اختلال تیک در کودکان چه علائمی دارد

183

اختلال تیک (Tic disorder) نوعی اختلال عصبی است که به گفتۀ وزارت بهداشت جهانی (WHO) بر اساس نوع و مدت زمانِ تیک‌ها (ناگهانی، سریع، حرکات خارج از ریتم) تعریف می‌شود. اختلال تیک در کودکان نیز مشاهده می‌شود و علائم مختص به خودش را دارد. در این مطلب به همراه یک روانشناس کودک به بررسی این اختلال و نشانه‌های آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

اختلال تیک در کودکان

دکتر سعید رحیمی درباره علت اختلال تیک در کودکان اظهار کرد: از انواع اختلال‌های عصبی و تحولی، اختلال‌های حرکتی است که اختلال تیک در این دسته قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تیک با نشانه‌های بالینی حرکتی و صوتی به شکل ناگهانی، سریع و ناهماهنگ از سنین ۴ سالگی در کودکان آشکار می‌شود، افزود: نزدیک به ۴ درصد کودکان از ابتدا دچار انواع تیک می‌شوند که عموما در پسرها شایع‌تر است.

این روانشناس کودک یادآور شد: در بین اختلال‌های روان‌پزشکی اختلال تیک در ۱۷ تا ۲۰ درصد موارد دیده می‌شود. همچنین تیک به شکل صوتی و حرکتی بروز می‌کند که از شدید تا ضعیف مشاهده می‌شود و نوع ترکیبی تیک صوتی و حرکتی نشانگان توره نامیده می‌شود.

رحیمی با تاکید بر اینکه اختلال‌تیک در کودکان باید حداقل یک‌سال از شروع آن گذشته باشد و قبل از ۱۸ سالگی به وجود آید، عنوان کرد: اختلال تیک در کودکان نباید ناشی از عوامل جسمانی و بیماری‌های عصبی چون التهاب مغز باشد.

وی با اشاره به اینکه تیک‌های حرکتی و صوتی می‌توانند ساده و پیچیده باشند، گفت: تیک‌های حرکتی شامل پلک زدن، بالا انداختن شانه و کشیدن دست و پا  و اختلال تیک صوتی ساده نشانه‌هایی همچون صاف کردن گلو، فین فین کردن و خرخر کردن دارد.

همچنین بخوانید :  تنهایی چه بلایی سر انسان می‌آورد

این متخصص روانشناسی کودک اضافه کرد: تیک‌ها در کودکان با اضطراب، خستگی و فضای آشفته خانواده شدت می‌یابد بنابراین عوامل عصب‌شناختی و محیطی در ایجاد تیک تاثیرگذار هستند.

رحیمی عنوان کرد: جهت درمان تیک روش‌های مختلف با توجه به نوع و شدت نشانه‌­ها همچون دارو‌درمانی، شناخت رفتاردرمانگری، درمان روانکاوی، یوگا، ورزش و آموزش والدین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: مربیان و والدین کودکان دچار اختلال تیک باید شرایط استرس‌زا را در محیط خانواده و مدرسه کاهش داده و با مدیریت رفتار، سبک فرزند پروری مثبت و منطقی شرایط درمان را آسان‌تر کنند. همچنین از روبه‌رو کردن با افرادی که آنان را مسخره می‌کنند خوداری کرده و فضای همراه با اعتماد به نفس را برای کودکان دچار تیک فراهم کنند.

طبنا
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید