اشنه دریایی

0
798

اشنه دریایی یا کتانجک (Kelp) نوعی جلبک دریایی است که به خانوادۀ جلبک قهوه‌ای (نام علمی: Laminariales) تعلق دارد. این جلبک‌ها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، جنگل‌های جلبکی بزرگی را تشکیل می‌دهند که از کفِ دریا تا سطح آب، برای دستیابی به نور خورشید ادامه پیدا می‌کنند.

اشنه دریایی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» اشنه دریایی بخش مهمی از غذاهای ژاپنی و چینی است و به تازگی به کشورهای مختلف در سراسر جهان راه پیدا کرده و محبوبیت قابل‌توجهی کسب کرده است. این جلبک بخش زیادی از محبوبیتش را مدیون خواص بی‌نظیرش بوده که در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

ارزش غذایی اشنه دریایی

بسیاری از فواید این جلبک بدلیل وجود مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات ارگانیک موجود در آن هستند. این ترکیبات عبارتند از: فیبر غذایی، اسیدهای آمینه (تقریبا پروتئین کامل)، ویتامین ث، اسید پانوتنیک، ویتامین کا، ریبوفلاوین، فولات، روی، مس، کلسیم، پتاسیم، سدیم، آهن، منیزیم، بور، یُد و منگنز.

در ادامه به بررسی برخی از فواید اشنه دریایی می‌پردازیم.

پیشگیری از سرطان

از نظر آنتی‌اکسیدان‌ها، اشنه دریایی سرشار از ویتامین ث و سایر ویتامین‌ها می‌باشد که ثابت شده است این مواد رادیکال‌های آزاد را در بدن پیدا کرده و اثرات آنها را خنثی می‌کنند. بعلاوه اشنه دریایی حاوی «فوکویدن» (fucoidan) است که مرگ سلولی را در سلول‌های سرطانی تحریک کرده و در همین حال سلول‌های سالم را به حال خود می‌گذارد. از آنجایی که خواص ضدسرطانی این جلبک برای مبارزه با سرطان سینه ثابت شده‌اند، مصرف آن در میان زنان آسیایی رایج است.

پیشگیری از اثرات تشعشع

اشنه دریایی حاوی سطوح بالایی از یُد می‌باشد که برای پیشگیری از جذب یُدِ تحت تشعشع قرار گرفته توسط غده تیروئید موثر است. این اثر از بدن در برابر اثرات مخرب و مسمومیت پرتویی محافظت می‌کند که از عوامل ابتلا به سرطان هستند. این موضوع به ویژه در پی فاجعۀ فوکوشیما در ژاپن، در میان مردم این کشور اهمیت بالایی دارد.

سلامت تیروئید

یُد یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در غده تیروئید است که به تنظیم شدن عملکردهای هورمونی در سراسر بدن کمک می‌کند.  میزان مطلوب از یُد در بدن، عملکرد مناسب سوخت‌وساز و فعالیت آنزیمی را تضمین می‌کند.

حفظ تعادل pH

اشنه دریایی یک مادۀ غذایی قلیایی است که به حفظ تعادل اسیدی در بدن کمک می‌کند. این تعادل برای فرآیندهای بدن و هضم بسیار ضروری است.

بهبود تراکم مواد معدنی در استخوان

مقادیر قابل‌توجهِ مواد معدنی در این جلبک، که بیش از ۴۰ مورد می‌باشد، شامل موادی نظیر کلسیم، بور، روی، مس و منگنز است. این مواد معدنی همگی به حفظ قدرت استخوان‌ها و ترمیم سریع استخوان‌های آسیب‌دیده کمک می‌کنند. یک رژیم غذایی سالمِ حاوی اشنه دریایی می‌تواند از بروز پوکی استخوان یا سایر کمبودهای معدنی در استخوان جلوگیری کند.

تحریک تولید گلبول‌های قرمز خون

از آنجایی که اشنه دریایی منبع غنی کلروفیل (که شباهت زیادی به خون انسان دارد) می‌باشد، می‌تواند به تحریک تولید گلبول‌های قرمز خون کمک کرده و در نتیجه اکسیژن‌رسانی و بهینه‌سازی عملکرد اندامی را در بدن افزایش دهد.

احتیاط

یُد ماده‌ای مهم است، اما در مقادیر زیاد می‌تواند سمی باشد. پس بهتر است اشنه دریایی را در مقادیر توصیه‌شده مصرف کنید. همچنین این جلبک سرشار از سدیم است و اگرچه این میزان از سدیم توسط محتوای پتاسیم متعادل شده است، اما همچنان می‌تواند برای افرادی که به مشکلات قلبی یا کلسترول بالا دچار هستند مشکل ایجاد کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید