسن سالم باشند، زمین خوردن ناگهانی یا تصادف می تواند منجر به شکستگی استخوان ها یا آسیب به سر شود. معمولا بعد از وقوع این اتفاقات، افراد مسن به دلیل ترس فعالیت هایشان را کمتر می کنند و در نتیجه قدرت و مقاومت ماهیچه ای شان تحلیل می رود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید