بازی های رایانه ای و نقش والدین

0
548

در این نوشتار قصد داریم به بررسی بازی های رایانه ای و تاثیر آنها بر کودکان بپردازیم. همچنین در انتهای مطلب نگاهی به نقش والدین در این موضوع داریم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

 بازی های رایانه ای

 در نهایت چه رده بندی‌هایی برای بازی‌ها اعلام می‌شود؟

 فقط رده بندی سنی نیست. اول این پیشنهاد مطرح می‌شود که یک بازی مجاز است یا نه و در صورت مجاز بودن هر بازی در یکی از رده‌های سنی بیشتر از سه سال، هفت، دوازده، پانزده و هجده سال قرار می‌گیرد.

۱۸+ یعنی این بازی های رایانه ای مخصوص ۱۸ ساله‎هاست؟

نه. یعنی این بازی را ۱۸ سال به بالا می‎توانند استفاده کنند و برای زیر ۱۸ سال نامناسب است.

آماری دارید که در ایران چقدر به این رده‌بندی سنی توجه می‌کنند؟

بله. طبق پژوهشی که انجام شده، ۴۱ درصد از بازیکنان ایرانی تا حدودی به رده‌بندی سنی توجه می‌کنند. ۳۳ درصد توجه زیادی دارند و ۲۶ درصد اصلا توجهی ندارند.

 و بزرگترین علت این بی‌توجهی توسط این ۲۶ درصد چیست؟

ببینید در کشور آمریکا ۹۱ درصد والدین هنگام خرید بازی های رایانه ای ، کودکانشان را همراهی می‌کنند و ۵۹ درصد والدین آمریکایی دست کم هفته‌ای یک بار در بازی های رایانه ای با فرزندانشان همراه می‌شوند. یعنی با هم بازی می‌کنند. شاید بزرگترین علت کم توجهی گیمرهای ایرانی به رده بندی سنی بازی‌ها، کم آگاهی خانواده‌ها نسبت به خرید بازی و بازی کردن فرزندان باشد.

 امروز اگر یک پدر دست فرزندش یک فیلم خارجی ببیند کاملا به محتوای فیلم حساس است و آن را بررسی می‌کند اما در مورد بازی هنوز پدرها و مادرهای فرزندان ما به اندازه کافی حساس نیستند و نمی‌دانند که درون این بازی صحنه‌هایی دارد که از فیلم‌های خارجی بدتر است. خیلی پدرو مادرها هنوز نمی‎دانند که بازی غیرمجاز و مجاز داریم و حتی بازی مجاز هم رده بندی سنی دارد و برای هر سنی مناسب نیست. پدرها و مادرها نسبت به بازی باید حساس شوند.

بازی های رایانه ای

حالا اگر هم حساس شوند، با بازی‌های فروشگاه‎های دیجیتالی چه کنند یا حتی بازی‌های موبایلی؟ اصلا بازی‌های موبایلی هم غیرمجاز داریم یا اصلا رده بندی سنی می‌شوند؟

بله حتما. فضای دیجیتال هم الان خیلی فراگیر شده به خصوص بازی‌های موبایلی که کودکان و نوجوانان به راحتی و با اختیار داشتن انواع تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به آن دسترسی دارند.

نظام اسرا (نظام ملی رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای) هم به همین دلیل از ابتدای سال ۹۴، نظارت، بررسی و رده بندی سنی بازی‎های موبایلی را نیز در دستور کار خود قرار داده و امروز پس از گذشت حدود یک سال و نیم در حدود ۱۰ هزار عنوان بازی موبایلی بررسی و رده‌بندی سنی شده‌اند که البته تعدادی از بازی‌های بررسی شده به دلیل داشتن محتواهای نامناسب غیرمجاز معرفی شده‌اند و مدیران مارکت‎ها موظف هستند تا این بازی‌ها را از روی مارکت خود حذف کنند. مسئله مهم در مورد این بازی‌ها این است که خانواده‌ها زمانی که می‌خواهند برای فرزند خود بازی را روی مارکت‌ها دانلود کنند. باید به قسمت رده بندی سنی بازی دقت داشته باشند و بازی‌هایی را برای فرزند خود انتخاب کنند که مناسب رده سنی فرزندشان باشد.

ماهنامه همشهری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید