بارداری کاذب – علل و علائم

0
595

بارداری کاذب به شرایطی گفته می شود که زن – بدون اینکه واقعا باردار باشد – دارای برخی علائم فیزیکی بارداری است. بارداری کاذب در دیگر پستانداران نیز ممکن است رخ بدهد و به نظر می رسد که به سیستم غدد درون ریز بدن – که مسئول متعادل سازی هورمون های است – مربوط باشد. هنگامی که برخی از هورمون های خاص افزایش پیدا کنند، باعث تقلید از هورمون های بارداری می شود، از این رو نتیجه ی این اختلال، باعث ظاهر شدن علائمی شبیه به بارداری می شود.

بارداری کاذب

در چنین شرایطی ممکن است که فرد تصور کند که باردار شده است. بارداری کاذب حتی ممکن است در مواقع نادر در مردان نیز ایجاد شود. زیرا گاهی برخی از فرومن های (pheromones) خاص باعث افزایش هورمون استروژن و دیگر هورمون های زنانه در مردان می شوند. تشخیص بارداری کاذب با استفاده از تست بارداری و یا تست فراصوت بسیار راحت است. اما گاهی می تواند باعث ایجاد آسیب روحی، استرس و نگرانی برای زنان شود.

آیا ممکن است در بارداری کاذب، نتیجه ی تست بارداری مثبت باشد؟

در حقیقت گاهی ممکن است که با وجود بارداری کاذب، نتیجه ی تست بارداری مثبت باشد که به چنین شرایطی مثبت کاذب می گویند. این مسئله ممکن است در بسیاری از زنان ک حتی احتمال بارداری شان وجود ندارد، نیز ایجاد شود. این مشکل معمولا به دلیل خطا و یا اختلال در آزمایش خون یا به دلیل میزان پروتئین در ادرار ایجاد می شود. نتیجه ی مثبت کاذب از منفی کاذب نادر تر است اما گاهی ممکن است اتفاق بیوفتد.

از جمله دیگر علل نتیجه ی مثبت کاذب می توان به سطح بسیار بالای هورمون hCG (human chorionic gonadotropin یا گنادوتروپین جفتی انسانی) که در نتیجه ی درمان های باروری و یا سقط جنین زود هنگام ایجاد می شود، اشاره کرد. گاهی اوقات سقط جنین اتفاق می افتد اما زن متوجه آن نمی شود و ردی از hCG در بدن او باقی می ماند. سپس این hCG  ها که در بدن می مانند باعث تحریک تغییر برخی هورمون های خاص می شوند و بارداری کاذب ایجاد می شود.

علل بارداری کاذب

همانطور که گفتیم، تشخیص علت اصلی بارداری کاذب اندکی مشکل است زیرا این نوع بارداری در نتیجه ی تلفیق تغییرات هورمونی ، فاکتور های روانی و فیزیکی رخ می دهد. در برخی افراد بارداری کاذب به دلیل فاکتور های روانی مانند عدم بارداری و یا چندین مرتبه سقط جنین و یا حتی علاقه ی شدید به باردار شدن ایجاد می شود. با این که این فاکتور های روانی و یا دیگر عوامل متفرقه معمولا رایج نیستند، اما استرس و چشم انتظار بودن برای تولد کودک می تواند برای برخی زنان بسیار سخت و طاقت فرسا باشد.

در برخی موارد، این تصور باردار بودن می تواند حتی بر روی هورمون ها نیز تاثیر بگذارد و باعث بروز برخی علائم شبیه با بارداری شود، این درصورتی ست که در برخی موارد دیگر ، علل فیزیکی مانند تومور تخمدان و یا اختلالات غدد درون ریز می تواند باعث نوسان هورمونی شود.

علائم بارداری کاذب

از جمله علائم اولیه ی بارداری کاذب می توان به حالت تهوع و استفراغ، بزرگ شدن سینه ها، قطع شدن قاعدگی، افزایش وزن، کمر درد، بزرگ شدن شکم و حتی احساس حرکت و تکان خوردن چیزی در شکم اشاره کرد. واضح است که برخی از این علائم به دلایل فیزیکی و برخی دیگر تا حدودی روانی می باشند. اما باید به خاطر داشته باشید که بدن و ذهن ارتباط بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند. هنگامی که یک زن این علائم را داشته باشد، اولین و طبیعی ترین حدسی که می زند بارداری است. به همین دلیل قانع کردن زنی که این علائم را داشته باشد به باردار نبودن، اندکی مشکل می باشد. از این رو باید به روش های مثبتی او را قانع کرد.

بارداری کاذب

در بسیاری از موارد، زنان تنها چند هفته این علائم را در خود مشاهده می کنند؛ این در حالی ست که برخی دیگر از زنان ۹ ماه کامل و یا حتی بیشتر این علائم بارداری را دارند. علیرغم اینکه مرتب به چنین زنانی گفته می شود که باردار نیستند، آن ها باز هم نمی توانند این را بپذیرند و فکر می کنند که واقعا در شکم آن ها جنینی در حال رشد است. البته برخی افراد می توانند متوجه شوند که نواسانات هورمونی بدن شان متوقف شده است و می پذیرند که در شکم شان جنینی وجود ندارد.

آزمایشات و روش‌های درمانی

هنگامی که یک زن به بارداری کاذب منجر شده است و به پزشک مراجعه می کند، علائم فیزیکی که دارد حتی گاهی پزشک را نیز دچار اشتباه خواهد کرد؛ اما با آزمایشات و فراصوت می توان به راحتی تشخیص داد که زن باردار می باشد و یا دچار بارداری کاذب شده است. آزمایشات لنگی و تست ضربان قلب نیز می تواند به راحتی نشان دهد که در شکم زن جنینی وجود ندارد. همچنین بسیار جالب است که پزشکان بسیاری گزارش کرده اند که تغییرات فیزیکی زنانی که به باردای کاذب دچار شده اند، بسیار شبیه به بارداری می باشند- مثلا انبساط رحم. همچنین با آزمایشات فراصوت اولیه و یا معاینات فیزیکی دقیق تر، آزمایش ادرار و… می توان تشخیص داد که یک زن باردار است یا خیر.

یکی از دلایلی که با استفاده از آزمایش ادرار نیز تشخیص بارداری کاذب با مشکل مواجه می شود، وجود برخی تومور های سرطانی نادر در بدن می باشد. این سرطان ها می توانند هورمون های مشابه زنان باردار را در بدن تولید کنند. بدین ترتیب باید سریعا تحت ازمایش قرار بگیرند تا بطور قطعی مشخص شود که بارداری کاذب ایجاد شده است یا خیر.

برای درمان، زنانی که معمولا دارای نوسانات هورمونی هستند باید از هر گونه دارو و روشی برای متعادل سازی هورمون هایشان استفاده کنند (تحت نظر پزشک). اگر شما می خواهید که برخی از علائم خاص مانند تورم شکم، بزرگ شدن سینه ها، حالت تهوع و قاعدگی تان را درمان کنید، برای این کار دارو هایی وجود دارد که باید با تجویز پزشک مصرف کنید.

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، بارداری کاذب به ندرت رخ می دهد و اگر به درستی و از سیستم درستی پیروی کنید و به پزشک مراجعه کنید، به راحتی و بدون تصورات اشتباه طولانی مدت، می توانید آن را تشخیص دهید و درمان کنید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید