ارزش غذایی شیر خشک

0
537

شاید تا به حال از شیر خشک استفاده نکرده باشید، اما جالب است بدانید که این نوع از شیر، حاوی تراکم بالایی از مواد مغذی بوده و می‌توان به روش‌های فراوانی از آن در آشپزی استفاده کرد. در این مطلب به بررسی شیر خشک و ارزش غذایی آن می‌پردازیم.

شیر خشک

شیر خشک چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» شیر خشک نوعی محصول لبنی است که از تبخیر شیر معمولی (مایع) تا زمانی که به طور کامل خشک شود به دست می‌آید. شیر خشک مزایای فراوانی دارد که یکی از آنها خراب یا فاسد نشدن آن است و همچنین نسبت به شیر مایع، وزن بسیار کمتری دارد. شیر خشک هزاران سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تنها حدود ۲۰۰ سال است که تولید آن گسترده شده و در سراسر جهان در دسترس قرار گرفته است.

ارزش غذایی شیر خشک

میزان زیاد و قابل‌توجهی از مواد مغذی در شیرخشک یافت می‌شود که شامل ۲۱ نوع اسید آمینه اصلی است که بدن برای تولید پروتئین به آنها نیاز دارد. شیر خشک به ویژه سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، کلسیم، پتاسیم و برخی چربی‌های خاص است. ۲ قاشق غذاخوری از شیرخشک تنها حاوی ۲۶ کالری، ۴ گرم شکر و مقدار متوسطی از ویتامین‌های D و A می‌باشد.

جوانب مثبت و منفی

اگرچه فواید شیرخشک مشخص هستند، اما باید به مواردی که ممکن است جنبۀ منفی داشته باشند نیز توجه داشته باشید.

یکی از مزایای شیر خشک عبارت است از سهولت آن در استفاده بعنوان یک مکمل غذایی. شما می‌توانید شیرخشک را به راحتی به سس، اسموتی، شیک و موارد دیگر اضافه کنید و با اینکار دریافت پروتئین و کلسیم خود را به طور ساده و موثری افزایش دهید. همچنین شیرخشک را می‌توان برای مدت زمان زیادی بدون فاسد شدن نگهداری کرد و در نهایت با توجه به قیمت مناسب، گزینه‌ای بسیار خوب برای افراد کم‌درآمد است.

با این حال برخی جنبه‌های منفی نیز وجود دارند که اولینِ آنها طعمِ شیرخشک است؛ بسیاری از مردم طعم شیرخشک را همانند طعم گچ توصیف می‌کنند. حتی اگر شیرخشک را با مقدار مناسبی از آب مخلوط کنید، همچنان طعم متفاوتی با شیر معمولی دارد. یکی دیگر از گلایه‌های مردم این است که تهیۀ نوشیدنی با شیرخشک دشوار است؛ زیرا طبیعت پودر شیرخشک باعث می‌شود تا نوشیدنی کاملا یکدست و صاف نباشد و تکه‌های شیرخشک در آن باقی می‌مانند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید