انواع سرگیجه و علائم آنها

0
376

به زبان ساده، سرگیجه (Vertigo) نوعی گیجی و سبکی سر است که ناشی از مشکلاتی در مغز یا گوشی درونی می‌باشد. وقتی حس می‌کنید که حتی بدون تکان خوردن، دنیا دورِ سرتان می‌چرخد، احتمالا با سرگیجه مواجه هستید. در ادامه به بررسی انواع سرگیجه و علائم آنها میپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

انواع سرگیجه

علائم کلی سرگیجه

احساس چرخش محیط در اطرافتان می‌تواند بسیار مشوش‌کننده باشد و منجر به بروز این علائم شود:

  • حالت تهوع
  • عدم تعادل
  • تعریق زیاد
  • تحرکات چشمی غیرمعمول

انواع سرگیجه

به طور کلی سرگیجه دو نوع دارد:

سرگیجه پیرامونی (وابسته به محیط) – Peripheral vertigo: این نوع سرگیجه به وضعیتی گفته می‌شود که مشکل، ناشی از گوش درونی است. تعدادی از بیماری‌ها و عارضه‌ها وجود دارند که می‌توانند منجر به بروز این نوع سرگیجه شوند. نشانگان منییر (Meniere’s disease) یکی از این بیماری‌هاست. به‌علاوه، سیگار کشیدن، دیابت، فشارخون بالا و برخی از داروهای خاص نیز می‌توانند علت سرگیجه پیرامونی باشند. عواملی نظیر سرما، انباشتگی در سینوس‌ها یا آنفلوآنزا نیز می‌توانند باعث فشار آمدن به گوش درونی شده و منجر به بروز احساس سرگیجه شوند.

سرگیجه مرکزی – Central vertigo: این نوع سرگیجه با «کنترل تعادل مراکز در سیستم عصبی» مرتبط است. این سرگیجه به طور معمول در اثر بروز یک ضایعه در مخچه یا ساقۀ مغز (brainstem) رخ می‌دهد. علائم این سرگیجه می‌توانند بسیار شدید‌تر از سرگیجۀ پیرامونی باشند. بر خلافِ سرگیجۀ پیرامونی، در سرگیجۀ مرکزی حالت تهوع یا فریب بصری کمتری وجود دارد، اما مشکلات عدم تعادل بسیار جدی‌تر هستند. برخی از افرادی که از این نوع سرگیجه رنج می‌برند، به هیچ وجه قادر به ایستادن یا راه رفتن نیستند. علاوه بر ضایعۀ مغزی، عوامل دیگری که می‌توانند باعث این نوع ناتوانی در تحرک شوند عبارتند از: سردردهای میگرنی، اختلالات ستون فقرات، تصلب بافت چندگانه (ام‌اس) و موارد دیگر.

علائم سرگیجه پیرامونی معمولا سریع‌تر ناپدید می‌شوند و ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه به طول انجامند. اما علائم سرگیجه مرکزی بسیار درازمدت‌تر هستند.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید