اکسیرهای شفابخش برای تقویت گوارش

0
369

دستگاه گوارش سالم، تضمین کننده سلامت افراد است و اختلال در عملکرد آن بدن را از مواد مغذی محروم می کند و باعث تجمع مواد زائد در بدن می شود. طب سنتی پیشنهاد می کند برای پاکسازی و تقویت گوارش تان، از برخی گیاهان دارویی استفاده کنید. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

تقویت گوارش

سنا بهترین گیاه برای تخلیه روده

سنا از بهترین گیاهان دارویی برای درمان یبوست است، زیرا اثر مسهل قوی دارد و برای تخلیه روده در عمل های جراحی یا عکسبرداری پزشکی استفاده می شود. شما می توانید یک گرم از برگ سنا را به شکل دم کرده یا جوشانده مصرف کنید. مصرف بیش از حد این گیاه می تواند باعث دردهای شکمی، دل پیچه و تنبلی روده ها شود. برای جلوگیری از تنبلی روده ها و عوارض طولانی مدت، بهتر است پس از یک یا دو هفته مصرف گیاه قطع شود.

-گیاه سنا برای زنان باردار و شیرده منع مصرف دارد.

اسفرزه ، ضد یبوست

در طب سنتی یبوست را ام الامرض گفته اند و آن را مادر همه بیماری ها می دانند، بنابراین نسخه های درمانی بسیاری هم برای آن آورده اند. اگر شما دچار یبوست هستید، از دانه های اسفرزه برای درمان استفاده کنید. این دانه های گیاهی به دلیل وجود لایه موسیلاژی به عنوان ملین و برطرف کننده ناراحتی های ناشی از بواسیر به کار می روند. بهتر است مصرف اسفرزه همراه با آب زیاد باشد، زیرا موسیلاژ سطح دانه ها برای حجیم شدن احتیاج به آب زیاد دارند.

بزرگسالان باید یک قاشق غذاخوری اسفرزه را در یک استکان ریخته، با مقداری آب مخلوط کرده و آن را مصرف کنند، سپس دو لیوان دیگر آب بنوشند. برای اثربخشی بهتر می توان به مدت سه روز این کار را تکرار کرد. برای کودکان شش تا دوازده ساله می توان نصف این مقدار را (صبح و شب) مصرف و برای کودکان زیر شش سال باید با پزشک مشورت کرد.

مصرف اسفرزه در روزهای اول، ممکن است باعث نفخ شدید و بزرگ شدن شکم شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید مصرف گیاه را از کم شروع و به سه بار در روز رساند یا دوره درمان را طولانی تر کرد.

تقویت گوارش

بابونه ، مرهم زخم های سطحی و تقویت گوارش

بابونه تقویت کننده معده، ضد خونریزی، ترمیم کننده زخم های سطحی و ضد اسپاسم گوارشی است. برای تهیه چای بابونه، یک لیوان آب جوش را با دو گرم از گل های خرد شده مخلوط کرده و پس از ۱۵ دقیقه، آن را صاف و مصرف کنید. این میزان می تواند تا سه بار در روز تکرار شود.

مصرف هم زمان بابونه با داروهایی مثل وارافین و سیکوسپورین تداخل دارویی دارد.

مصرف آن در بارداری منع شده است.

شیرین بیان ، ضد التهاب

شیرین بیان از قدیم به عنوان بهترین جلوگیری کننده و درمان کننده التهاب، زخم های معده و تقویت گوارش شناخته می شود. برای مصرف این گیاه، ۲ تا ۱۵ گرم پودر ریشه شیرین بیان را در یک لیوان آب بریزید و به مدت پنج دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و در یک یا چند نوبت مصرف کنید.

مصرف روزانه ۵۰ گرم شیرین بیان، به مدت بیش از شش هفته ممکن است باعث عوارضی چون احتباس آب در بدن، کاهش سدیم، افزایش پتاسیم و فشار خون شود. بنابراین افرادی که فشار خون بالا دارند باید فرآورده های شیرین بیان را با احتیاط مصرف کنند.

نعناع ، ضد دردهای گوارشی

نعناع، عرق و اسانس آن به عنوان ضدنفخ، تسهیل کننده هضم غذا، ضد دردهای گوارشی و رفع سردی مصرف سنتی دارند. برای تهیه چای نعناع، دو گرم از برگ خرد شده نعناع را با یک استکان آب جوش مخلوط کرده و پس از ۱۰ دقیقه صاف و مصرف کنید.

به دلیل ایجاد تحریک، التهاب و زخم، هیچگاه نباید اسانس خالص نعناع به طور موضعی یا خوراکی استفاده شود.

مادران شیرده باید فرآورده های نعناع را با احتیاط مصرف کنند.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید