اثرات و علائم سرطان خون در بدن

0
2005

سرطان خون عبارت است از تکثیر غیرعادی سلول‌های مغز استخوان و خون. سرطان خون همانند سایر انواع سرطان، باعث تولید تومور نمی‌شود، اما تولید سلول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. برخلاف سلول‌ها یا گلبول‌های سفید معمولی، این نوع سلول‌ها سرطان‌زا بوده و قدرت مبارزه با عفونت‌ها را ندارند. همچنین این سلول‌ها در تولید سایر سلول‌های خون تداخل ایجاد می‌کنند. تمام این موارد در نهایت آنقدر سطح گلبول‌های قرمز را پایین می‌آورند که اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و سلول‌ها در بدن به یک چالش تبدیل می‌شود. در این فرآیند لخته شدن خون و سیستم ایمنی بدن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

سرطان خون

اثرات و علائم سرطان خون در بدن

کم‌خونی

سرطان خـون باعث بروز کم‌خونی می‌شود و این بعلت کاهش تولید گلبول‌های قرمز خون و رسیدن آن به یک سطح پایین و غیرعادی می‌باشد. این باعث می‌شود تا سرعت اکسیژن‌رسانی به عضلات و اندام بدن کاهش پیدا کند. افراد کم‌خون معمولا پوست رنگ‌پریده‌ای داشته و سریعا خسته می‌شوند.

کبودی سریع یا خونریزی

افرادی که به سرطان خـون دچار هستند، ممکن است خونریزی از بینی، لثه‌ها یا حتی مشاهدۀ خون در ادرار یا مدفوع خود را تجربه کنند. در چنین وضعیتی حتی ضربه‌های خفیف می‌توانند منجر به خونریزی شدید و ایجاد لکه‌هایی در زیر پوست شوند.

عفونت‌ها

از آنجایی که سرطان خـون بر روی توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها اثر می‌گذارد، کسی که به این نوع سرطان مبتلا باشد، ممکن است به عفونت‌هایی نظیر سینه‌پهلوی برونشی، گلودرد، زخم‌های دهان و… دچار گردد.

تورم گره‌های لنفاوی

گره‌های لنفاوی ساختارهای کوچکی هستند که از یک خوشۀ لنفوسیت‌ها تشکیل شده‌اند. میزان گلبول‌های سفید خون در افرادی که به سرطان خون دچار هستند غیرعادی می‌باشد، و لنفوسیت‌ها ممکن است در گره‌های لنفاوی در کشاله ران، گلو و زیربغل جمع شده و باعث بزرگتر شدن این گره‌های لنفاوی گردند.

کاهش کلی سطح سلامت

سرطان خون می‌تواند به طرق دیگری نیز بر بدن اثر بگذارد. کاهش وزن و اشتها و ناراحتی در قسمت پایینی و سمت چپ دنده‌ها بدلیل تجمع غیرعادی لنفوسیت‌ها از این اثرات هستند. احساس ضعف مداوم نیز می‌تواند از علائم سرطان خون باشد. افراد مبتلا به سرطان خون ممکن است به تبی دچار شوند که ۱ تا ۲ هفته به طول انجامد و با تعریق شبانه همراه باشد.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید