افزایش گردش خون با این ویتامین ها

0
747

گردش خون مطلوب یکی از فاکتورهای مهم سلامتی است. عمل پمپاژ قلب به انتقال خون که حامل اکسیژن و مواد مغذی است، به تمام بافت‌ها و ارگان‌های بدن کمک می‌کند. همچنین جریان خون مواد زائد موجود در بافت‌های بدن را برای دفع شدن، به کلیه‌ها و ریه‌ها منتقل می‌کند. خون در مسیر سیستم گردش خون -که متشکل از سرخ‌رگ‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها است- جاری می‌شود. اما برای درست انجام شدن این عملکرد، بدن به موادی نیاز دارد که ویتامین‌های خاص هم جزء آن‌ها هستند. در این مطلب به معرفی بهترین ویتامین‌ها برای تقویت و افزایش گردش خون می‌پردازیم.

افزایش گردش خون

افزایش گردش خون با نیاسین

نیاسین یکی از ویتامین های گروه B است که به بهبود و افزایش گردش خون کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که کمبود نیاسین بسیار نادر است و اکثر افراد مقادیر کافی از این ویتامین را از طریق غذاهای مصرفی خود دریافت می کنند. غذاهای سرشار از نیاسین، ماهی، تخمه آفتابگردان، چغندر و بادام زمینی می باشند. نیاسین خاصیت کاهش کلسترول بد را نیز دارا می باشد و از این طریق جلوی سخت شدن دیواره ی رگ ها و تصلب شرایین را نیز می گیرد. برخی افراد برای پیشگیری از تصلب شرایین مکمل نیاسین مصرف می کنند؛ اما دریافت بیش از حد این ویتامین می تواند تاثیرات  برعکس داشته باشد. بنابراین برای تعیین دوز مناسب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین E

ویتامین E رگ ها را باز می کند تا خون بدون هیچ مانعی در آن ها جریان پیدا کند. همچنین تاثیرات مهمی  بر بهبود تولید گلبول های قرمز و پیشگیری از ایجاد لخته های خونی دارد. غذاهای غنی از ویتامین E عبارتند از: سبزیجات برگدار سبز، مغزها، دانه ها و روغن های گیاهی. همچنین اغلب غلات، آبمیوه ها و روغن های نباتی با ویتامین E غنی سازی شده اند. همانند سایر ویتامین های موثر بر گردش خون، اگر می خواهید از مکمل ویتامین E استقاده کنید، حتما با پزشک خود مشورت کرده تا به اشتباه و بیش از حد نیازتان این ویتامین را مصرف نکنید.

ویتامین C

ویتامین C که اسکوربیک اسید هم نامیده می شود، از ایجاد پلاک و تصلب شرایین که موانع گردش خون هستند پیشگیری می کند. میوه هایی همچون توت فرنگی، پرتقال، هندوانه، کیوی، گریپ فروت، انبه و گوجه؛ سبزیجاتی همچون بروکلی، سبزیهای برگدار، بروسل و… منابع غنی از این ویتامین هستند.

ویتامین K

ویتامین K برای انعقاد خون ضروری است. کمبود آن باعث خونریزی های شدید می شود، که ممکن است از بینی یا لثه ها شروع شوند. تحقیقات نشان داده اند که افزایش دریافت ویتامین K می تواند در درمان خونریزی های ناشی از بیماری های کبدی، سندرم های بد جذبی، یا عوارض مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک ها موثر باشد. کلم پیچ، اسفناج، لنوس، کلم برگ، شلغم و مارچوبه منابع غنی ویتامین K می باشند.

ویتامین B6

ویتامین B6 از طریق جنگیدن با رادیکال های آزادی که ممکن است باعث سخت شدن عروق خونی شوند، گردش خون را بهبود می بخشد. منابع غنی این ویتامین ماهی تن، گوشت فیله ی کبابی، سینه ی مرغ، سیر و خردل می باشند.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید