ارتباط میان یائسگی و افسردگی

0
427

زنان بعد از سپری کردن آخرین دورۀ قاعدگی، وارد دوره‌ای به نام یائسگی می‌شوند. کمی قبل از دوران یائسگی و همچین در حین این دوران، بدن دچار تغییرات جسمانی فراوانی می‌شود. در حالی که اغلب زنان در سنین ۴۸ تا ۵۵ سالگی یائسگی را تجربه می‌کنند، پیش یائسگی می‌تواند ۴ تا ۵ سال زودتر پدیدار شود. ممکن است در دورۀ پیش یائسگی همچنان به طور غیرمنظم دوره‌های قاعدگی را تجربه کنید، اما در عین حال با علائم یائسگی مانند سردی پاها، تعریق شبانه و گرگرفتگی مواجه شوید. بسیاری از زنان افسردگی را نیز در دورۀ یائسگی تجربه می‌کنند. اما دقیقا چه ارتباطی میان یائسگی و افسردگی است؟

یائسگی و افسردگی

آیا یائسگی منجر به افسردگی می‌شود؟

احتمالا بله. در این دوره بدن شما تحت تاثیر تغییرات هورمونی زیادی قرار می‌گیرد که این ممکن است فعالیت یاخته‌های عصبی را در مغز نیز تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است بروز تغییرات در شکل بدن، ناباروری، تمایلات جنسی یا افزایش سن باعث شوند تا استرس را تجربه کنید و این علائم همگی در کنار یکدیگر می‌توانند منجر به نوسانات خلقی و حتی افسردگی شوند.

در طول دورۀ پیش قاعدگی، تجربۀ نوسانات خلقی خفیف، گرگرفتگی و بی‌خوابی کاملا طبیعی و رایج است. این موارد ممکن است در برخی زنان به مشکلات جدی تبدیل شده و در نهایت منجر به بروز اختلال خلقی شدید یا همان افسردگی اساسی گردند. احتمال ابتلا به این نوع افسردگی، در زنانی که در گذشته سابقۀ افسردگی داشته‌اند یا بعد از زایمان به افسردگی دچار شده‌اند، وجود دارد. همچنین احتمال ابتلا به افسردگی در زنانی که در دوره‌های قاعدگی خود با مشکلات خلقی مواجه بوده‌اند، وجود دارد.

زنان چه علائمی را تجربه می‌کنند؟

حالا که پیوندِ میانِ یائسگی و افسردگی را می‌دانید، ممکن است کنجکاو باشید که اغلب زنان در این دوران چه علائمی را تجربه می‌کنند. افسردگی یک اختلال روانی است، اما علائم آن می‌توانند عاطفی، جسمانی و رفتاری باشند. برای اینکه افسردگی در شما تشخیص داده شود، باید حداقل ۵ مورد از علائم زیر را به مدت حداقل ۲ هفته تجربه کرده باشید. بعلاوه، یکی از علائم باید احساس غمِ مداوم باشد.

علائم جسمانیعلائم عاطفیعلائم رفتاری
خستگیافکار مرتبط با خودکشیدشواری در تمرکز کردن
پرخوریبی‌قراریبی‌علاقگی به انجام فعالیت‌های مورد علاقه
کاهش انرژیکج‌خلقی یا زودرنجیدشواری در تصمیم‌گیری
بی‌خوابیاحساسات مرتبط با بدبینیدشواری در به یاد آوردن جزییات
بیش از حد خوابیدن نادیده گرفتن مسئولیت‌ها
دردهای مداوم  
بیداری در صبح زود  

اگر هرکدام از این علائم را تجربه می‌کنید، مهم است که سریعا با پزشک‌تان در‌ این‌باره صحبت کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید