اثرات داروهای ضد افسردگی در درازمدت

0
1811

داروهای ضد افسردگی معمولا برای کسانی تجویز می‌شوند که به افسردگی دچار هستند. این داروها از طریق ایجاد تغییر در برخی مواد شیمیایی موجود در مغز، باعث تسکین و بهبود علائم افسردگی می‌شوند. خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌های درمانی نوین نظیر گفتگو درمانی، می‌توان افسردگی را به طور موثرتری درمان کرد. اما در هر صورت مصرف داروهای ضد افسردگی همچنان به طور گسترده‌ای ادامه دارد، مصرف‌کنندگان این داروها باید توجه ویژه‌ای به عوارض جانبی و اثرات درازمدت داروهای ضد افسردگی داشته باشند.

داروهای ضد افسردگی

اثرات درازمدت داروهای ضد افسردگی

۵ نوع مختلف از داروهای ضد افسردگی وجود دارند که همگی آنها با اثرات جانبی همراه هستند. هدف اصلی این داروها در بدن، انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌باشند. حدود نیمی از مصرف‌کنندگان این داروها، نوعی از عوارض جانبی را تجربه می‌کنند.

علائم جسمانی خفیف و شدید

در ابتدا ممکن است افراد زیادی سردرد، بی‌خوابی، درد مفصل، راش‌های پوستی، درد عضلانی و اسهال را تجربه کنند. این علائم معمولا خفیف بوده و موقت می‌باشند. یکی از علائم جسمانی شدید که با اثرات درازمدت داروهای ضد افسردگی در ارتباط است، کاهش لخته شدن خون است. دلیل این اتفاق کاهش تراکم انتقال‌دهنده‌ای به نام سروتونین در پلاکت‌ها است. خطر بروز مشکلات و خونریزی در حین عمل جراحی در برخی از بیماران به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

حرکات غیرارادی

گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی می‌توانند باعث برانگیختگی برخی حرکات غیرقابل‌کنترل شوند. این اثر جانبی می‌تواند باعث تحریک اسپاسم‌های عضلانی، بی‌قراری اجباری، تیک، لرزیدن و کاهش مهارت‌های حرکتی گردد. احتمال بروز این علائم کم است، و چنین مشکلاتی معمولا در بیماران سالمند یا کسانی که فلوکستین و سیتالوپرام در جریان خون آنها برای مدت زمان زیادی باقی بماند مشاهده می‌شوند.

تداخلات دارویی

داروهای ضد افسردگی در کبد و بوسیلۀ آنزیمی پردازش می‌شوند که مسئولیت هضم سایر داروها را نیز برعهده دارد. بنابراین، مصرف داروهای ضدافسردگی می‌تواند در جذب سایر داروها در بدن تداخل ایجاد کند. علاوه بر این موارد، داروهای ضدافسردگی همچنین می‌توانند با سایر داروها در بدن تعامل داشته باشند و در نتیجه باعث ایجاد تغییر در اثرات آنها شده و یا منجر به بروز عوارض جانبی پیش‌بینی‌نشده گردند.

علائم ترک دارو

یکی از اثرات درازمدت مصرف داروهای ضدافسردگی می‌تواند مربوط به علائم توقف مصرف آنها باشد. این علائم عبارتند از: حالت تهوع، ناراحتی، سرگیجه، بی‌خوابی، اضطراب، افسردگی و سوزش در اندام‌های بدن.

سایر اثرات جانبی درازمدت

  • تحت تاثیر قرار دادن جنین
  • خطر خودکشی
  • خطر ابتلا به دیابت
  • واکنش‌های ویژه خطرناک: این واکنش‌ها می‌توانند باعث ایجاد تغییر در وضعیت روانی، نقص در سیستم عصبی، تب و سفتی عضلات شوند.
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید