اسیدهای چرب امگا ۶ و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

0
467

مطالعات اخیر نشان می دهد که یک رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ می تواند خطر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و مرگ زودرس را کاهش دهد. با گیاه یاب همراه شوید تا شما را بیشتر با این مورد آشنا کنیم.

امگا 6

شما احتمالا همه چیز را درباره اسیدهای چرب امگا ۳ شنیده اید. مواد غذایی مانند سالمون، گردو، روغن زیتون از آن غنی هستند. امگا ۳ برای سلامتی بسیار مفید است. از جمله خواص آن می توان به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، کاهش افسردگی و بهبود خواب اشاره کرد. اما درباره پسر عموی آن یعنی امگا ۶ کمتر شنیده اید.

تحقیقات انجام‌شده اخیر توسط دانشگاه فنلاند که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. اسیدهای چرب امگا ۶ عمدتا در روغن های گیاهی، آجیل و دانه‌ها یافت می‌شوند.

Jyrki virtanen، استادیار دانشگاه فنلاند، در بیانیه‌ای گفت:  ما کشف کردیم که افزایش سطح اسید در خون، خطر مرگ زود هنگام را کاهش می‌دهد.

این مطالعه بیش از ۳۰ سال پیش آغاز شده است، زمانی که محققان تعیین سطح اسید چرب خون را از ۲۴۸۰ مرد بین ۴۲ تا ۶۰ سال انجام دادند. طی مدت متوسط ۲۲ سال، ۱۱۴۳ مرد در اثر علل بیماری های مختلف جان باختند.

محققان بر این باورند که خطر مرگ زودرس در گروه با بالاترین میزان اسید در مقایسه با گروه با کمترین میزان اسید، ۴۳ درصد کمتر است. اکتشافات مشابهی در رابطه با مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی نیز انجام شده است. نتایج حاصل از یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ حاکی از آن است که اسیدهای چرب امگا ۶ ممکن است میزان مرگ و میر در مردان مسن را کاهش دهد.

بنابراین چرا چربی‌های امگا ۶ به اندازه امگا ۳ توصیه نمی‌شود؟ تصور می‌شود که در هنگام تبدیل شدن به اسید اورهیدونیک در بدن شما، ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن با افزایش التهاب و لخته شدن خون بوجود آید.

تا زمانی که هنوز از لحاظ علمی ثابت نشده است، بهتر است که اسیدهای چرب امگا ۶ را در حالت اعتدال مصرف کنید و از آنها به همراه اسیدهای چرب امگا ۳ استفاده کنید تا چربی های اشباع شده و ترانس چربی (مثل گوشت، کره و پنیر) را در رژیم غذایی خود جایگزین کنید.

منبعrealsimple.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید