اثر استرس بر قند خون

0
513

بسیاری از مردم بر این باورند که برای کاهش قند خون باید میزان کربوهیدرات مصرفی خود را کنترل کنند، اما لازم است بدانید اگر شما هم به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید عوامل متعددی از جمله کم‌خوابی و بیماری ها میزان قند خون شما را تحت تاثیر قرار میدهند. چرخه ماهیانه قاعدگی در خانم ها نیز موجب اختلال در مدیریت قندخون می شود. عامل مهم دیگری که در میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نقش دارد استرس است. اما با آگاهی از اثر استرس بر قند خون می توانید آن را کنترل کنید.

اثر استرس بر قند خون

اثر استرس بر قند خون

استرس ناشی از روابط کاری و حتی زندگی روزمره باعث افزایش قند خون می شود که دلیل این افزایش ترشح هورمون های کورتیزول و اپی نفرین (آدرنالین) است. این هورمون ها انرژی لازم برای پاسخ به عوامل استرس زا را در بدن شما فراهم می کند که معمولا به واکنش های جنگ و گریزی معروف هستند. اگر شما هم از مشکل دیابت رنج می برید، به دلیل نبود مقدار انسولین کافی در بدنتان هنگام استرس میزان قند خون شما افزایش پیدا می کند.

خطرات استرس

همانطور که در بالا ذکر شد استرس قند خون شما را تحت تاثیر قرار می دهد که خطراتی را نیز به دنبال دارد.

اگر به دیابت نوع دوم مبتلا هستید و روزانه نیز در معرض استرس قرار دارید کنترل قند خون برایتان دشوار است. اما باید بدانید اگر سطح قند خون شما به طور مداوم بالا باشد خطر مشکلات کلیوی، بینایی و حتی آسیب به عصب های بدن در شما افزایش پیدا می کند. مشکلات قلبی عروقی، سکته های مغزی و حتی حملات قلبی نیز از جمله خطراتی هستند که سلامت شما را تهدید می کنند.

ترشح هورمون های استرس میزان قند خون را افزایش می دهند اما برخی افراد هنگامی که درمعرض استرس قرار می گیرند به پرخوری و یا حتی خوردن غذاهای ناسالم مثل چیپس و انواع شکلات روی می آورند. برخی دیگر نیز به شدت بی اشتها می شوند که هر کدام از این عوامل به نوبه خود باعث وخیم تر شدن دیابت میشوند، خصوصا اگر این افراد هیچ گونه فعالیت ورزشی نداشته باشند.

آیا استرس های مثبت نیز قند خون را افزایش میدهند؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت همانطور که استرس های منفی ناشی از شکست و ناراحتی ها و یا حتی استرس های جسمی مانند بیماری ها، قند خون را تحت تاثیر خود قرار میدهد، استرس های مثبت مثل ترفیع درجه شغلی، مهاجرت به شهر دیگر و یا حتی برنامه ریزی برای عروسیتان نیز سطح قند خون شما و همچنین میزان ‌ترشح هورمون ها را افزایش می دهد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید