اصول صحیح مصرف ضد آفتاب

0
516

مصرف ضد آفتاب برای حفظ سلامت پوست و پیشگیری از آسیب‌های اشعه‌های مضر خورشید مانند فرابنفش بسیار مهم است که متاسفانه اغلب افراد آن را پشت گوش می‌اندازند. در این نوشتار قصد داریم به طور کامل به بررسی اصول مصرف ضد آفتاب و ویژگی‌های مهم این کرم‌ها بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

 

مصرف ضد آفتاب

اشعه ماورای بنفش خورشید چه تاثیری بر پوست دارد؟

دو مساله خیلی مهم است؛‌ یکی مدت زمانی است که در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید قرار می‌گیریم و دیگر آفتاب سوختگی‌هایی است که در دوران کودکی بر اثر مواجهه با نور خورشید ایجاد می‌شود. این حالت می‌تواند فرد را در بزرگسالی مستعد بروز سرطان کند.

آیا میزان SPF ضد‌آفتاب،‌ تاثیری بر میزان حفاظت آن از اشعه خورشید دارد؟

اختلاف بین کرم با SPF 15 و ۳۰ در حفاظت پوست، حدود سه چهار درصد است. آنچه اهمیت دارد،‌ استفاده درست از ضد‌آفتاب است‌. اگر شما کرمی را که SPF آن ۱۰۰ است،‌ درست استفاده نکنید و کمتر مصرف کنید و تکرار نکنید، ‌محافظت کافی برای پوست ندارد و مثل این است که شما در حد SPF 5، ضد‌آفتاب زده‌اید.

برای کسانی که به علت شغلشان در طولانی‌مدت، زیر نور آفتاب کار می‌کنند،‌ مصرف ضد آفتاب با چه SPF توصیه می‌کنید؟

مصرف ضد آفتاب باید طوری باشد که اشعه UVAو UVB هر دو را پوشش دهد. در بعضی ضد‌آفتاب‌ها نوشته شده UVA، چرا که این اشعه هم به اندازه UVB می‌تواند عارضه داشته باشد. مصرف ضد‌آفتاب باید ۱۵ تا۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل باشد.در مسافرت هر دو ساعت یکبار و در حالت طبیعی هر سه ساعت یکبار ضدآفتاب را تمدید کنید. البته فقط به زدن ضد‌آفتاب اکتفا نکنید. کنار ضد‌آفتاب،‌ از پوشش‌هایی مانند کلاه لبه‌دار و عینک هم استفاده کنید.

چرا برخی افراد با این که از ضد‌آفتاب استفاده می‌کنند،‌ بازهم برنزه می‌شوند؟

این افراد ممکن است خوب کرم نزنند، تعریق داشته باشند و ضد‌آفتاب بریزد و ساعت‌های تکرار کرم را خوب رعایت نکنند و از کلاه و عینک استفاده نکرده باشند.

افراد چگونه می‌توانند ضد‌آفتاب انتخاب کنند؟ ضد‌آفتاب ایرانی با کرم‌های خارجی چه فرقی دارند؟

افراد با مراجعه به پزشک متخصص پوست می‌توانند بر اساس چرب یا خشک بودن پوست، آکنه داشتن یا نداشتن ضد‌آفتاب تهیه کنند. بعضی ضد‌آفتاب‌ها دو کاره هستند؛‌ یعنی هم ضد‌آفتاب و هم ضد آکنه
هستند.

برای افرادی که در تهران زندگی می‌کنند،‌ مصرف ضد آفتاب با SPF چند مناسب است و چه میزان کرم باید استفاده شود؟

مصرف ضد آفتاب با SPF50کفایت می‌کند و تقریبا به اندازه یک بند انگشت روی همه قسمت‌های پوست که نمایان است، آغشته شود. ضد‌آفتاب‌هایی که عوامل فیزیکی یا مینرال دارند، بیشتر افراد را سفید می‌کنند؛ مثل ضد‌آفتاب مخصوص کودکان .به بعضی ضدآفتاب‌ها، رنگدانه طبیعی اضافه می‌شود و البته خانم‌ها ضد‌آفتاب‌های رنگی را ترجیح می‌دهند.

برای کودکان از چه زمانی ضد‌آفتاب تجویز می‌شود؟

کودکان از دو سالگی به بعد باید از کرم ضد‌آفتاب استفاده کنند. SPF می‌تواند بین ۳۰ تا ۵۰ باشد. این نوع کرم برای خانم‌ها، آقایان و کودکان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می‌توان ضد‌آفتاب را در فصل گرما در یخچال نگهداری کرد؟

خیر، در این فصل ضد‌آفتاب را در اتاقی که سایه است، داخل کمد قرار دهید. ضد‌آفتاب نباید در فضای خانه در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد.

آیا کسانی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندارند و به عنوان مثال در خانه هستند، نیاز به ضد‌آفتاب دارند؟

در منزل توصیه نمی‌کنیم، مگر این که پشت شیشه باشند و آفتاب به مدت طولانی تابش داشته باشد چون UVA از پشت شیشه هم نفوذ می‌کند.

کسی که از طریق آزمایش، کمبود ویتامین D در او ثابت شده، می‌تواند از نور آفتاب استفاده کند؟

در این مواقع ما توصیه می‌کنیم از مکمل ویتامین D طبق نظر پزشک استفاده کند. قرار گرفتن در برابر نور خورشید در این حالت کافی نیست.

آیا اشعه فرابنفش برای انسان همیشه مضر است؟

خیر،‌ همان‌طور که می‌دانید،‌ این اشعه در ساخت ویتامین D در پوست نقش دارد‌؛ ‌همچنین از اشعه فرابنفش برای استریل کردن وسایل بیمارستانی و برخی فضاها استفاده می‌شود‌ بنابراین فوایدی هم دارد.

جام جم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید