افسردگی و درمان آن با مواد غذایی

0
416

افسردگی از شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به روان است که انواع مختلفی داشته و افرادی زیادی در جهان را درگیر خود کرده است. بر اساس مطالعات انجام شده، افسرده‌ترین کشورهای جهان به ترتیب عبارتند از: هند، چین، ایالات‌متحده، اندونزی و برزیل. ایران در رتبۀ دهم از این لیست قرار دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل بروز افسردگی در افراد مختلف، عدم توجه کافی به رژیم‌غذایی و کیفیت خوراکی‌هایی است که در طول روز مصرف می‌کنیم. به منظور مقابله با افسردگی و درمان آن باید حواستان به کمبودهای غذایی که در ادامه بررسی می‌کنیم باشد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

افسردگی و درمان آن

فقر آهن

شایع‌ترین کم‌خونی در بین افراد که بر رفتار تاثیر می گذارد، کم خونی ناشی از فقر آهن است که بیشتر در بین زنان دیده می شود، اما یکی از روش های ساده و ارزان به جای استفاده از دارو برای درمان کمبود آهن که موجب ایجاد احساس خستگی و افسردگی می شود و تحریک‌پذیری فرد را بالا می برد، تامین آهن بدن  از راه مصرف موادغذایی مانند ماهی،گوشت قرمز، مرغ است.

آجیل برزیلی

سلنیوم عنصری است که در عملکرد غده تیروئید در بدن تاثیر به سزایی دارد و کمبود این عنصر در بدن عامل بروز ضعف، احساس خستگی و بیحالی محسوب می شود، نیاز روزانه بدن به سلنیوم حداقل ۵۵ میکروگرم است، این عنصر را می توان با استفاده از موادغذایی مانند آجیل برزیلی برای رفع احساس خستگی، کسلی و افسردگی در بدن تامین کرد.

مصرف کافی نمک

یکی از عوارض کمبود ید در بدن بروز  احساس خستگی و افسردگی است به همین دلیل متخصصان و کارشناسان به افرادی که از کمبود این ماده در بدن خود رنج می برند، توصیه می‌کنند که روزانه ۱۵۰ میکروگرم ید مورد نیاز بدن خود را با مصرف برخی غذا‌هایی چون  نمک، جلبک دریایی، میگو و مکمل های غذایی تامین کنند.

اسید آمینه

یکی از ترکیباتی که به گفته محققان در بروز حالت هایی چون افسردگی، کسلی و خستگی نقش دارد، اسید آمینه است، این ترکیبات در ساخت عضله و حفظ عملکرد مغز در بدن نقش بسزایی دارند، اسید آمینه در موادغذایی چون تخم مرغ، گوشت گاو، حبوبات، ماهی، دانه‌ها و آجیل وجود دارند، متخصصان بر این باورند که کمبود اسید‌های آمینه عامل بروز احساس افسردگی شدید محسوب می شود.

افسردگی و درمان آن با فولات

فولات ترکیب است که در برخی موادغذایی چون حبوبات، سبزیجات تیره رنگ، مرکبات و بنشن وجود دارند، این ریزمغذی مهم از بروز احساس خستگی و افسردگی، مشکلات  هنگام تولد، اختلالات خونی و حتی سرطان جلوگیری می‌کند.

باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید