اکیناسه

0
339

اکیناسه (سرخاگل)، گیاهی زمستانه و پرخاصیت است که مصرف آن، شما را از ابتلا به بیماری های مختلف دور نگه خواهد داشت. این گیاه در بین ۱۰ گیاه پر مصرف دنیا قرار دارد و برای حفظ تندرستی بسیار موثر است. اگر می خواهید زمستان امسال را سلامت بمانید، این گیاه را دریابید! لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

اکیناسه

گیاه شناسی

اکیناسه که در ایران به سرخارگل معروف است، گیاهی علفی و چند ساله از تیره ی کاسنی و به ارتفاع یک متر است، ساقه آن از انشعابات فراوانی برخوردار است و برزهای زیر و خشن دارد. برگ های پایین ساقه نیز تخم مرغی یا نیزه ای شکل هستند و ۳۰ ساتی متر طول و ۲۰ سانتی متر عرض دارند. گل ها معمولا به رنگ ارغوانی، صورتی، قرمز، زرد و نارنجی دیده می شوند و مراکز آن ها (گل های لوله ای) سبز یا قهوه ای تیره و سیاه رنگ است.

زادگاه اصلی گیاه اکیناسه، آمریکای شمالی است و از سال های بسیار دور، بومی ها و سرخ پوست های آمریکا از خواص آن استفاده می کردند و امروزه نیز در تمام اروپا تبدیل به یک داروی گیاهی پر طرفدار شده است. گونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد و در بیشتر مواقع از ریشه استفاده ی دارویی می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با اکیناسه

مصرف گیاه با تشخیص و تجویز متخصص طب سنتی می تواند به پاک سازی سیستم لنفاوی و مقاوم سازی بدن در برابر عفونت های پنهان مثل مشکلات قارچی و حفظ سلامتی بدن کمک کند. ترکیبات موجود در گیاه سرخارگل، تعداد گلبول های سفید خون را افزایش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این خاصیت، سرخارگل را به یک داروی مهم در مواردی که سیستم ایمنی بدن توسط عفونت های مزمن یا سموم و مواد زائد ضعیف می شود(مثل تورم غدد لنفاوی، کورک های متناوب، سردرد های مزمن یا گلو درد) تبدیل کرده است.

ضد سرما خوردگی است

گیاه اکیناسه ضد عفونی کننده و ضد التهاب است و مانع رشد باکتری های مضر می شود، بنابراین بهترین داروی گیاهی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی است. اگر در روزهای سرد زمستان دچار سرماخوردگی شدید، به جای آنتی بیوتیک های شیمیایی به سراغ این گیاه بروید. یادتان باشد آنتی بیوتیک ها همه ی میکروب ها را می کشند، حتی میکروب های مفید بدن تان را!

– برای تهیه ی دمنوش ضدسرما خوردگی، نصف قاشق چای خوری ریشه گیاه سرخارگل را با یک لیوان آب در یک قوری بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف کرده و با مقداری عسل شیرین و میل کنید. به مدت یک هفته، هروز چهارفنجان دمنوش سرخارگل مصرف کنید. همچنین می توانید ۳۰ قطره تنتور این گیاه را در یک لیوان آب بچکانید و سه مرتبه در روز میل کنید.

از آنفلوانزا پیشگیری می کند

یکی از بیماری های شایع زمستانی آنفلوانزاست که هر سال نوع خاصی از آن شیوع پیدا می کند. برای در امان ماندن از شر این بیماری، می توانید هر روز یک فنجان دمنوش گیاه اکیناسه میل کنید، زیرا حاوی قندهایی است که باعث تولید پادتن های بیشتر و تقویت سیستم امنیتی بدن می شوند و سدی در برابر ویروس های بیماری زا می سازند، به همین دلیل از بروز بیماری پیشگیری می کند یا شدت و مدت دوره ی بهبود را کاهش می دهد.

– به این منظور یک قاشق چای خوری ریشه ی اکیناسه را دریک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. هر روز قبل از سه وعده ی غذایی (صبح،ظهر،شب) یک فنجان از این محلول صاف شده را میل کنید. این دوره را ۷ تا ۱۰ روز ادامه دهید. افراد سالمندی که بدن ضعیفی دارند، می توانند به جای واکسن آنفلونزا از این گیاه برای پیشگیری استفاده کنند.

اکیناسه

التهاب مثانه را رفع می کند

گیاه اکیناسه حاوی «آلکامیدهایی» است که برای مقابله با باکتری ها و قارچ ها مفید است، بنابراین اگر دچار التهابب مثانه شده اید از این گیاه برای درمان استفاده کنید.

– نصف قاشق چای خوری ریشه گیاه سرخارگل را با ۱۵۰ میلی لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید و به مدت یک هفته، روزانه چهار فنجان از این دمنوش بنوشید. همچنین می توانید ۳۰ قطره تنتور این گیاه را در یک لیوان آب بچکانید و سه مرتبه در روز میل کنید.

برونشیت را بهبود می بخشد

بسیاری از افراد دچار بیماری های تنفسی هستند که در فصل زمستان یا بر اثر آلودگی هوا شدت می یابد، گیاه سرخار گل در رفع برونشیت مو ر عمل می کند.

– نصف قاشق چای خوری ریشه گیاه سرخار گل را با ۱۵۰ میلی لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید و به مدت یک هفته، هر روز چهار فنجان از این دمنوش مصرف کنید.همچنین می توانید ۳۰ قطره از تنتور این گیاه را در یک لیوان آب بچکانید و هر سه مرتبه میل کنید.

مضرات

مصرف گیاه اکیناسه برای دیابتی ها، مبتلایان به بیماری های خود ایمنی مثل اسکلروز،لوپوس،آرتریت روماتوئید،بیماری پوستی «پمفیگوس وولگاریس» توصیه نمی شود.

-در بیماران نقص یا ناتوانی کلیوی به دلیل احتمال به هم زدن تعادل الکترولیت ها باید با احتیاط مصرف شود.

– این گیاه در دوران بارداری یا شیردهی منع مصرف دارد.

– افرادی که دچار حساسیت هستند، بهتر است از این گیاه استفاده نکنند.

– در سرطان های خون که با افزایش گلبول های سفید همراه است، مصرف سرخارگل ممنوع است.

– مصرف بیشتر از هست هفته به طور مداوم توصیه نمی شود.

تداخل دارویی

– مصرف سر خارگل همراه کافئین ممکن است غلظت فراوان کافئین در جرایان خون شود و عصبانیت ، سردرد و ضربان قلب را افزایش دهد.

– مصرف این گیاه هم زمان با برخی از داروها ممکن است باعث جلوگیری از تجزیه ی آن ها در کبد شود یا اثرات این داروها را کاهش دهد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید