ارتباط سیگار کشیدن و آسیب DNA

0
751

سیگار کشیدن چه مضراتی دارد؟ شاید اغلب افراد هنگام مواجه با این سوال، پاسخ‌هایی نظیر «سرطان ریه»، «آسیب به پوست»، «زرد شدن دندان‌ها» و از این دست موارد را ارائه کنند. اگرچه تمامی این موارد صحیح هستند، اما مضرات سیگار تنها به این مشکلات خلاصه نمی‌شوند. محققین دریافته‌اند که سیگار کشیدن و آسیب DNA ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته و حتی در برخی موارد بعد از ترک سیگار نیز این آسیب باقی می‌ماند. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

آسیب DNA

تا همین اواخر، اعتقاد بر این بود که آسیب ناشی از سیگار کشیدن به ویژه بر پوست و اندام های بدن افراد سیگاری به برخی جنبه های این محصول محدود می شود. در همین راستا، تبلیغات ضد سیگار همواره با توصیه های مفید درباره این که روند بهبودی بدن چگونه ۲۰ دقیقه پس از ترک سیگار آغاز می شود، همراه بوده اند.

در شرایطی که بیشتر افراد سیگاری از خطرات استفاده از این محصول آگاه هستند، اما کمتر به ترک آن فکر می کنند، زیرا جذابیت این اعتیاد بیش از اندازه قوی است.

متاسفانه، علم بار دیگر ثابت کرده است که خطرات سیگار کشیدن حتی فراتر از برچسب های هشدار دهنده ای است که روی پاکت های سیگار چاپ می شوند و می تواند تا ژنتیک گسترش یابد.

سیگار کشیدن و آسیب DNA

بیشتر صدمات ناشی از سموم موجود در سیگار پس از گذشت پنج سال از ترک آن بهبود می یابند، اما به نظر می رسد برخی صدمات برای همیشه باقی مانده و احتمال ابتلا به بیماری های مختلف مرتبط با سیگار کشیدن را حتی پس از ترک آن افزایش می دهند. این آسیب های پایدار به واسطه متیلاسیون، فرانید تغییر DNA از طریق غیر فعال کردن یک ژن یا تغییر در چگونگی عملکرد آن در بدن، شکل می گیرند.

به تنهایی، این فرایندی طبیعی است، اما زمانی که ژن های شما مجبور به متیلاسیون می شوند، آسیبی پایدار بر جای می ماند. زمانی که سیگار می کشید، DNA شما به واسطه سموم موجود در سیگار از لحاظ فیزیکی و به طور دائمی تغییر می کند.

سیگار کشیدن به معنای واقعی کلمه باعث آسیب DNA شده و آن را برای دهه ها آسیب پذیر می سازد.

مطالعه موسسه ملی خدمات بهداشت محیط آمریکا شامل بررسی نمونه های خون ۱۶ هزار نفر می شد. افراد سیگاری این گروه همگی دارای الگوی بسیار قابل توجهی بودند: متیلاسیون مبتنی بر تنباکو بیش از ۷ هزار ژن را در بدن آنها تحت تاثیر قرار داده بود، که یک سوم از کل ژن های شناخته شده انسان را در بر می گیرد. بیماری قلبی و بسیاری انواع سرطان نیز می توانند با ژن های تحت تاثیر قرار گرفته به واسطه سیگار کشیدن مرتبط باشند و بر همین اساس پژوهشگران قادر بودند این بیماری های ترسناک را به صورت مستقیم با مجرم اصلی یعنی سیگار پیوند دهند.

در شرایطی که این خبری هولناک برای افراد سیگاری و آنهایی که سیگاری بوده اند، محسوب می شود، اما خبر خوب این است که پس از ترک سیگار، بیشتر آسیب ها در نهایت از بین می روند.

زمانی که سیگار را ترک می کنید، بیشتر سیگنال های متیلاسیون DNA پس از گذشت پنج سال به سطوح افراد غیر سیگاری باز می گردد که به معنای آن است بدن در تلاش برای بهبودی خود از جنبه های مضر سیگار کشیدن است.

با این وجود، بخش کوچکی از آرایش ژنتیکی – تا ۱۹ ژن – برای مدت ها پس از ترک سیگار نیز آسیب دیده باقی می ماند، از جمله ژن TIAM2 که با ابتلا به لنفوما پیوند خورده است. این آسیب دیدگی می تواند تا ۳۰ سال در سلول های شما باقی بماند و خطر ابتلا به سرطان و بسیاری موارد دیگر را افزایش دهد.

سیگار کشیدن یک عادت زشت و زننده نیست، بلکه عادتی مرگبار محسوب می شود. بنابر گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سیگار کشیدن به عنوان دلیل نخست ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری در این کشور شناخته می شود و بیش از ۴۸۰ هزار نفر را در سال به کام مرگ می کشد.

پس پیش از این که سیگار بعدی خود را روشن کنید، درباره این که با بدن خود چه کاری انجام می دهید بیشتر فکر کنید.

منبععصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید