افزایش شادی با گیاهان دارویی

0
447

افزایش اضطراب، افسردگی، خستگی ها، عصبانیت ها و … موجب تضعیف قلب و مغز انسان می شود بنابراین باید از مفرحات که موجب تقویت قلب و مغز می شوند استفاده کرد. گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که نشاط آورند و موجب آرامش و کاهش اضطراب ها می شوند. در این نوشتار به این گیاهان و شرح خواص آنها برای افزایش شادی خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه شوید.

افزایش شادی

زعفران

زعفران طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت گرم و خشک است، خواص آن، فرح آور قوی و برای تقویت حواس و مغز نافع است. مدر است و محرک قوای جنسی می باشد. مقوی کبد است و نشاط و خنده ایجاد می‌کند و باعث افزایش شادی می شود، کلیه و مثانه را پاک می‌کند و باز کننده‌ی گرفتگی‌های دماغ، کبد و طحال است.

 

دم کرده زعفران

یک قاشق مرباخوری زعفران ساییده شده را در یک قوری (۲ لیوان آب جوش) به همراه مقداری نبات دم‌کرده میل کنید.

 

ترنج (بالنگ)

از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد آن کمی گرم و خشک است و شحم آن یا به عبارت دیگر قسمت گوشت سفید داخلی متصل به پوست زرد آن در ارقامی که این قسمت شیرین است از نظر طبیعت سرد و تر و در ارقامی که این قسمت کمی ترش است سرد و خشک می‌باشد و تخم آن سرد و خشک و برگ  و شکوفه‌ی آن گرم و خشک است. از نظر خواص معتقدند که پوست زرد آن برای بادها و نفخ و کمک به هضم غذا موثر می‌باشد، به‌خصوص مربای آن با عسل. البته در خوردن مربای آن اسراف نباید بشود؛زیرا هضم آن مشکل می‌شود. دم‌کرده‌ی پوست زرد خشک شده آن مسکن قی صفراوی و جویدن آن خوش‌بو کننده‌ی دهان است.

مربای بالنگ یا ترنج مناسب برای معده‌های ضعیف، پوست بالنگ تقویت‌کننده‌ی قلب، مغز و دستگاه گوارش و نشاط آور است.

 

پرتقال

از نظر ترکیبات شیمیایی پرتقال منبع غنی از ویتامین c است. در پوست آن اسانس یافت می‌شود که دارای دی‌ـ لیمونن، دسایکلیک آلدئید لینالول، دی ال ـ ترپی نئول و … می‌باشد. اسانس روغنی فرار که از گل‌های آن گرفته می‌شود به اسانس نرولی معروف است.

اسانس پرتقال در آروماتراپی یا رایحه‌درمانی برای درمان افسردگی به‌کار می‌رود. بوی پرتقال موجب ایجاد نشاط می‌شود. همچنین بوییدن پرتقال می‌تواند در کاهش استرس نقش داشته باشد. برای آرام کردن خود هنگام استرس و عصبانیت چند قطره اسانس پرتقال  به مچ دستتان بزنید. استشمام این بو باعث می‌شود به سرعت خلق و خوی شما عوض شود.

 

گلابی

میوه‌ی گلابی به طور کلی قابض و آرام‌بخش و تب‌بر است. از نظر طبیعت نوع شیرین و درشت آن طبق نظر حکمای طب سنتی معتدل مایل به گرم و در ضمن تر می‌باشد. از لحاظ خواص، مقوی و فرح آور و قابض و در عین حال ملین است. دماغ را تر و تازه می‌کند. مقوی قلب و معده و هاضمه است.

زیاد خوردن آن برای افراد سرد مزاج و کسانی که معده‌ی ضعیف دارند باعث ایجاد نفخ و کولیت می‌شود. خوردن گلابی با معده‌ی خالی و نوشیدن آب بعد از خوردن آن برای بدن مضر است.

 

لیمو ترش

در هندوستان از لیموترش به عنوان یک نوشابه‌ی صبحگاهی استفاده می‌شود، به این‌ترتیب که دو قاشق عصاره‌ی لیموترش تازه را با دو قاشق عسل و ۳۰ گرم آب مخلوط می کنندو نوشابه مفرح و مفیدی درست می‌شود.

لیموترش طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت سرد و تر است و عده‌ای آن را سرد و خشک می‌دانند و معتقدند که برای ورم‌های گرم حلق، خفقان سوداوی، غلیان خون، صفرا، التهاب معده، قی صفراوی، رفع آشفتگی و دل‌به هم‌خوردگی مفید است. برای عصب و برای سرفه و نیز برای اشخاص سرد مزاج نیز مضر می‌باشد. بوییدن لیمو ترش موجب نشاط و حس تازگی می‌شود.

 

بهارنارنج

از گل‌های تازه‌ی نارنج یا بهار نارنج مقداری اسانس روغنی به نام اویل اف نرولی بیگاراد و عرق بهار نارنج استخراج می‌شود. عرق بهارنارنج از شکوفه‌های نارنج که عطر و بوی مطبوعی دارند گرفته می‌شود. این عرق طبیعت گرمی دارد و از آن به عنوان آرام‌بخش اعصاب، درمان‌کننده‌ی بی‌خوابی، تقویت‌کننده‌ی عمومی بدن، تقویت‌کنند‌ه‌ی قوای جنسی و افزایش دهنده‌ی اشتها استفاده می‌شود.البته مصرف بیش از اندازه عرق بهارنارنج برای کبد مضر است.

برای تهیه دم‌کرده‌ی بهار نارنج بر روی ۲ گرم از گل‌های خشک آن یک لیوان آب جوش ریخته پس از ۱۰ دقیقه صاف شود.

 

رزماری

رزماری از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است. موجب رفع خستگی و افزایش گردش خون در بدن می‌شود. در زمان ضعف و پایین بودن فشار خون، دم‌کرده‌ی رزماری میل کنید.

برای تهیه دم‌کرده‌ی رزماری ۲ تا ۵ گرم از برگ و گل آن را به یک لیوان آب جوش اضافه کرده و پس از ۱۵ دقیقه صاف کرده و میل شود.

 

دارچین

دارچین از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی ایران و هند گرم و خشک است و نیروی دارویی آن تا ۱۵ سال باقی می‌ماند. از نظر خواص معتقدند که بسیار لطیف کننده و باز کننده‌ی گرفتگی‌ها و انسداد مجاری و فرح آور است. عفونت اخلاط را رفع می‌کند و تریاق سموم حیوانی، نباتی و معدنی است. نیروبخش و مقوی است و برای خفقان، وسواس، وحشت و جنون و تقویت معده و کبد و رفع بدبویی دهان، قطع سرفه‌های رطوبی، تنگی‌نفس، رفع خشونت صدا و آواز که از بلغم غلیظ باشد، پاک کردن سینه، حنجره، باز کردن گرفتگی‌های کبد، رفع استسقا و ضدعفونی زخم‌ها بسیار مفید است.

دارچین درحد مصرف معمول دارای عارضه‌ای نیست ، ولی مصرف مقادیر زیاد آن ممکن است باعث تاکیکاردی(تپش قلب)، بی خوابی و دپرسیون(افسردگی) شود. روزانه می توان از ۲ تا ۴ گرم از پودر دارچین استفاده کرد.

 

بادرنجبویه

بادرنجبویه از نظر طبیعت گرم و خشک است. مفرح، تقویت کننده قلب و مغز و حواس و باز کننده‌ی انسداد عروق مغزی بوده و در رفع کابوس سوداوی، غش، سکسکه، تحلیل سودا و امراض بلغمی و بیماری‌های کلیه موثر است.

برای تهیه دم نوش بادرنجبویه بر روی ۲ گرم از برگ خرد شده بادرنجبویه یک لیوان آب از جوش افتاده بریزید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صاف کرده و میل شود.

 

گل گاوزبان

گل گاوزبان از نظر طبیعت گرم و تر است. مفرح، مقوی روح و قلب و مغز و کبد، ملین و مسهل صفرا و اخلاط سوخته و سودا بوده و در رفع بیماری‌های سوداوی، خشونت نای و سینه، سرفه، تنگی نفس، گلو درد، وسواس، سنگ کلیه و مثانه مفید است.

برای تهیه دم‌کرده‌ی گل گاوزبان و لیمو عمانی ۳ قاشق غذاخوری گل گاوزبان را با ۲ عدد لیمو عمانی که سوراخ کرده‌اید در قوری ریخته و روی آن ها ۴ لیوان آب جوش بریزید و بگذارید ۳۰ دقیقه دم بکشد. سپس آن را در لیوان ریخته و با عسل یا نبات میل کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید