اقدامات اولیه هنگام آبسه کردن دندان

0
567

باورتان می‌شود که آبسه کردن دندان می‌تواند باعث مرگ شود؟! این عارضه‌ی دهانی اگر به موقع و با روشی مناسب درمان نگردد می‌تواند مشکلات بسیار جدی‌ای را برای فرد به وجود آورد و باعث درگیری خون و مغز گردد، و در نهایت حتی به مرگ ختم شود. از این جهت بسیار مهم است که هنگام مواجه شدن با آبسه دندان، با اقدامات اولیه، روش‌های صحیح تشخیص و درمان این عارضه آشنا باشید. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

آبسه کردن دندان

تشخیص آبسه دندان

گاهی تشخیص آبسه کردن دندان ساده و گاهی مشکل است. وقتی دندان پوسیدگی ندارد به علت عفونت لثه است؛ اما وقتی دندان پوسیدگی دارد به علت دندانی، آبسه ایجاد می‌شود. البته یک علت کمتر شایع هم وجود دارد که بر اثر ضربه یا غذایی که می‌خوریم و جسم خارجی وارد بافت‌های اطراف دندان و مخاط می‌شود، می‌تواند باعث عفونت و آبسه دندان شود.

افرادی که مستعد آبسه دندان هستند

افرادی که به هر علتی سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند مثل خانم‌های باردار، افراد سالمند و آنها که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، مثل افراد مبتلا به دیابت در این گروه قرار دارند.

علائم آبسه

درد، تورم، گاه لقی دندان، بوی بد دهان و اشکال در عملکرد دهان و دندان، مشکل غذا خوردن که اگر به آن رسیدگی نشود و مشکل ادامه پیدا کند تب بالا و بی‌حالی بروز می‌کند. این دو نشانه آخر، خطرناک هستند و فرد مبتلا باید هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کند.

راه پیشگیری

باید از پوسیدگی دندان و بیماری لثه پیشگیری کنیم. حداقل دو بار مسواک زدن به مدت حداقل دو دقیقه با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید، کاهش مصرف مواد قندی و هر ماده قندی که قند و شکر دارد و مراجعه منظم به دندانپزشک نیز توصیه می‌شود.

عوارض خوددرمانی

یکی از خوددرمانی‌ها مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک و مسکن است. مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود. آنتی‌بیوتیک فقط باید با تشخیص پزشک معرفی و دوره درمان هم با مصرف خودسرانه مسکن و آنتی‌بیوتیک کامل شود. در چنین شرایطی علائم برطرف می‌شود، اما عفونت برطرف نمی‌شود چون علت هنوز باقی است.

اقدامات اولیه هنگام آبسه کردن دندان

فرد می‌تواند یک مسکن بخورد چون درد شدید را تسکین دهد. دهان را با آب و نمک رقیق هم شست‌وشو بدهد و بعد به دندانپزشک یا مرکز شبانه‌روزی مراجعه کند. شست‌وشو با آب و نمک به این صورت است که در یک لیوان آب جوشیده سرد شده، یک دوم چای خوری نمک بریزد و از آن استفاده کند. افرادی که همواره مسواک می‌زنند شاید استفاده از آب نمک رقیق شده، آن هم گاه به گاه برایشان مفید باشد.

علائم آبسه شدید

آبسه حاد به صورت درد و تورم، بی‌حالی و گاه تب بالا، خود را نشان می‌دهد، اما در آبسه مزمن، حفره آبسه تشکیل شده و از آن عفونت و چرک خارج می‌شود. بیمار که مراجعه می‌کند تورم دارد اما درد ندارد چون چرک در حال خارج شدن است و فشار از روی اعصاب ناحیه برداشته شده است. گاه عفونت به استخوان دندان گسترش پیدا می‌کند که درمان آن خارج کردن دندان است.

جراحی

زمانی که آبسه صورت فرد را متورم می‌کند، باید آبسه شکافته شود تا چرک خارج شود. آبسه‌های خیلی بزرگ به تخلیه نیاز دارند.

نقش دهانشویه فلوراید

به کودکان زیر شش سال داده نمی‌شود اما معمولا دهانشویه حاوی فلوراید را به کودکان در مقطع ابتدایی می‌دهیم، چون این گروه سنی بیشتر از بقیه تنقلات استفاده می‌کنند و ممکن است بهداشت را بخوبی رعایت نکنند. در بزرگسالان چون بهداشت را رعایت می‌کنند و با افزایش سن احتمال پوسیدگی کاهش می‌یابد ما دهانشویه حاوی فلوراید را توصیه نمی‌کنیم.

دکتر رضا یزدانی، متخصص سلامت دهان – جام‌جم‌آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید