ارزش غذایی گل کلم

0
576

روش های شگفت انگیز زیادی برای آشپزی با گل کلم وجود دارد و می توان آن را در پیتزا و به جای برنج و حبوبات مختلف استفاده کرد. حتی بسیاری از رستوران ها، آن را برش داده، کبابی می کنند و به عنوان جایگزینی برای استیک سرو می کنند. (حتی می توانید از آن در تهیه دسر نیز استفاده کنید.) در اینجا ارزش غذایی گل کلم و نحوۀ انتخاب، نگهداری و استفاده از این گیاه همه‌کاره را آموزش می دهیم.

ارزش غذایی گل کلم

نحوه انتخاب گل کلم

به گزارش گیاه یاب به نقل از مجلۀ «ومنزهلث» مک کلین می گوید: زمانی که می خواهید گل کلم را انتخاب کنید، به دنبال گل کلمی بگردید که رنگ سفید یا کِرم داشته باشد و هیچ لکه ی سیاه یا زردی بر روی آن وجود نداشته باشد. به یاد داشته باشید که گلم کلم باید ریشه خوبی داشته باشد و برگ های آن نیز سبز و تازه باشند. (برگ قهوه ای و پلاسیده نداشته باشد).

همچنین می گوید تا جایی که می توانید، سعی کنید گل کلمی را انتخاب کنید که سر محکمی داشته باشد و گل های آن، سست و بازشده، نباشند. اگر شروع به پلاسیدن کرد و یا گل های کوچک آن، باز شدند، احتمالا در زمان مناسبی برداشت نشده است.

طرز نگهداری از گل کلم

به طور معمول، گل کلمی را که از فروشگاه خریداری می کنید، در بسته بندی پلاستیکی، قرار داده شده است. برای محافظت نیز، آن را در همان جا نگه دارید. زیرا پلاستیک کمک می کند تا مدت زمان بیشتری، تازه بماند. اگر آن را از بازار و به صورت بسته بندی نشده تهیه کردید، آن را درون کیسه پلاستیکی قرار دهید (یا زمانی که به خانه رسیدید، این کار را انجام دهید). آن را در کشوی شیشه ای یخچال قرار دهید تا تازه بماند. مک کلین می گوید اگر گل کلمی را که خریده اید، شکل خوبی داشته باشد، طبیعتاً باید ۴ الی ۵ روز دوام بیاورد. اگر حس کردید که می خواهد شروع به زرد شدن کند، آن را بپزید.

نحوه پخت گل کلم

با این که گل کلم، پروتئین کافی ندارد تا جایگزین کاملی برای گوشت باشد، ولی می تواند در همه جا استفاده شود و وعده ای اصلی به شمار آید. در رستوران ها هم آن را به صورت کبابی سرو می کنند. به این صورت که سرِ گل کلم را برش می زنند، با روغن زیتون و چاشنی، آغشته می کنند و سپس آن را مثل استیک، کبابی می کنند. سعی کنید به جای مصرف همبرگر، از گل کلم به عنوان وعده مورد علاقه تان استفاده کنید.

ارزش غذایی گل کلم

گل کلم، یک منبع مغذی است. به گفته USDA (وزارت کشاورزی آمریکا)، یک کاسه گل کلم خرد شده، حاوی ۲۷ کالری، ۲ گرم پروتئین، ۵ گرم کربوهیدرات، ۲ گرم فیبر و ۰.۳ گرم چربی می باشد. همچنین در آن، ۷۰ درصدِ ویتامین C که روزانه به آن احتیاج دارید، وجود دارد. (و این برای کسانی که علاقه ای به پرتقال ندارند، خبر خوبی است). گل کلم همچنین حاوی مقادیر بالایی از فولیک اسید می باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: womenshealthmag.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید