ال گلوتامین مصرف کنیم یا نه

0
829

در سال‌های اخیر، ال گلوتامین (L-Glutamine) به یکی از مکمل‌های غذایی محبوب تبدیل شده است. ادعا می‌شود که این مکمل می‌تواند به بهبود بسیاری از مشکلات پزشکی از سرماخوردگی ساده گرفته تا بیماری‌های مزمن خطرناک کمک کند. اما آیا علم این ادعا را قبول دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

ال گلوتامین

ال گلوتامین چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» ال گلوتامین وافرترین آمینو اسیدِ موجود در جریان خون است. همانند سایر آمینو اسیدها، ال گلوتامین نیز سازندۀ پروتئین است و برای برخی از فرآیندهای بیولوژکی بدن مهم می‌باشد که عبارتند از:

-حفظ عملکرد سلولی

-تنظیم قند خون (گلوکز)

-جلوگیری از استرس اکسیداتیو

-تنظیم pH

-عملکرد سالم سیستم ایمنی بدن

-رشد عضلات

-حفظ عملکرد روده

-انتقال نیتروژن از عضلات، کبد و ریه‌ها به سایر بافت‌های بدن

ال گلوتامین همچنین در تولید ترکیبات مهم بدن نقش دارد. این ترکیبات شامل آمینو اسید ال گلوتامین و آنتی اکسیدان گلوتاتیون می‌شود.

خلاصۀ کلام: ال گلوتامین نوعی آمینو اسید است که برای تولید پروتئین در بدن استفاده می‌شود. همچنین نقش مهمی را در فرآیندهای بدن مانند تنظیم قند خون و رشد عضلات ایفا می‌کند.

منابع ال گلوتامین

این ماده در بسیاری از غذاها به خصوص محصولات حیوانی وجود دارد. اما اغلب گلوتامین موجود در بدن ما در عضلات، ریه‌‌ها، بافت‌های چربی و کبد تولید می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهند که اغلب بزرگسالان سالم می‌توانند روزانه از مکمل‌های ال گلـوتامین با دوز ۱۴ گرم یا کمتر استفاده کنند. اگرچه مصرف این مکمل به صورت سرخود و بدون تأیید پزشک به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود.

ال گلوتامین و شرایط مزمن معده

ال گلوتامین برای حفظ سلامت روده و معده مهم است. در واقع روده‌ها حدود ۳۰ درصد از ذخایر گلوتامین بدن را بعنوان سوخت مصرف می‌کنند. همچنین این باور وجود دارد که ال‌گلوتامین برای کاهش التهاب و تنظیم عملکرد سلولی در روده مفید است.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) به گروهی از عارضه‌ها گفته می‌شود که باعث بروز التهاب مزمن در روده‌ها می‌شوند. کولیت زخمی و بیماری کرون از رایج‌ترین انواع این بیماری‌ها هستند. مطالعات نشان می‌دهند که سطوح گلوتامین در اغلب بیماران التهابی روده کاهش پیدا می‌کند، به همین دلیل مصرف مکمل‌های ال‌گلوتامین ممکن است برای آنان مفید باشد.

تسکین اسهال

اغلب مردم اسهال شدید را یکبار هم که شده در طول زندگی‌شان تجربه می‌کنند. مطالعات کوچکی در این زمینه انجام شده و نتایج آنها به این موضوع اشاره دارند که مصرف خوراکی ال گلوتامین ممکن است برای کاهش مدت زمان بیماری و کاهش سطح عفونتِ خون مفید باشد.

نتیجه‌گیری

شکی نیست که ال گلـوتامین نقش مهمی را در عملکردهای بدن ایفا می‌کند؛ به همین دلیل است که بدن افراد سالم این ماده را به اندازۀ مورد نیاز تولید می‌کند. اما مصرف زیاد مکمل‌های ال‌گلوتامین الزاما مفید نیست. افزایش مصرف ال‌گلوتامین در برخی از افراد که با بیماری‌های خاص و وخیمی مواجه هستند می‌تواند مفید باشد، اما آیا اینکه این مکمل‌ها برای بهبود مشکلات رایج و ساده و افزایش عملکرد ورزشکاران مفید هستند یا نه هنوز مشخص نیست.

اگر قصد مصرف مکمل ال گلوتامین را دارید، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید