اختلالات خواب در کودکان و ارتباط آن با تکنولوژی های جدید

135

روز به روز با پیشرفت علم و توسعه تکنولوژی های جدید نظیر انواع گوشی ها و تبلت های هوشمند، اختلالات خواب در کودکان در حال افزایش بوده که در حال تبدیل با چالشی برای سلامت جامعه شده است. کمبود خواب علاوه بر مشکلات بوجود آورده برای سلامتی، تاثیر بسزایی نیز در عملکرد تحصیلی خواهد گذاشت. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید تا با آخرین تحقیق انجام شده در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

اختلالات خواب در کودکان

دکتر کاترین هیل، عضو تیم تحقیق از دانشگاه ساوتهامپتون انگلستان، درباره اختلالات خواب در کودکان می گوید: «نادیده گرفتن نتایج تحقیقات درخصوص اهمیت خواب بر سلامت بدن می تواند موجب ایجاد چالشی بسیار جدی در آینده شود.»

نتایج تحقیقات نشان می دهد سی درصد از کودکانی که در دوران کودکی دچار اختلالات خواب هستند، با افزایش استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت در میان کودکان، تعداد کودکان زیر ۱۴ سال که بدلیل اختلالات خواب در بیمارستان بستری می شوند، نسبت به یک دهه گذشته حدود سه برابر افزایش داشته است.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر خواب کودک، نور آبی ساطع شده از صفحات نمایش تلفن همراه و تبلت است که میزان ترشح هورمون ملاتونین را کاهش می دهد.

هورمون ملاتونین موسوم به هورمون شب، از طریق غده پینه آل مغز به طورطبیعی ترشح شده و به تنظیم چرخه خواب و بیداری بدن کمک می کند.

به گفته محققان، اصلاح الگوی خواب از طریق اقداماتی ساده از جمله ممنوعیت استفاده کوکان از تلفن همراه و تبلت در رختخواب امکانپذیر است.

بروز مشکلات روانی از جمله اضطراب و افسردگی، ضعیف شدن بدن و ابتلا به ویروس های مختلف، چاقی و ناتوانی در کنترل احساسات از جمله جدی ترین مشکلات مرتبط با کمبود خواب در کودکان تلقی می شود.

همچنین بخوانید :  خوابیدن با شکم گرسنه و خالی چه عوارضی دارد ؟

مهر

 

اختلالات خواب در کودکان و ارتباط آن با تکنولوژی های جدید
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید