با بیماری ذات الریه آشنا شویم

0
227

ذات الریه

ذات الریه یا پنومونی یکی از بیماری های خطرناک میباشد که سلامت فرد  به خصوص افراد مسن را در معرض خطر قرار می دهد. ما در این مقاله به طور جامع به علل بیماری و راه های پیشگیری و درمان آن خواهیم پرداخت.

ذات الریه

یک هفته پس از آغاز بیماری در حدود یک سوم از بیماران دچار افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون  می‌شوند. دوره بیماری بین چند روز تا یک ماه و گاهی هم بیشتر ادامه خواهد داشت.

علت بیماری

میکروب‌های متفاوتی عامل ذات الریه هستند. اگرچه بعضی از این میکروب‌ها شایع و تشخیص آنها آسان است، اما در مواردی تشخیص عامل بیماری بسیار مشکل می‌باشد. عفونت ریه می‌تواند در اثر باکتری ،ویروس یا قارچ ایجاد شود. در اغلب موارد باکتری‌ها عامل اصلی ایجاد بیماری هستند.

منشا عفونت

عوامل عفونی معمولا در ریه افراد سالم وجود ندارند. گاهی اوقات آن‌ها توسط جریان خون به ریه‌ها می‌رسند، ولی اغلب همراه با نفس کشیدن توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی به ریه‌ها منتقل می‌شوند.

فرد دچار عفونت، با عطسه و سرفه میکروارگانیسم ها را وارد هوا می‌کند. برخی از میکروارگانیسم ها خصوصا ویروس‌ها همراه تنفس وارد ریه می‌شوند. بعضی از میکروب هایی که به طور معمول در حلق افراد زندگی می‌کنند بی ضرر هستند. در صورتی که شخص به هر علت از جمله به علت ابتلا به ویروس، ضعیف شده باشد این میکروب ها به درون ریه‌ها راه می‌یابند.

علائم بیماری

ذات‌الریه بسته به عامل ایجادکننده می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. تب، درد قفسه سینه، سرفه، کاهش اشتها و ضعف علائم اصلی بیماری هستند.

سرفه در ابتدا ممکن است خشک باشد، اما یک تا دو روز بعد سرفه خلط‌دار می‌شود. خلط معمولا زرد رنگ است و ممکن است رگه‌های خونی داشته باشد.

تنفس بیمار سریع و سطحی می‌شود و ممکن است بیمار به نفس نفس زدن بیفتد. در موارد شدید اکسیژن رسانی کاهش می‌یابد و ممکن است علائم کمبود اکسیژن در فرد بروز کند.

تنفس عمیق یا سرفه ممکن است منجر به ایجاد درد عمقی در قفسه سینه شود. این علامت ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت به پرده پوشاننده ریه‌ها باشد.

پیشگیری

– سیگار نکشید. از آنجایی که افراد سیگاری بیش از همه در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، ترک سیگار مهم‌ترین عامل پیشگیری از این بیماری می‌باشد.

– از تماس با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی خودداری کنید.

– از مواجهه با سرما یا خیس بودن در هوای سرد خودداری کنید.

– تغذیه مناسب به خصوص در کودکان عامل مهمی در پیشگیری از عفونت‌های ریه است.

– درمان به موقع عفونت‌های ساده تنفسی، احتمال عفونت ریه را کاهش می‌دهد.

– ویتامین‌های تازه به خصوص ویتامین C مصرف کنید.

واکسن می‌تواند از ابتلا به برخی انواع عفونت ریه جلوگیری کند، البته واکسن برای تمام افراد ضروری نیست و بیشتر به افراد در معرض خطر توصیه می‌شود. واکسن‌هایی که بیشتر توصیه به آن‌ها شده است آنفلوآنزا و پنوموکوک است

– سالخوردگان و کودکان کم سن بهتر است در محل‌هایی که احتمال آلودگی در آن‌ها بیشتر است حضور نیابند.

– خودسرانه دارو به خصوص آنتی‌بیوتیک و داروهای کورتون‌دار مصرف نکنید.

– اگر مبتلا به بیماری‌های مزمن هستید، حتما برای پیشگیری با پزشک مشورت کنید.

افراد در معرض خطر

هر چند همه ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، با این وجود برخی افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. در راس این افراد باید از سیگاری‌ها نام برد.

افراد در سنین بسیار بالا و بسیار پایین (نوزادان و افراد مسن) نیز سیستم دفاعی ضعیف‌تری دارند و شانس ابتلایشان بیشتر است.

کسانی که به هر دلیل سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مثل مبتلایان به ایدز، کسانی که داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند) نیز جزیی از این دسته محسوب می‌شوند.

کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی تضعیف‌کننده مقاومت بدن نظیر بیماری‌های قلبی، سرطان، سل، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، یا بیماری‌های مزمن ریویهستند نیز باید بیشتر مراقب خود باشند.

افرادی که طحال آنان برداشته شده است نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

zatolrie

در اینجا ده نمونه درمان خانگی برای ذات الریه معرفی می کنیم:

 • سیر
 • فلفل قرمز
 • دانه های شنبلیله
 • دانه های کنجد
 • آب سبزیجات
 • بخور
 • زردچوبه
 • ریحان و فلفل سیاه
 • روغن سقز
 • روغن پونه کوهی

سیر

 • سیر ویژگی های ضد میکروبی دارد و با باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها مبارزه می کند. همچنین به پایین آوردن دمای بدن و افزایش برونداد خلط برای پاک شدن سینه و شش ها کمک می کند.
 • یک فنجان شیر را در چهار فنجان آب مخلوط کرده و نصف قاشق چایخوری پودر سیر به آن اضافه کنید. محلول را بجوشانید تا به اندازه یک چهارم مقدار معمولی کاهش پیدا کند. این معجون را روزی سه بار بنوشید.
  راه دیگر برای استفاده از سیر این است که بوته های سیر خرد شده را در مخلوطی با مقدار مساوی آب لیموی تازه و عسل مزه دار کنید. دو یا سه قاشق چایخوری از این مخلوط را سه یا چهار مرتبه در روز بخورید.
 • همچنین می توانید خمیر سیر یا آب سیر را روی سینه تان بمالید.

چای زنجبیل هم تا حدی تسکین دهنده است.

فلفل قرمز

فلفل قرمز مقدار تندی زیادی دارد که آزاد سازی مخاط از مجرای تنفسی را ممکن می سازد. بنابراین، برای پاکسازی مخاط از سیستم تنفسی مفید است. فلفل قرمز هم منبع خوبی از کاروتین B است که در بهبود سلامت غشای مخاطی موثر است.

 • مقداری آب لیمو ومقدار بسیار کمی فلفل قرمز را در یک هشتم لیوان آب مخلوط کنید و آن را چند بار در روز بخورید.
 • حتی می توانید فلفل قرمز را در یک فنجان آب هویج مخلوط کنید. هر دو برای درمان ذات الریه مناسب هستند.

دانه های شنبلیله

دانه های شنبلیله خصوصیات آنزیمی دارند یعنی برای از بین بردن اخلاط مفید است. علاوه بر این، باعث تعریق می شود که تب را کاهش داده و مواد سمی را از بدن دفع می کند.

با جوشاندن یک قاشق چایخوری از دانه های شنبلیله در ۵۰۰ میلی لیتر یا دو فنجان آب، چای شنبلیله درست کنید. محلول را صاف کنید و چهار فنجان از آن را هر روز بنوشید. برای بهتر کردن مزه اش، می توانید مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید. در صورت بهبودی می توانید خوردن محلول را کم کنید.

 • برای درست کردن چای گیاهی یک قاشق چایخوری دانه شنبلیله، یک قاشق چایخوری زنجبیل، یک بوته سیر خرد شده و مقدار کمی فلفل قرمز را در یک فنجان آب داغ بریزید و پنج دقیقه آن را به حال خود بگذارید. محلول را صاف کرده و نصف یک لیمو را در آن بفشارید. می توانید مقدار کمی عسل هم به آن اضافه کنید. این چای را در طول روز چندین بار بخورید.

دانه های کنجد

این درمان خانگی برای استخراج ترشحات مناسب است. دانه های کنجد مانند خلط آوری طبیعی عمل می کنند.

 • یک قاشق سوپ خوری دانه های کنجد را در یک فنجان آب بجوشانید.
 • یک قاشق سوپ خوری تخم کتان به آن اضافه کرده و آن را بجوشانید.
 • مواد را صاف کرده و سپس یک قاشق چایخوری عسل و مقدار کمی نمک به آن اضافه کنید.
 • این محلول را روزی یکبار بنوشید.

آب سبزیجات

آب هویج تازه، آب اسفناج، آب چغندر، آب خیار و آب دیگر سبزیجات برای سلامتی خصوصا زمانی که ذات الریه دارید بسیار عالی هستند. این مایعات ایمنی بدن را افزایش داده، مخاط را حل کرده و به دفع سموم کمک می کنند. مقدار کافی فسفر و کلرین و آب هویج هم برای شش ها و سیستم نایی بسیار مفید هستند.

 • آب اسفناج و هویج را به نسبت دو سوم با هم مخلوط کنید تا نیم لیتر آب میوه به دست آید. آن را هر روز بنوشید.
 • یک پیمانه آب چغندر، یک پیمانه آب خیار و سه پیمانه آب هویج را با هم مخلوط نموده وهر روز آن را بنوشید.

می توانید ۲۵۰ میلی لیتر یا یک فنجان آب هویج را هم روزانه بنوشید.

بخور

بخار با عفونت مقابله کرده و با تسکین دادن سرفه و فرو نشاندن اخلاط، تنفس را بهبود می بخشد.

 • آب را در کتری بجوشانید و چند قطره از روغن هایی مثل اکالیپتوس، اسطوخودوس، درخت چای، لیمو یا روغن کافور به آن اضافه کنید.
 • این بخار را تنفس کنید. در هنگام تنفس سرتان را با حوله ای بپوشانید تا این بخار هدر نرود و تماما استنشاق شود. دوش آب داغ هم مفید است.

زردچوبه

این گیاه دارویی مانند شنبلیله مخاط را تجزیه کرده و برای استخراج آن از بدن خصوصا از مجرای تنفسی مناسب است.علاوه بر این، خصوصیات ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد که در مقابله با عفونت مفید است.

 • پودر زردچوبه را در روغن خردل گرم مخلوط کنید تا خمیری درست شود. خمیر را روی سینه تان بمالید.
 • یک لیوان شیرگرم را با یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه مخلوط نموده و دو یا سه بار در روز بنوشید.
 • نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه و یک چهارم قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را در یک لیوان آب گرم مخلوط نمایید. این محلول را روزی یک بار بنوشید.

ریحان و فلفل سیاه

هر دوی این ترکیبات برای شش ها مفید و برای درمان طبیعی ذات الریه مناسب است.

 • آب ۵ برگ ریحان را با مقدار کمی پودر فلفل سیاه تازه مخلوط نمایید.
 • هر ۶ ساعت این مخلوط را بخورید.

روغن سقز

این روغن برای کاهش درد ذات الریه مناسب است.

 • مقدار کمی از روغن سقز را روی قفسه سینه بمالید. می توانید کافور هم به آن اضافه نموده و ماساژ دهید.
 • آن ناحیه را با پارچه ی پشمی یا کتان گرم بپوشانید.

روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی به واسطه خاصیت های ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی با میکروب های ذات الریه مبارزه می کند. این روغن هم به کاهش مخاط و اخلاط کمک می کند.

 • دو یا سه قطره روغن پونه کوهی را به یک لیوان آب یا آب میوه تازه اضافه کنید. این محلول را سه بار در روز بنوشید.
 • یک یا دو قطره از این روغن را روی گلوله ای کتانی یا پارچه ای بریزید و آن را کنار بالشتتان بگذارید. پیش از اینکه بخوابید می توانید آن را در طول شب تنفس کنید.

علاوه بر این درمان ها می بایست همه ی روش های درمانی توصیه شده توسط دکترتان را حتی اگر بهتر شدید یا ذات الریه تان عود کرد، ادامه دهید. بسیار استراحت کنید و مایعات زیادی خصوصا آب بنوشید.

بعلاوه، قبل از مصرف هر داروی سرماخوردگی یا سرفه با دکترتان مشورت کنید. سرفه کردن هم می تواند مفید باشد زیرا کمک می کند تا مخاط از بدنتان خارج شود.


گردآوری شده توسط گیاه یاب

منابع : baghdaroo.com , tebyan.net

 

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید