از بین بردن قرمزی جوش

0
508

آیا برایتان پیش آمده که صبح از خواب بیدار شده و یک جوش قرمز و بزرگ رو صورتتان مشاهده کرده باشید؟ اغلب مردم جوش‌های ناخوشایند و قرمز را تجربه می‌کنند که می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند. پدیدار شدن با این جوش‌ها در حضور سایر افراد می‌تواند باعث خجالت‌زدگی شده و با کاهش اعتمادبه‌نفس همراه باشد. خوشبختانه روش‌های فراوانی برای تسکین جوش و از بین بردن قرمزی جوش وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

از بین بردن قرمزی جوش

چای کیسه‌ای خیس و مرطوب

برای از بین بردن قرمزی جوش یک چای کیسه ای را در آب گرم بخیسانید و پس از یک دقیقه آن را خارج کنید. آب اضافی آن را بگیرید و بگذارید تا کیسه کمی سرد شود، سپس آن را برای چند دقیقه روی جوش خود بگذارید. چای کیسه ای به دلیل تانن موجود در آن برای رفع پف چشم نیز استفاده میشود.

تکه یخ

برای کاهش سوزش حاصل از جوش میتوانید از یخ استفاده کنید. یک تکه یخ را به چند تیکه تقسیم کنید و در پارچه تمیزی بگذارید و مستقیما بر روی جوش قرار دهید. از فشار آوردن بر روی جوش خودداری کنید زیرا که باعث میشود جوش بترکد و قرمزی پوست بیشتر شود. سردی باعث میشود که جریان خون در محل آسیب دیده کاهش پیدا کند و در نتیجه التهاب و قرمزی کاهش یابد.

آب لیمو

سیتریک خورنده موجود در آب لیمو به مبارزه با میکروارگانیسم هایی که باعث جوش زدن میشوند، کمک میکند. همچنین مطالعات نشان داده‌­اند که سیتریک خورنده قابلیت شفاف سازی پوست را نیز دارد. آب لیمو نیز در کاهش قرمزی پوست بسیار موثر است. تکه ای پنبه را در آب لیمو خیس کنید و شب بر روی محل مورد نظر اعمال کنید. نتیجه ممکن است فوری نباشد اما در نهایت موثر خواهد بود.

نکته: بهتر است بدانید که آب لیمو باعث خشک شدن پوست می شود. پس استفاده از آن در روز ممکن است نتیجه ی خوبی را به همراه نداشته باشد. شب ها از آبلیمو استفاده کنید و صبح با آب گرم محل مورد نظر را بشویید و برای جلوگیری از خشک شدن پوست، از ضد آفتابی استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمی کند. اگر از داروی خاصی استفاده می کنید قبل از استفاده از آب لیمو با متخصص پوست خود مشورت کنید.

قطره چشم

یکی از مواد تشکیل دهنده فعال در قطره های چشمی، تتراهیدروزولین هیدروکلراید است که به رفع قرمزی چشم کمک میکند. شما میتوانید چند قطره از آن را بر روی پنبه ای بریزید و مستقیما بر روی جوش بگذارید. همچنین میتوانید یک گوش پاک کن را به قطره چشم آغشته کرده و سپس بگذارید از شب تا صبح در فریزر بماند و یخ بزند، سپس آن را بر روی جوش اعمال کنید. قطره چشم قرمزی پوست و یخ، التهاب را کاهش خواهد داد. مراقب باشید که قطره را فقط بر روی جوش اعمال کنید، زیرا که در صورت تماس با پوست قسمت های دیگر ممکن است نتایج نامطلوبی را به همراه داشته باشد.

از بین بردن قرمزی جوش با آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتریایی و ضد التهابی که دارد در درمان بسیاری از بیماریها کاربرد دارد. آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد باکتریایی در جلوگیری از عفونت بسیار موثر است. آلوئه ورا میتواند از التهاب و دردهای التهابی نیز جلوگیری کند. آلوئه ورا روند درمان را تسریع میبخشد و یکی از بهترین مواد برای ترمیم پوست به شمار میرود. علاوه بر این، مقدار تورم، قرمزی و لکه های پوستی را نیز کاهش میدهد.

از بین بردن قرمزی جوش

مراقبت روزانه از پوست صورت

به غیر از درمان های کوتاه مدتی که برای از بین بردن قرمزی جوش انجام می دهید، باید روزانه نیز از پوست خود مراقبت کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید. موارد زیر را انجام دهید:

۱.شست‌وشوی منظم صورت

برای تمیز کردن محل آسیب دیده از آب گرم استفاده کنید. تا حد ممکن صورت خود را آرام بشویید. صابون هایی تولید شده اند که حتی بدون تحریک پوست و یا خشک کردن آن، پوست را تمیز می کنند. مطمئن شوید پاک کننده ای که استفاده میکنید حاوی اسید سالیسیلیک باشد. این اسید برای جلوگیری و حذف آکنه بسیار مناسب است.

۲.پوست خود را مرطوب نگه دارید

مرطوب نگه داشتن پوست باعث میشود که پوست تحریک نشود و سالم بماند. بهترین نتیجه را زمانی خواهید دید که از مرطوب کننده های غیر جوش زا استفاده می­کنید.

۳.آرایش را کاملا پاک کنید

مطمئن شوید که آرایش را به طور کامل پاک کرده اید. باقی ماندن آرایش بر روی صورت باعث مسدود شدن منافذ پوست میشود و در نهایت باعث ایجاد آکنه میشود. توصیه ی ما این است که همیشه در کنار تخت خود یک بسته دستمال مرطوب داشته باشید تا اگر زمانی احساس خستگی کردید و نتوانستید تا دستشویی بروید، همانجا آرایش خود را پاک کنید.

۴.هرگز به جوش دست نزنید

از دست زدن به صورت و ترکاندن جوش ها اجتناب کنید. شاید وسوسه شوید که جوش ها را بترکانید ولی این کار نتیجه ی عکس خواهد داشت. وقتی که جوش را میترکانید، باکتری های آن پخش میشوند و باعث میشوند در دیگر نقاط صورت نیز جوش به وجود بیاید. به علاوه، دست ها حاوی چربی، کثیفی و چرک اند که برای پوست صورت مضر هستند. بهترین کار این است که صورت و محل آسیب دیده را لمس نکنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید