انجدان

0
471

انجدان رومی ( به انگلیسی Lovage ) یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی و ادویه‌ای به شمار میرود که به شکل‌های مختلف میتوان  از آن استفاده کرد. با خواص مفید این گیاه بیشتر آشنا شوید. انجدان گیاهی بوته‌ای چندساله ، علفی و پایا از تیره‌ی چتریان بوده و ۴۳۴ جنس و ۳۷۸۰ گونه دارد. ریشه‌ی آن ضخیم با انشعابات کم است. گیاهان از سال دوم به ساقه می‌روند و در سال اول رویش، تنها برگ‌های طوقه‌ای تشکیل می‌شود.

انجدان

تاریخچه

در برخی منابع آمده که انجدان ، گیاهی بومی اروپای جنوبی است. «دیوسکورید» پزشک و گیاه‌‌شناس یونانی قرن اول میلادی این گیاه را به خوبی می‌شناخته و از آن نام برده است. از قرن نهم میلادی این گیاه  در اروپا برای مصارف غذایی و بعنوان ادویه کشت و کار می‌شد و از قرن ۱۲ اسانس موجود در آن نزد مردم شناخته و برای مصارف دارویی به کار برده شد. نام «لویستیکوم» از کلمه‌ی لاتین «لاوار» به معنی تمیز کننده و شوینده گرفته شده است که حاکی از خاصیت درمانی این گیاه است. در حال حاضر در بعضی نقاط جهان از جمله: آلمان، آمریکا، مجارستان و چک اسلواکی زمین‌های زراعی وسیعی برای کشت انجدان رومی اختصاص داده شده است.

انجدان دو نوع است، یکی طیب یعنی خوشبو و سفید که مورد استفاده برای خوراک است و دومی بدبو و سیاه است که قوی‌تر و برای غذا استفاده می‌شود.

گیاه‌شناسی

انجدان گیاهی بوته‌ای چندساله ، علفی و پایا از تیره‌ی چتریان بوده و ۴۳۴ جنس و ۳۷۸۰ گونه دارد. ریشه‌ی آن ضخیم با انشعابات کم است. گیاهان از سال دوم به ساقه می‌روند و در سال اول رویش، تنها برگ‌های طوقه‌ای تشکیل می‌شود. ساقه کمابیش استوانه‌ای و از ناحیه‌ی فوقانی ریشه منشعب می‌شوند. ارتفاع گیاه به بیش از دو متر می‌رسد. برگ‌ها متناوب به طول ۶۰ سانتی‌متر، ضخیم و گوشتی به رنگ سبز تیره و براق است. گل‌ها نیز به رنگ زرد و چترهای متراکم در انتهای ساقه‌های اصلی و فرعی پدیدار می‌شوند.

میوه‌ی آن تخم مرغی شکل و به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای و بسیار معطر است. وزن هزار دانه‌ی آن ، ۳ تا ۴ گرم است. میوه‌ها اصولا در اواخر مرداد ماه میرسند و تا دو سال از قوه‌ی نامیه‌ی مناسبی برخوردارند. بعد از سه تا چهار سال از کیفیت دارویی این گیاه می‌شود. تمام قسمت‌های گیاه بویی شبیه به کرفس دارد. قسمت مورد استفاده‌ی دارویی آنجدان ، ریشه و بذر آن است که ریشه در پاییز سال دوم جمع‌آوری میشود.

طبیعت انجدان گرم و خشک است.

مصلح

مصلح این گیاه تخم خربزه است، زیرا به مثانه و روده‌ها بر اثر مصرف طولانی مدت آسیب میرساند.

منع مصرف

باید در زنان باردار ، افراد مبتلا به نارسایی کلیه، قلب و افت فشارخون با احتیاط مصرف شود.

خواص درمانی انجدان

 • ضد نفخ و قاعده‌‌آور است.
 • انگل معده و روده را از بین میبرد.
 • هضم کننده‌ی غذا و اشتهاآور است.
 • ضد بلغم است.
 • سنگ صفرا را دفع می‌کند.
 • عفونت و التهاب دستگاه ادراری کلیه و مثانه را درمان می‌کند.
 • با فعال کردن کلیه‌ها باعث تعرق بیشتر شده و بدین ترتیب با افزایش آب، سموم بدن نیز دفع شده و به بهبود روماتیسم کمک می‌کند.
 • مواد موثر این گیاه باعث کاهش التهاب کولون و روده‌ی کوچک می‌شود.
 • باعث تسکین اعصاب بوده و از آن بعنوان ضد صرع نامبرده شده است.
 • در از بین بردن بیماری‌های پوستی مفید است و ضعف عمومی را برطرف می‌کند.
 • ریشه‌ی آنجدان یک مدر گیاهی است که به عنوان یک درمان دارویی شناخته می‌شود.
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید