افزایش تستوسترون مردان با نسخه های طبیعی

0
516

پایین بودن سطح تستوسترون ( به انگلیسی Testosterone ) در مردان میتواند با عوارضی همراه باشد و همچنین زمینه‌ساز برخی از بیماری‌ها شود. عواملی مانند افزایش سن، بی‌خوابی، مصرف الکل و دخانیات، دیابت و… از علل شایع کاهش سطح تستوسترون هستند. در این نوشتار به بررسی راه حل‌های طبیعی برای افزایش تستوسترون در مردان می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

تستوسترون

چه عواملی موجب کاهش سطوح تسـتوسترون می شوند؟

تستوسترون یک هورمون استروئیدی است که نقشی کلیدی در بسیاری از عملکردهای بدن انسان ایفا می کند. بر همین اساس است که باید این هورمون در سطوح مطلوب و عادی خود حفظ شود. میزان هورمون تسـتوسترون در مردان بیشتر از زنان است و ویژگی های بدن یک مرد را شکل می دهد. تولید تسـتوسترون طی دوران بلوغ رخ می دهد، اما تا اواخر سال های نوجوانی به نقطه اوج خود نمی رسد. با افزایش سن در مردان، سطوح این هورمون نیز به طور عادی کاهش می یابد. اما سطح تستوسترون می تواند به واسطه برخی بیماری ها مانند دیابت، چاقی، و فشار خون بالا نیز افت کند.

اگر به هر دلیلی با کاهش سطوح تسـتوسترون مواجه شده اید، خبر خوب این است که روش های بسیاری برای مقابله با این شرایط وجود دارند. در ادامه با شش عادت روزانه که به طور موثر سطوح تستوسترون را افزایش می دهند، بیشتر آشنا می شویم.

ورزش کنید

دیابت، چاقی، و فشار خون بالا به عنوان شایع‌ترین دلایل سطوح پایین تستوسترون شناخته می شوند که در اکثر موارد به واسطه ورزش نکردن در ترکیب با رژیم غذایی ناسالم شکل می گیرند. ورزش را دوست خود بدانید و آن را به یک بخش از روال زندگی روزانه خود مبدل کنید. نتایج یک مطالعه توانایی دویدن را در افزایش سطوح تستوسترون تایید کرده است و همچنین مطالعات دیگر انجام حرکات اسکات و ددلیفت (Deadlift) را در افزایش هورمون تستوسترون موثر دانسته اند. با این وجود، نسبت به میزان ورزش کردن توجه داشته باشید زیرا می تواند به کاهش سطوح تستوسترون نیز منجر شود.

برنامه خواب

مطالعات جدید نشان داده اند که خواب با افزایش سطوح هورمون تستـوسترون مرتبط بوده است. اگر در پی افزایش سطوح تستوستـورن در بدن خود هستید خواب کافی به مدت هشت ساعت را باید مد نظر قرار دهید.

تستوسترون

چربی بسوزانید

از آنجایی که چاقی یکی از مشکلاتی است که به سطوح پایین تستـوسترون منجر می شود، کاهش وزن یکی از گزینه های کلیدی برای افزایش سطوح تستوسترون است. لازم نیست برای کاهش وزن رژیم های سخت و گرسنگی را تحمل کنید، اما با تغییر در رژیم غذایی و حذف تمام کالری های ناسالم و اضافی می توانید روند چربی سوزی را دنبال کنید.

استرس را مهار کنید

هنگامی که تحت استرس شدید قرار دارید، بدن سطوح بالایی از هورمون کورتیزول را ترشح می کند که یک هورمون استروئیدی دیگر است و بر عملکرد تولید تسـتوسترون تاثیر می گذارد. بنابر نتایج یک مطالعه، استرس نیز یکی از دلایل اصلی سطوح پایین تسـتوسترون است. شما باید چگونگی کسب آرامش هم برای ذهن و هم بدن را فرا بگیرید و از استرس رها شوید.

الکل را ترک کنید

الکل یکی دیگر از مواد تاثیرگذار بر تولید تـستوسترون است. با ترک الکل و جایگزینی آن با آب و تامین آب کافی بدن می توانید به افزایش تولید تستوسترون کمک کنید.

دور سیگار خط قرمز بکشید

سیگار کشیدن نه تنها به پوست و ریه ها آسیب می زند، بلکه یکی از دلایل کاهش تستوسترون نیز معرفی شده است. با ترک سیگار و بهبود سلامت کلی بدن خود می توانید شاهد افزایش سطوح هورمون تسـتوسترون باشید.

عصر ایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید