از بیماری های کلیوی غافل نشوید

0
405

اگرچه بیماری‌هایی نظیر سرطان و عارضه‌های قلبی از خطرناک‌ترین و مرگبارترین بیماری‌ها هستند، اما باید حواستان جمع باشد که نگذارید بیماری‌های خطرناک دیگر در سایه‌ی این عارضه‌ها به فراموشی سپرده شوند. بیماری های کلیوی از این دسته موارد هستند که چندان مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار نمیگیرند. در این نوشتار شما را بیشتر با بیماری های کلیوی آشنا خواهیم کرد. با گیاه یاب همراه باشید.

بیماری های کلیوی

به طور میانگین، از هر ده نفر یک نفر از آسیب کلیوی در برهه ای از زندگی خود رنج می برد. این به معنای آن است که همه ما باید توجه جدی‌تری به سلامت کلیه ها داشته باشیم و تا حد امکان اقدام های پیشگیرانه را مد نظر قرار دهیم.

بیماری مزمن کلیوی (CKD) را بشناسید

بیماری مزمن کلیوی یک بیماری نسبتا شایع است که ایجاد اختلال و عملکرد نادرست یک یا هر دو کلیه را موجب می شود. این بیماری اغلب در مراحل اولیه نشانه خاصی ندارد و تشخیص آن آسان نیست. تنها در صورتی که فرد آزمایش خون یا آزمایش ادرار دهد – اغلب با هدف دیگری صورت می گیرد – بیماری مزمن کلیوی تشخیص داده می شود. در مراحل بعدی بیماری، بیمار ممکن است خستگی، تورم در دست ها و پاها، احساس ناخوشی به صورت منظم و مشاهده خون در ادرار را تجربه کند.

بیماری مزمن کلیوی به واسطه شرایط مختلفی که حجم کار کلیه ها را افزایش می دهند، شکل می گیرد. به عنوان مثال، دیابت و فشار خون بالا موجب می شوند تا کلیه ها سخت‌تر کار کنند و این شرایط می تواند آسیب دیدن کلیه ها را به همراه داشته باشد. در نهایت، ممکن است نشانه های عملکرد به شدت مختل شده کلیه ها یا حتی از کار افتادن هر دو کلیه نمایان شوند. بیماری مزمن کلیوی با پیامدهای منفی سلامت دیگر مانند سکته مغزی و حمله قلبی نیز پیوند خورده است.

چگونه بیماری مزمن کلیوی را درمان کنیم؟

در حال حاضر، درمانی برای بیماری مزمن کلیوی وجود ندارد. در عوض، تلاش ها بر مدیریت نشانه ها و حفظ کیفیت خوب زندگی بیمار استوار است. در موارد کاهش شدید عملکرد کلیه، این امکان وجود دارد که بیمار به انجام دیالیز منظم و یا حتی پیوند کلیه نیاز داشته باشد. این اقدام ها می توانند ناخوشایند و از نظر مالی پر هزینه باشند.

با این وجود، بسیاری از بیماران می توانند بر شرایط بیماری خود کنترل داشته و با مد نظر قرار دادن اقدام های مراقبتی یک زندگی نسبتا عادی را دنبال کنند.

بیماری های کلیوی

پیشگیری از بیماری های کلیوی

خوشبختانه، شما می توانید خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی و دیگر بیماری های مرتبط با این اندام را با دنبال کردن یک سبک زندگی و رژیم غذایی سالم کاهش دهید. از آنجایی که بیماری های کلیوی اغلب در نتیجه سخت کار کردن کلیه ها شکل می گیرند، تمرکز بر توصیه های سبک زندگی که سلامت کلی بدن را حفظ می کنند، ایده خوبی محسوب می شود.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی نقشی کلیدی در پیشگیری از مشکلات کلیوی و دیگر بیماری های مهم ایفا می کند. بر همین اساس، رژیم غذایی خود را بر اساس سبزیجات، میوه ها، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل استوار کنید. همچنین، بیش از میزان توصیه شده از قند، چربی های اشباع شده و نمک استفاده نکنید.

ترک الکل

با ترک الکل لطف بزرگی نه تنها به کلیه ها بلکه به کل بدن خود می کنید.

ترک سیگار

هر نخ سیگار حاوی مواد سمی بیشماری است که می تواند سلامت نه تنها کلیه ها بلکه کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

چک‌آپ منظم

با معاینات منظم از وضعیت سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید، مراجعه منظم به پزشک و زیر نظر داشتن شرایط فشار خون از اهمیت بسیاری برخوردار است. به توصیه های پزشک و داروهای تجویز شده توجه کامل داشته باشید.

ورزش منظم

ورزش منظم در پیشگیری یا بهبود بسیاری از بیماری های مزمن موثر است. هر هفته حداقل باید ۱۵۰ دقیقه تمرینات ورزشی با شدت متوسط انجام دهید. ورزش کردن نه تنها خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی را کاهش می دهد، بلکه احتمال پیشگیری از دیگر بیماری های بلند مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را نیز افزایش می دهد.

عصرایران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید