استفراغ نوزاد بعد از شیر خوردن

0
555

اگر مادر هستید حتما سوالاتی خواهید داشت و به دنبال راه چاره ای برای بسیاری از شرایط خواهید بود. دیدن استفراغ نوزاد دلبندتان می تواند تجربه تکان دهنده ای باشد. شاید به فکر بیافتید که چرا این اتفاق افتاد، که آیا باید نگران باشید یا نه و اینکه چه کاری از دستتان برمی آید. اگر از اینها رنج می برید، این مقاله برای شماست.

استفراغ نوزاد

استفراغ نوزاد بعد از شیر خوردن طبیعی است؟

اگرچه نگرانی شما در مورد بالا آوردن نوزادتان بعد از شیردهی قابل درک است، اما این امر کاملا طبیعی است. نوزادان هنوز به فرآیند تغذیه کاملا عادت نکرده اند، پس بالا آوردن مقدار کمی از شیر امری عادی است. اما از طرفی دیگر، استفراغ فرق دارد، چرا که مقدار آن بیشتر بوده و می تواند برای برخی نگران کننده باشد. این امر می تواند به چند دلیل در نوزادان رخ دهد. چه به خاطر تاب خوردن در گهواره،  یا سوء هاضمه و یا حتی وقتی نوزادتان به مدت زیادی گریه می کند، در اولین سال های زندگی نوزادتان مجبورید با استفراغ های زیادی دست و پنجه نرم کنید. پس زیاد نگران نباشید. استفراغ در نوزادان معمولا ۶ تا ۲۴ ساعت پس از شروع متوقف می شود.

اگر نوزادتان استفراغ می کند، چاره چیست؟

اگرچه استفراغ نوزاد چیزی نیست که خودتان را زیادی نگرانش کنید، اما راه هایی وجود دارند که می توانند نوزادتان را آرام و به بهبود سریع ترشان کمک کنند.

مایعات زیاد

هر وقت نوزادتان استفراغ می کند، مایعاتی که بدنش نیاز دارد را از دست می دهد. اگر این مایعات دوباره تامین نشوند، می تواند کمبود آب بدن را به همراه داشته باشد. استفراغ نوزادان بعد از شیردهی ممکن است احتیاج به محلول خوراکی بازیابی آب بدن (ORS) داشته باشد. دادن این محلول در کنار وعده شیر مادر می تواند آب مورد نیاز را تامین کند. همیشه قبل از استفاده از این محلول با پزشک متخصص مشورت کنید و از دادن هر گونه آب میوه و یا نوشیدنی های گازدار به نوزادتان خودداری کنید.

به آرامی به روال عادی برگردید

اگر استفراغ به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت فروکش کرد، باید پس از آن به روال عادی تغذیه نوزادتان برگردید. همانطور که باید به دادن مایعات زیاد ادامه دهید، همچنین باید نوزادتان را به روال خوردن غذاهای همیشگی اش برگردانید. اگر نوزادتان غذاهای جامد می خورد، پس اول با غذاهایی که به آسانی هضم می شوند شروع کنید. غلات یا ماست غذاهای ایده آلی هستند و مایعات شفاف منجمد به معده فشار نمی آورند.

خواب زیاد

از آنجایی که موقع خواب معده خالی شده و محتویات آن به روده ها منتقل می شود، پس خواب برای نوزاد در حال استفراغ مهم است. خواب به آرام کردن نوزاد و معده شان کمک خواهد کرد.

از دادن هر گونه داروی ضد تهوع به نوزادتان خودداری کنید، مگر با مشورت پزشک متخصص.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید