طرز استفاده از روغن سیاه دانه برای لاغری

0
726

روغن سیاه دانه از دانۀ زیرۀ سیاه گرفته می‌شود که به آن سیاه دانه یا زیرۀ سیاه نیز گفته می‌شود. روغن سیاه دانه با فشردن دانه‌ها استخراج میگردد و منبعی سرشار از ترکیبات فرار و اسیدها می‌باشد؛ از بین همۀ انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدها می‌توان به اسید لینولئیک، اسید اولئیک، اسید پالمیتیک، و اسید میریستیک اشاره کرد که در روغن سیاه دانه وجود دارند. اگر این روغن به اعتدال مصرف شود دارای فواید بسیار موثری بر روی بدن -به ویژه برای کاهش وزن- می‌باشد. در این مطلب به بررسی طرز استفاده از روغن سیاه دانه برای لاغری میپردازیم.

روغن سیاه دانه برای لاغری

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» بسیاری از مردم از این روغن در تهیه ی خورشت ها، سس ها، سالادها، سوپ ها، ترکیب با نان، برخی پنیرها، همراه با مرغ و با سبزیجات سرخ شده استفاده می کنند. با این که این روغن طعم بسیار قوی‌ای دارد اما به دلیل بوی خوش و طبیعی آن در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به قوی بودن طعم و ترکیبات این روغن بهتر است که مقدار بسیار کمی از آن یا خود دانه ی سیاه دانه را در غذای خود استفاده کنید. با این که بیش از حدودا ۲۰۰۰ سال است که مردم از این روغن استفاده می کنند، اما تاثیر متابولیکی آن برای کاهش وزن باعث شده است تا در دنیای مدرن امروزی نیز این روغن بسیار محبوب تر از قبل باشد.

روغن سیاه دانه برای لاغری

روش های بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید از روغن سیاه دانه برای لاغری استفاده کنید؛ بسیاری از این روش ها با افزایش متابولیزم بدن باعث کاهش وزن می شوند. ویتامین B موجود در این روغن باعث افزایش متابولیزم می شود و به افزایش چربی سوزی موثر و مثبت بدن کمک می کند. این روغن به شما کمک میکند تا میزان کالری بیشتری از آنچه که مصرف میکنید را بسوزانید؛ بنابراین با کاهش کالری به مرور وزن شما کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، روغن سیاه دانه می تواند از اشتهای مفرط فرد جلوگیری کرده و باعث بی اشتهایی و از بین بردن میل به خوردن غذای بیشتر شود. اگر شما می خواهید تمام کالری های مصرفی خود را از بین ببرید ، با استفاده از این روغن می توانید تعادل خود را حفظ کرده و از افراط پرهیز کنید.

برخی از محبوبترین روش های استفاده از روغن سیاه دانه برای لاغری به شرح زیر می باشند:

-ترکیب کردن یک قاشق غذا خوری از روغن سیاه دانه در ماست یا یک سالاد خانگی.

-اضافه کردن اندکی از روغن سیاه دانه در شیر یا آب پرتقال و مصرف آن در صبح می تواند مقدار مصرف روزانه یتان را نیز تامین کند.

مقدار مصرف توصیه شده: معمولا توصیه می شود که در روز تنها ۱ الی ۳ قاشق غذاخوری از این روغن را استفاده کنید و در ابتدا نیز با مقدار بسیار کم شروع کنید تا واکنش بدن تان را به روغن کنترل کنید.

عوارض جانبی روغن سیاه دانه

اگر شما از روغن سیاه دانه بیش از حد استفاده می کنید ممکن است عوارض جانبی این روغن را تجربه کنید. از جمله ی عوارض جانبی آن می توان به واکنش های آلرژیک، فشار خون و عوارض و مشکلاتی که در بارداری به وجود می آیند، اشاره کرد.

واکنش های آلرژیک: برخی افراد وقتی با روغن سیاه دانه تماس داشته باشند یا آن را مصرف کنند دچار التهابات و آماس پوستی می شوند؛ برخی افراد دیگر نیز اگر روغن سیاه دانه را بخورند دچار آشفتگی در معده و شکم، حالت تهوع و استفراغ می شوند و یا تا مدتی در قسمت دستگاه تنفسی خود احساس سوزش می کنند.

فشار خون: روغن سیاه دانه می تواند به کنترل فشار خون کمک کند، اما اگر این روغن را با دیگر دارو های فشار خون ترکیب شود یا با هم مصرف شوند، ممکن است برای فشار خون شما مضر و خطرناک باشند.

بارداری: به دلیل عدم تحقیقات کافی در این زمینه، استفاده از روغن سیاه دانه برای کاهش وزن زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید