اختلال تیک در کودکان چه علائمی دارد

0
465

اختلال تیک (Tic disorder) نوعی اختلال عصبی است که به گفتۀ وزارت بهداشت جهانی (WHO) بر اساس نوع و مدت زمانِ تیک‌ها (ناگهانی، سریع، حرکات خارج از ریتم) تعریف می‌شود. اختلال تیک در کودکان نیز مشاهده می‌شود و علائم مختص به خودش را دارد. در این مطلب به همراه یک روانشناس کودک به بررسی این اختلال و نشانه‌های آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

اختلال تیک در کودکان

دکتر سعید رحیمی درباره علت اختلال تیک در کودکان اظهار کرد: از انواع اختلال‌های عصبی و تحولی، اختلال‌های حرکتی است که اختلال تیک در این دسته قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تیک با نشانه‌های بالینی حرکتی و صوتی به شکل ناگهانی، سریع و ناهماهنگ از سنین ۴ سالگی در کودکان آشکار می‌شود، افزود: نزدیک به ۴ درصد کودکان از ابتدا دچار انواع تیک می‌شوند که عموما در پسرها شایع‌تر است.

این روانشناس کودک یادآور شد: در بین اختلال‌های روان‌پزشکی اختلال تیک در ۱۷ تا ۲۰ درصد موارد دیده می‌شود. همچنین تیک به شکل صوتی و حرکتی بروز می‌کند که از شدید تا ضعیف مشاهده می‌شود و نوع ترکیبی تیک صوتی و حرکتی نشانگان توره نامیده می‌شود.

رحیمی با تاکید بر اینکه اختلال‌تیک در کودکان باید حداقل یک‌سال از شروع آن گذشته باشد و قبل از ۱۸ سالگی به وجود آید، عنوان کرد: اختلال تیک در کودکان نباید ناشی از عوامل جسمانی و بیماری‌های عصبی چون التهاب مغز باشد.

وی با اشاره به اینکه تیک‌های حرکتی و صوتی می‌توانند ساده و پیچیده باشند، گفت: تیک‌های حرکتی شامل پلک زدن، بالا انداختن شانه و کشیدن دست و پا  و اختلال تیک صوتی ساده نشانه‌هایی همچون صاف کردن گلو، فین فین کردن و خرخر کردن دارد.

این متخصص روانشناسی کودک اضافه کرد: تیک‌ها در کودکان با اضطراب، خستگی و فضای آشفته خانواده شدت می‌یابد بنابراین عوامل عصب‌شناختی و محیطی در ایجاد تیک تاثیرگذار هستند.

رحیمی عنوان کرد: جهت درمان تیک روش‌های مختلف با توجه به نوع و شدت نشانه‌­ها همچون دارو‌درمانی، شناخت رفتاردرمانگری، درمان روانکاوی، یوگا، ورزش و آموزش والدین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: مربیان و والدین کودکان دچار اختلال تیک باید شرایط استرس‌زا را در محیط خانواده و مدرسه کاهش داده و با مدیریت رفتار، سبک فرزند پروری مثبت و منطقی شرایط درمان را آسان‌تر کنند. همچنین از روبه‌رو کردن با افرادی که آنان را مسخره می‌کنند خوداری کرده و فضای همراه با اعتماد به نفس را برای کودکان دچار تیک فراهم کنند.

طبنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید