افطاری های سالم

0

در طول ماه مبارک رمضان نباید رژیم غذایی شما با حالت عادی تفاوت زیادی داشته باشد و وزن شما را کاهش یا افزایش دهد. به خصوص در وعده ی افطار باید غذا و دسرهایی سالم را انتخاب کنید که علاوه بر مغذی بودن، سبک باشند و سیستم گوارشی تان را دچار مشکل نکنند. با همراه باشید تا با طرز تهیه ۳ تا از افطاری های سالم آشنا شویم.

افطاری های سالم

افطاری های سالم

فرنی زعفرانی

مواد لازم

شیر : یک لیوان

شکر : یک قاشق غذاخوری

آرد برنج : یک قاشق غذاخوری

زرده ی تخم مرغ : یک عدد

زعفران : دو قاشق غذا خوری

کره : یک دوم قاشق غذاخوری

طرز تهیه 

همه ی مواد لازم را با هم مخلوط کنید و آن قدر هم بزنید تا آرد برنج در شیر سرد حل شود. سپس مواد فرنی را روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا ته نگیرد. فرنی داغ را در ظرفی مناسب بریزید و با دارچین تزیین کنید.

رولت خرما

این شیرینی خانگی و مغذی جایگزین بسیار خوبی برای زولبیا و بامیه است.

مواد لازم

گردو، پودر نارگیل، پودر پسته و بادام: به مقدار لازم

طرز تهیه 

هسته ی خرما را در آورده و آن ها را روی شعله ی خیلی ملایم گرم کنید. سپس در حالی که خرما داغ هستند با گوشت کوب آن ها را بکوبید تا له شوند. سپس خرماهای له شده را بین دو پلاستیک با وردنه باز کنید. پلاستیک رویی را بردارید و روی خرماها پود پسته ی بادام و گردوی بو داده بریزید و با کف دست کمی فشار بیاورید تا به خرما بچسبند. سپس مخلوط را از یک طرف لوله کنید و در پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید به مدت چند سال در یخچال بماند. می توانید روی آن با را یا پودر نارگیل بپاشید تا چسبندگی اش کم شود. در آخرین مرحله با یک چاقوی تیز و بزرگ رولت را برش بزنید.

شیر برنج معطر

مواد لازم

برنج : دو پیمانه

شیر : هشت پیمانه

شکر : یک پیمانه

گلاب : نصف پیمانه

طرز تهیه

برنج را از شب قبل بدون نمک خیس کنید. در قابلمه ی مناسبی، برنج را همراه با سه لیوان آب روی حرارت متوسط بپزید تا برنج نرم شود و حدود نصف لیوان از آب باقی بماند.

شیر را به برنج اضافه کرده و صبر کنید تا برنج کاملا باز و مغز پخت شوند.

بعد از اینکه دانه های برنج کاملا باز شدند، شکر را در نصف لیوان آب جوش حل کنید و به شیر برنج اضافه کنید. شیر برنج را مرتب به هم بزنید تا شکر در آن حل شود. در مرحله ی آخر، گلاب را اضافه کنید و همچنان هم بزنید تا هم شیر برنج ته نگیرد و هم مواد کاملا با هم مخلوط شوند.

۱۰ دقیقه بعد از اضافه کردن گلاب شعله را خاموش کنید ، یک دم کنی تمیز روی قابلمه بگذارید و در قابلمه را ببندید. پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا شیر برنج جا بیفتد.

بعد از این مدت، در قابلمه را برداریدو بعد از این که شیر برنج کمی سرد شد، در ظرف مورد نظر سرو کنید. می توانید روی شیر برنج را با خلال بادام و پسته تزیین کنید.

افطاری های سالم را هیچ وقت فراموش نکنید، نماز و روزه ی تان قبول حق.

نیک و نو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.