اثر گوشی ها و تبلت ها بر خواب کودکان

0
521

گوشی ها و تبلت ها دیگر به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما انسان‌ها تبدیل شده‌اند. این وسایل هوشمند به خصوص برای کودکان بسیار جذاب هستند و کمتر بچه‌ای پیدا میشود که با دیدن یک گوشی هوشمند یا تبلت ذوق‌زده نشود و به آن هجوم نیاورد. بسیاری از والدین برای سرگرم کردن کودک خود، برای او یک تبلت تهیه میکنند تا هم بتواند با آن بازی کند و هم به تماشای فیلم‌های مختلف بپردازد. اما متخصصین باور دارند که چنین لوازمی میتوانند خواب کودک را تحت تاثیر قرار دهند و باعث کاهش کیفیت و زمان خواب مناسب گردند. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تبلت ها

نتایج مطالعه ای جدید که در نشریه Scientific Reports منتشر شده است، نشان می دهد، برای هر ساعت اضافه ای که وقت خود را صرف کار با یک گوشی هوشمند یا تبلت ها می کنند، کودکان شش ماهه تا سه ساله تقریبا ۱۶ دقیقه کمتر در هر بازه زمانی ۲۴ ساعته می خوابند. به گفته یکی از کارشناسان که در این مطالعه حاضر نبوده است، نتایج به دست آمده باید به معنای احتیاط بیشتر در زمینه مدت زمانی که کودکان در برابر نمایشگرها سپری می کنند، تفسیر شود.

توسعه شناختی

خواب عاملی کلیدی برای توسعه شناختی، به ویژه در سال های اولیه زندگی انسان، زمانی که الگوهای مغز و خواب در حال تکامل هستند، محسوب می شود. مطالعات پیشین نشان داده بودند که تماشای تلویزیون و انجام بازی های ویدئویی با مشکلات خواب در کودکان پیوند خورده اند.

این در شرایط است که نتایج استفاده از دستگاه های دارای نمایشگر لمسی توسط کودکان کم سن و سال ناشناخته باقی مانده است.

در یک مطالعه که طی سال ۲۰۱۴ انجام شد، بیش از ۷۰ درصد از خانواده های بریتانیایی دارای دستگاه مجهز به نمایشگر لمسی گزارش شدند. پژوهشگران از والدین ۷۱۵ نوزاد و کودک نوپا خواستند که مدت زمان خواب روزانه و شبانه فرزندان خود، این که با چه سرعتی به خواب می روند، و چند بار در طول شب از خواب بیدار می شوند را گزارش کنند. مدت زمانی که کودکان در برابر دستگاه های دارای نمایشگر لمسی سپری می کردند نیز ردیابی شد.

سه چهارم از کودکان نوپا تحت بررسی روزانه از تبلت ها یا گوشی هوشمند استفاده می کردند. برای کودکان دو یا سه ساله این مقیاس به ۹۲ درصد نیز می رسید. به طور متوسط، دستگاه های دارای نمایشگر لمسی ۲۵ دقیقه در روز مورد استفاده قرار می گرفتند.

پژوهشگران دریافتند نه تنها هر چه مدت زمانی که در مقابل نمایشگر سپری می شود، بیشتر باشد با مدت زمان خواب کمتر مرتبط است، بلکه با مدت زمان طولانی‌تر به خواب رفتن نیز پیوند خورده است. با این وجود، تغییری در کیفیت خواب مشاهده نشد.

البته چندین کارشناس یافته ها و نتیجه گیری این مطالعه را به چالش کشیدند. به گفته کوین مک کانوی، استاد بازنشسته آمار در دانشگاه آزاد انگلستان، توضیحات احتمالی بسیاری می توانند برای پیوند بین مدت زمانی که در مقابل نمایشگر سپری می شود و خواب کمتر وجود داشته باشد.

همچنین، به این نکته اشاره شد که میانگین مدت زمان خواب کمتر در روز – حدود شش دقیقه – ممکن است در سنی که کودکان ۱۲ ساعت از هر ۲۴ ساعت شبانه روز را خواب هستند، قابل توجه نباشد.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید