افزایش سلول های مغزی با این خوراکی ها

215
مغر را می توان مهمترین عضو کل بدن دانست که نقش کلیدی را در بین سایر اعضای دیگر بدن بازی می کند و وظیفه دستور دادن به تمامی عضوهای بدن را بر عهده دارد. حال فرض کنید، اگر عملکرد مغز به دلایلی دچار اختلال شود چه اتفاقی می افتد؟ این امر با توجه به میزان آسیب وارده، باعث کندی و نابودی سلول های مغزی و از کار افتادگی فرد می شود. اما راه کارهای بسیار موثری جهت افزایش و رشد سلول های مغزی وجود دارد که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

مغز

محدودیت کالری

زیر نظر داشتن آنچه روزانه می خورید و تمرین پرهیز از پرخوری در وعده های غذایی می تواند فوایدی بیشتر از پیشگیری چاقی شکمی برای شما داشته باشد. کاهش و محدود کردن کالری دریافتی روزانه به شکل گیری یک واکنش استرسی در بدن منجر می شود و در شرایطی که ممکن است این مساله بد به نظر برسد اما در واقعیت مغز را برای تولید سلول های مغزی جدید تحریک می کند. البته نباید در این زمینه زیاده‌روی کنید و میزان کاهش کالری دریافتی باید در محدوده ۲۰ تا ۳۰ درصد باشد تا از مزایای آن برخوردار شوید.

افزایش سلولهای مغری با چای سبز

اگر تمایل چندانی به محدود کردن کالری دریافتی روزانه خود ندارید نوشیدن چای سبز می تواند اثری مشابه را ایجاد کند. بنابر نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت، چای سبز حاوی ماده ای به نام EGCG است. این ماده آنتی اکسیدانی است که به بهبود عملکرد شناختی از طریق تولید سلول های مغزی جدید کمک می کند. این مطالعه به دانشمندان در درک پتانسیل EGCG، و چای سبز که محتوی آن است، برای کمک به مقابله با بیماری های انحطاطی و از دست دادن حافظه هرچه بیشتر کمک کرد.

بلوبری

یکی از روش های ساده و خوشمزه برای تولید سلول های مغزی جدید افزودن بلوبری به رژیم غذایی است. آنتی اکسیدان هایی در این میوه کوچک اما قدرتمند وجود دارند که به بهبود گردش خون در مغز کمک می کنند که این مساله نه تنها از سلول های مغزی موجود محافظت می کند، بلکه به شکل گیری سلول های جدید نیز منجر می شود. بلوبری ها حاوی ماده ای به نام آنتوسیانین نیز هستند که با افزایش علامت‌دهی عصبی در مناطق حافظه مغز مرتبط است.

ورزش های هوازی

از دیگر فعالیت های سرگرم کننده برای تولید سلولهای مغزی جدید می توان به دویدن اشاره کرد. این فعالیت به ویژه برای افراد مسن و پیر سودمند است. مطالعات مختلف نشان داده اند تمرینات ورزشی متوسط به ارتقا عملکرد شناختی در افراد مبتلا به زوال عقل کمک می کند. همچنین، افرادی که طی دوران زندگی خود به طور مرتب می دوند احتمال کمتری دارد با افزایش سن به زوال عقل مبتلا شوند.

عصر ایران

همچنین بخوانید :  ۲۰ تداخل غذایی که باید از آنها اجتناب کنید
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید