ارزش غذایی و خواص چای بالنگ

0
708

چای بالنگ بر خلاف اغلب چای‌ها، از برگ‌های گیاه خاصی بدست نمی‌آید. این چای خوش‌طعم در واقع از بُرش‌های میوۀ بالنگ، شکر و عسل تهیه می‌شود. بالنگ میوه‌ای بزرگ است که از خانوادۀ مرکبات می‌باشد. مصرف این میوه در کشور کره بسیار رایج بوده و فرهنگ مصرف آن به سایر کشورها نیز صادر شده است.

چای بالنگ

ارزش غذایی چای بالنگ

این چای حاوی مقدار متوسطی از ویتامین ث، انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و خواص ضد باکتریایی می‌باشد. همچنین مقادیر کمی از آهن و کلسیم به همراه فیبر غذایی و سطوح کمی از پتاسیم در این میوه یافت می‌شوند.هر لیوان از چای بالنگ تنها ۶۵ کالری دارد.

خواص چای بالنگ

افرادی که چای بالنگ مصرف می‌کنند، مزایای چشمگیری را از این نوشیدنی دریافت خواهند کرد. از زمان‌های قدیم، از چای بالنگ برای درمان مشکلات تنفسی نظیر سرفه و گلودرد استفاده می‌کردند. همچنین یکی از رایج‌ترین خواص این چای برای درمان دریازدگی بوده است. محتوای ویتامین ث موجود در این چای به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از بروز عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف پیشگیری می‌کند. این ویتامین همچنین بعنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می‌دهد.

خواص ضد التهابی موجود در این چای آن را به درمانگری موثر برای تب تبدیل کرده‌اند. طبیعت تحریک‌کنندۀ چای بالنگ و روغن‌های موجود در آن به بهبود گردش خون و بهبود رنگ پوست کمک می‌کنند. شاید قابل توجه‌ترین خاصیت چای بالنگ مربوط به قدرت آن در بهبود هضم باشد. یک یا دو لیوان از این چای خوش‌طعم می‌تواند به تنظیم حرکات روده‌ای و کاهش علائم مشکلاتی نظیر یبوست، اسهال، نفخ و باد شکم اضافه کمک کند.

طرز تهیه چای بالنگ

از آنجایی که تهیۀ این چای آسان است، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که خودشان چای بالنگ را در منزل درست کنند. از آنجایی که این چای فاقد کافئین است، متخصصین هیچ محدودیتی را برای مصرف آن اعلام نکرده‌اند. بسیاری از مردم کره به صورت روزانه چای بالنگ را مصرف می‌کنند.

۱.کار را با ۳ تا ۴ عدد میوۀ بالنگ شروع کنید؛ آنها را بُرش زده و دانه‌هایشان را خارج کنید.

۲.به آرامی هر بالنگ را بُرش زده و به ۴ قسمت تقسیم کنید.

۳.سه‌چهارم فنجان عسل را به آب گرم اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا یک شربت بدست آید.

۴.سپس بُرش‌های بالنگ را به شربت اضافه کنید.

۵.این ترکیب را درون یک شیشه ریخته و درب آن را ببندید.

۶.برای تهیۀ یک فنجان چای بالنگ، یک قاشق چای‌خوری از ترکیبی که درون شیشه ریخته‌اید را درون یک فنجان آب داغ ریخته و هم بزنید.

۷.باقیماندۀ ترکیب شربت عسل و میوۀ بالنگ را که درون شیشه ریخته‌اید را درون یخچال نگهداری کنید و هر دفعه برای تهیۀ چای، یک قاشق از آن را مصرف کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید