افزایش لپتین با مواد غذایی

0
456

هورمون لپتین در سلول‌های چربی بدن تولید می‌شود. این هورمون مسئولیت کنش‌های مختلفی را در بدن به عهده دارد. لپتین این سیگنال را به مغز میدهد که بدن مملو از غذا شده و سیر است. لپتین همچنین فعالیت متابولیک را تحریک می‌کند. اما برای افزایش لپتین چه باید کرد؟ با گیاه یاب همراه باشید.

افزایش لپتین

معمولا وقتی سلول‌های چربی از غذا پُر می‌شوند، لپتین ترشح می‌گردد و وارد مغز شده و اشتها را سرکوب میکند. این فرآیند باعث میشود تا احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن بکشید. اگر سطح لپتین کم باشد، احتمالا چربی بدن‌تان بسیار کم بوده یا با سوءتغذیه مواجه هستید.

دانشمندان می‌گویند که لپتین بیشتر باعث تحریک چربی‌سوزی می‌شود، اما مطالعات نتایج کاملا متفاوتی را نشان می‌دهند. افرادی که اضافه وزن دارند، معمولا لپتین بیشتری تولید کرده و با افزایش سطوح لپتین مواجه هستند. سطوح بالای لپتین منجر به افزایش سطوح قند و انسولین می‌شود.

کمبود لپتین میتواند کاهش حساسیت به لپتین را در پی داشته و در نتیجه منجر به افزایش گرسنگی، هوس‌های غذایی و در نهایت چاقی شود.

آیا می‌توان لپتین را از غذا دریافت کرد؟

اگرچه برخی از غذاها حاوی لپتین هستند، اما مصرف آنها باعث افزایش لپتین نخواهد شد، زیرا روده‌ها قادر به جذب لپتین نمی‌باشند. در واقع مصرف اغلب غذاهایی که به آنها مواد غذایی سرشار از لپتین گفته می‌شود، باعث افزایش حساسیت به لپتین شده و این غذاها حاوی مقادیر قابل توجهی از این هورمون نیستند.

بنابراین، موثرترین روش برای افزایش لپتین در بدن، مصرف غذاهایی است که حساسیت به لپتین را افزایش می‌دهند. اینکار نه تنها به افزایش حساسیت به لپتین کمک می‌کند، بلکه برای تحریک فعالیت متابولیک نیز مفید است. در نتیجه با هوس‌های غذایی کمتری مواجه خواهید شد و می‌توانید وزن‌تان را بهتر کنترل کنید.

غذاهایی که به افزایش لپتین کمک می‌کنند

  • پروتئین: یکی از بهترین مواد مغذی برای افزایش حساسیت لپتین است. پروتئین انرژی بدن را تامین کرده و باعث افزایش لپتین می‌شود.
  • ماهی چرب: ترکیبات مهم ماهی‌های چرب به افزایش حساسیت لپتین در بدن کمک کرده و وزن را کنترل می‌کنند. این ترکیبات شامل ویتامین‌های ضروری و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.
  • روی: بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که کمبود لپتین دارند، معمولا با کمبود روی نیز مواجه‌اند. بهترین منابع روی عبارتند از گوشت گاو، کاکائو، مغزهای خوراکی، غذای دریایی و کدو تنبل.
  • سبزیجات برگدار: این سبزی‌ها اغلب مواد مغذی مورد نیاز بدن را – بدون وارد کردن چربی ناخواسته به بدن – تامین می‌کنند. کلم کالی، بروکلی و اسفناج از این دسته سبزیجات می‌باشند.

غذاهایی که لپتین را کاهش می‌دهند

با غذاهایی که لپتین را افزایش می‌دهند آشنا شدید؛ اما غذاهایی هم وجود دارند که مصرفشان باعث کاهش لپتین در بدن می‌شود.

معمولا غذاهایی نظیر کربوهیدرات‌های فرآوری شده و غذاهای از قبل بسته بندی شده اثر منفی‌ای بر حساسیت لپتین داشته و آن را کاهش می‌دهند.

منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید