افزایش قدرت مغز با این مواد معدنی

0
467

همه دوست داریم که مغز سالمی داشته باشیم، اما حقیقت این است که با افزایش سن، عملکرد مغز انسان کاهش پیدا می‌کند. اگرچه افزایش سن یک فرآیند اجتناب‌ناپذیر است، اما شما می‌توانید با مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید، از زوال شناختی پیشگیری کنید. بر اساس نتایج یک مطالعه، مصرف کافی ویتامین‌های گروه B می‌تواند به پیشگیری از ضعیف شدن حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. در این مطلب بهترین مواد معدنی و ویتامین‌ها برای افزایش قدرت مغز و عملکرد آن را معرفی خواهیم کرد.

افزایش قدرت مغز

افزایش قدرت مغز با ویتامین C

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» نه تنها ویتامین C باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده، بلکه می‌تواند به پیشگیری از زوال شناختی نیز کمک کند. دانشمندان دانشگاه Oregon Science and Health دریافته‌اند که با حذف شدن ویتامین C از بدن، گیرنده‌های مغز از کار می‌افتند. علت این موضوع احتمالا این است که ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان طبیعی مهم بوده و از نابودی زودرس گیرنده‌ها و سلول‌های مغزی جلوگیری می‌کند.

برای افزایش قدرت مغز میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C هستند را بیشتر مصرف کنید. همچنین مصرف مکمل‌ها می‌تواند به رسیدن شما به میزان پیشنهاد شدۀ مصرف روزانۀ این ویتامین که ۹۰ میلی‌گرم است، کمک کند.

ویتامین B1 (تیامین)

کمبود تیامین که در میان افراد معتاد به نوشیدن الکل شایع است، می‌تواند به مغزتان آسیب برساند. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف تیامین می‌تواند به افزایش قدرت مغز و عملکرد آن در بیماران مبتلا به آلزایمر کمک کند.

غذاهای سرشار از تیامین عبارتند از: جلبک دریایی، لوبیاها، مغزها و دانه‌های خوراکی. بسیار مهم است که بدانید مصرف الکل باعث بروز اختلال در جذب این مواد غذایی در بدن می‌شود.

اسیدهای چرب امگا ۳

برای داشتن یک مغز سالم باید امگا ۳ مصرف کنیم. این اسیدهای چرب از عصب‌ها محافظت کرده و به ساخت مطلوبِ اتصالات عصبی کمک می‌کنند.

مطالعات متعددی به پیوند میان کمبود مصرف امگا ۳ و افزایش خطر ابتلا به زوال شناختی ناشی از افزایش سن اشاره کرده‌اند. ماهی چرب رایج‌ترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ است. اما شما همچنین می‌توانید این اسیدها را با مصرف غذاهای گیاهی نظیر تخم کتان، دانه‌های چیا، جلبک دریایی و روغن خردل دریافت کنید.

کلسیم

همه می‌دانیم که کلسیم به سالم نگه داشتن دندان‌ها و استخوان‌هایمان کمک می‌کند. اما آیا می‌دانستید که کلسیم برای حفظ سلامت مغز نیز ضروری است؟ کلسیم به انتقال سیگنال‌های مغزی به درون سلول‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل کمبود کلسیم در بدن می‌تواند باعث کاهش عملکرد مغز شود.

شایان ذکر است که مصرف زیاد پروتئین و سدیم (نمک) باعث می‌شود تا بدن کلسیم بیشتری را از دست بدهد.

زینک (روی)

بر اساس نتایج یک مطالعه، افزایش مصرف زینک می‌تواند به بهبود حافظه و کنترل وقوع تشنج‌های صرعی کمک کند.

مواد غذایی حاوی زینک عبارتند از: جگر، گوشت گاو، مغزها و دانه‌های خوراکی. اطمینان حاصل کنید که در طول روز میزان پیشنهاد شده برای مصرف زینک که ۱۵ میلی‌گرم می‌باشد را دریافت کنید.

منیزیم

مطالعه‌ای که بر روی حیوانات انجام شد نشان داد که مصرف مکمل‌های منیزیم می‌تواند روند پیری مغز را معکوس کرده و حافظۀ درازمدت را بهبود ببخشد.

همچنین نشان داده شده است که منیزیم می‌تواند برای بهبود افسردگی و اضطراب مفید باشد. بادام، اسفناج، تخم کدو تنبل، بادام هندی و آجیل برزیلی از بهترین منابع منیزیم می‌باشند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید