از دیابت گرم و سرد چه می دانید؟

0
747

بر اساس دستورات طب سنتی ایران، انسان برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها باید به شش نکته‌ی اصلی (سته ضروریه) موثر بر مزاج بدن و سومزاج ارگان های مختلف توجه داشته باشد، زیرا تشخیص و درمان نیز بر اساس اصلاح اختلالات ایجاد شده در بدن انجام می شود. این موضوع برای بیماری دیابت بسیار مهم تر است. ذیابیطس یا دیابیطس کلمه ای یونانی است که در کتب طب سنتی برای توصیف علائمی مشابه بیماری دیابت به کار رفته است. این علائم عبارتند از تشنگی، پر نوشی و پر ادراری. حکمای طب سنتی ایران سومزاج کبد و کلیه را دلیل این بیماری می دانستند و بیماری دیابیطس را به دو دسته‌ی دیابیطس بارد (دیابت سرد) و دیابیطس حار (دیابت گرم) تقسیم کرده و برای هر کدام درمان های معرفی کرده اند. با گیاه یاب همراه باشید.

دیابت گرم

دیابت سرد

دیابت سرد تبلور بلغم سوخته و علائم بارز آن بروز اختلالاتی در کلیه ها، مشکلات گوارشی، یبوست، ترش کردن و گزگز است. به دلیل غلظت سودا، خون به دست ها و پاها نمی رسد و نبض اندام ها کند و سرد می شود. برای درمان باید داروهای دفع کننده‌ی سودای اضافه مصرف شده و کبد پاکسازی و مرطوب شود.

همچنین اعضای رئیسه‌ی بدن مانند مغز، قلب و کبد باید تقویت شوند، در نتیجه عوارض سومزاج سودا و تمام بیماری های ناشی از انباشتگی خلط سودا برطرف می شود. در مورد خوردنی ها و آشامیدنی ها نیز باید به مزاج توجه داشت. دو ارگان بسیار مهم که در دیابت مورد توجه اند کبد و کلیه ها هستند و افراد با توجه به مزاج بدن و این اعضا باید از خوردن مواد بسیار گرم یا سرد پرهیز کنند و در صورت لزوم تحت نظر متخصص، داروهایی برای تقویت و رفع انسدادهای این اعضا مصرف کنند.

نکته‌ی بسیار مهم این است که بیماران مبتلا به دیابت نباید خودسرانه داروهای شیمیایی را قطع کرده و از داروهای گیاهی استفاده کنند، بلکه با رعایت دستورات و تحت نظر پزشک متخصص باید به تدریج و با کنترل قند، میزان داروهای شیمیایی کم شود

دیابت گرم

دیابت گرم ترکیبی از غلبه‌ی سودا و صفراست که در آن اندام به سیاهی گرایش پیدا می کند. این نوع دیابت باعث مشکلات عروقی و بیماری های کبدی می شود. همچنین به هم ریختن فاکتورهای خونی مانند غلظت و چربی خون در این بیماران رایج است.

در طب سنتی، مصرف گیاهان پایین آورنده‌ی قند خون نقش بسزایی در درمان این بیماری دارد. البته مصرف این ترکیبات باید به تشخیص و تجویز پزشک متخصص طب سنتی باشد، در غیر این صورت ممکن است فرد دچار کاهش بیش از حد قند خون شود و احتمال بروز شوک انسولین نیز خواهد بود.

برای درمان باید داروهایی را در نظر گرفت که کبد را پاکسازی و مرطوب کرده و حرارت آن را کاهش دهند. این گیاهان در دفع صفرای زائد از خون نقش بسزایی دارند، به برقراری تعادل مزاجی کبد و درمان سومزاج گرم کبد کمک می کنند و باعث جذب مواد موثر به اعماق مویرگ های بدن می شوند.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید