با افراد درون گرا چگونه رفتار کنیم؟

0
509

افراد درون گرا ( introvert ) تقریبا بیش از یک سوم جمعیت دنیای ما را تشکیل میدهند و به طور حتم شما هم با این افراد رو به رو شده اید. فرد درون گرا به طور معمول چندان تمایلی به تعامل با افراد دیگر و یا حضور یافتن در اماکن شلوغ ندارد. درون گراها افراد ساکتی هستند و به خصوص در یک جمع کمتر شاهد صحبت کردن آنها هستید. در این نوشتار به بررسی خصوصیات این افراد و همچنین رفتار مناسب در برابر آنها خواهیم پرداخت . با گیاه یاب همراه باشید.

درون گرا

به گفته زهرا عراقی دکترای روانشناسی و مشاوره کودک و خانواده، طبق بررسی‌های صورت گرفته بیش از یک سوم جمعیت‌ جهان را افراد درون گرا شامل می‌شوند به عبارتی از هر سه نفر یک نفر تیپ شخصیتی درون گرا دارد. با وجود اینکه افراد درون‌گرا در جامعه کمتر مورد توجه واقع می‌شوند ولی این امر نشان‌دهنده برتری افراد برون‌گرا بر دسته دیگر نیست.

عراقی اظهار داشت: افراد درون‌گرا تمایل دارند که روی یک کار خاص به تنهایی تمرکز کنند، اما افراد برون‌گرا توانایی انجام چند کار را به طور هم زمان دارند. فرد درون‌گرا از تعامل با دیگران و شلوغی گریزان است ولی فرد برون‌گرا به طور دائم به سمت دیگران متمایل می‌شود. درون‌گراها گرایش دارند روی موضوع خاص متمرکز شده و در آن زمینه اطلاعات تخصصی کسب کنند.

وی در خصوص ویژگی‌های افراد درون‌گرا و برون‌گرا عنوان کرد: درست است که درون‌گراها تمایلی برای ارتباط با دیگران ندارند اما این بدان معنا نیست که ارتباط خود را با دیگران به طور کامل قطع کنند؛ همچنین برون‌گراها علاوه بر اینکه بیشتر زمان خود را با دیگران می‌گذرانند، باید زمانی را به خلوت با خود اختصاص دهند.

این دکترای روانشناسی افزود: از درون‌گرایان برجسته جهان می‌توان به “استیو جابز”، صاحب شرکت اپل، گاندی رهبر هند و انیشتین فیزیکدان مشهور جهان اشاره کرد که توانسته‌اند تحولات زیادی را در جهان ایجاد کنند.

اشتباهات پرخطر در برخورد با افراد درون گرا

عراقی به پنج اشتباه مهلک زیر در برخورد با افراد درون‌گرا اشاره کرد:

-فرد درون‌گرا در جمع خیلی ساکت است؛ ما نباید این افراد را گوشه‌گیر و منزوی بدانیم چرا که آنان دنیای خاص خودشان را دارند و با افراد منحصر به فردی ارتباط دارند.

-این اشخاص نیاز به صحبت کردن دارند؛ این تصور که فرد درون‌گرا توانایی مکالمه با دیگران را ندارد اساساً اشتباه است. شواهد علمی نشان می‌دهد درون‌گرایان می‌‌توانند سخنرانان حاذقی باشند.

-فرد درونگرا همیشه تنهاست و دوستان زیادی ندارد؛ این دسته از افراد دوستان منحصر به خودشان را دارند و در دنیای خویش هر کسی را جا نمی‌دهند. از طرفی آنان بر اساس ارتباطات و نیازهای خودشان با افراد محدودی روابط بسیار عمیقی برقرار می‌کنند.

-بعضاً دچار تصورات اشتباهی می‌شوند؛ ممکن است این تصور در ذهنشان شکل بگیرد که باعث عصبانیت دیگران شده‌اند. بسیاری از افراد بر این باورند که فرد دورن‌گرا با آنها مشکل دارد در حالی که سکوت شخص درون‌گرا دال بر ارتباط مخدوش با شخص مقابل نیست.

-این افراد ممکن است در تعامل با همسرشان با مشکل مواجه شوند؛ فرد درونگرا غالباً تمایل به رسیدگی به امور منزل دارد. این امر درست زمانی مشکل‌ساز می‌شود که وی در تعامل با فردی برونگرا و عاشق ماجراجویی‌های خارج از خانه قرار می‌گیرد.

ارتباط تنگاتنگ انزوا طلبی و درون گرایی

وی یادآور شد: منزوی بودن دلیلی بر درون‌گرایی نیست. انسان‌های منزوی به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ الف. افراد خجالتی ب. افراد که از اختلالات خلقی (شامل دو گروه اختلال افسردگی و دو قطبی) رنج می‌برند ج. افرادی که استرس و اضطراب بالایی دارند.

درون‌گراها ممکن است گوشه‌گیرتر، منزوی‌تر و تنها‌تر باشند اما باید توجه داشت منزوی بودن و درون‌گرایی دو مقوله جدا از هم بوده و نباید با هم اشتباه گرفته شوند.

جام جم

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید