علائم اختلال دلبستگی واکنشی در بزرگسالان

0
778

اختلال دلبستگی واکنشی ریشه در بدرفتاری و بی‌توجهی در دوران کودکی دارد. وقتی کودکان از نیازهای اساسی خود برای دلبستگی احساسی بی‌بهره باشند، در بزرگسالی در برقراری روابط به مشکل بر می‌خورند.

اختلال دلبستگی واکنشی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «نیوهلث رمدیز» این اتفاق زمانی رخ می دهد که کودکان از والدین خود دور هستند یا شدیدا مورد بی توجهی آنها قرار می گیرند. کودکان برای تسکین این درد، بی علاقه شده و در برقراری ارتباط با افراد جدید دچار دردسرهای بیشتر می شوند. در واقع در این مرحله آن ها دیگر به سختی به دیگران اعتماد می کنند. اگر بی علاقگی در دوران کودکی بروز نکند، صد در صد به شکل یک اختلال روانشناختی در بزرگسالی پدیدار می شود. اما خوشبختانه روش های درمانی برای بزرگسالانی که به کمک احتیاج داشته باشند، وجود دارد. این مقاله قصد دارد مطالب بیشتری در رابطه با اختلال دلبستگی واکنشی در بزرگسالان را در اختیار شما قرار دهد.

علائم اختلال دلبستگی واکنشی در بزرگسالان

این علائم باید بصورت گروهی از دو یا سه مورد از این اختلال بروز کنند تا قابل تشخیص باشند. همچنین علائم مورد نظر باید در دوره ی زمانی مشخصی پدیدار شده باشند که عبارتند از:

بی اعتمادی

بزرگسالانی که دچار این اختلال هستند نمی توانند به دیگران اعتماد کنند، حتی به اشخاص خیلی نزدیکشان.

مشکلات کنترلی

این افراد همواره باید زندگی خود، افراد و اتفاقات پیرامون خود را تحت کنترل قرارداشته باشند از این رو برای رسیدن به این هدف ممکن است برای کنترل اوضاع به اعمال فریبنده ای مانند دزدی، تقلب و دروغگویی نیز دست بزنند.

مشکلات عصبانیت

آنان معمولا نمی توانند خشم خود را کنترل کنند و همواره این خشم را روی دیگران خالی می کنند. می توانند بسیار خرابکار، ظالم و خشن باشند. آن ها عاشق بحث و جدل هستند و بسیار ناامید و البته پر از سترس به نظر می رسند. زمان هایی که عصبانی نیستند، منزوی و افسرده می شوند.

رفتارهای نابخردانه

آن ها اغلب بدون فکر دست به تصمیمات ناگهانی می زنند و بعد از آن بسیار پشیمان می شوند اما برخی از آن ها حتی احساس هم پشیمانی نمی کنند.

رفتارهای پرخاشگرانه و منفی

ثبات احساسات و افکار منفی تمام وجود این افراد را احاطه کرده است. از آنجایی که دوست ندارند در تجربه ی این احساسات تنها باشند، دیگران را نیز به سمت این احساسات و افکار منفی سوق داده و سعی می کنند آن ها را نیز با خود موافق کنند.

مقاومت در برابر عشق

آن ها در برقراری ارتباط با دیگران و ابراز علاقه به آن ها با مشکلاتی مواجهند. آن ها خود را مجاز به عشق ورزیدن یا دریافت عشق نمی دانند و ابراز مهربانی و حتی مورد مهربانی قرار گرفتن از سوی دیگران نیز مشکل دارند.

مقاومت در برابر راهنمایی

بزرگسالانی که دچار این اختلال هستند از دیگران به خوبی راهنمایی نمی گیرند. آن ها به اظهار نظر و توصیه های دیگران در مورد مسائل موجود هیچ توجهی نمی کنند و ترجیح می دهند غیرمعقول به نظر بیایند.

بی مسئولیتی

آن ها هیچ مسئولیتی را در قبال کارهای خود برعهده نمی گیرند و بار مسئولیت را بر دوش دیگران می نهند.

اعتیاد

اختلال دلبستگی واکنشی می تواند فرد را به سمت اعتیاد به قمار، رابطه جنسی، الکل و مواد مخدر بکشاند. همچنین آنها می توانند به کار خود خیلی وابسته شوند و یا از اختلالات خرید کردن و غذا خوردن مفرط رنج ببرند.

بی پناهی

آن ها معمولا احساس بی پناهی و بی کسی می کنند و حس می کنند هیچ پشتوانه ی کمکی ندارند. احساس می کنند دیگران همیشه آن ها را برای اتفاقات بدی که رخ می دهد، متهم خواهند کرد. این احساس بی پناهی در آن ها منجر به افسردگی، انزوا و دوری جستن از دیگران می شود.

گیجی

آن ها در یافتن راه حل برای مشکلات هم با مشکل مواجهند. این بیماران درباره ی زندگی احساس گیجی می کنند و زندگی را مثل پازلی پیچیده می بینند. این امر باعث بوجود آمدن مشکل در تمرکز، توجه و عدم توانایی در تکمیل فعالیت ها می شود.

ظاهر مثبت

این اختلال با تظاهر به خوب بودن جبران می شود. آن ها برای مخفی کردن ناهنجاری های درون، ظاهری کاملا جذاب و خوب به خود می بخشند. این افراد توانایی ایجاد هم کلامی های مجذوب کننده با دیگران و جذب طولانی مدت افراد دیگر را به سمت خود دارا می باشند.

سایر علائم

-ترجیح به کار فردی

-اتکای بیش از حد به خود

-رویکرد انتقادی نسبت به دیگران

-رفتار منفعل و پرخاشگرانه

-ظاهر زندگی مشغول و پردغدغه

-حسادت

-استقلال احساسی بیش از حد در روابط

-عدم توانایی حضور در رابطه طولانی مدت

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید