احتمال ابتلا به سرطان با شغل های پر استرس

0
522

دانشمندان در پی تحقیقات و پژوهش‌های فراوان در سال‌های متمادی دریافته‌اند که استرس ناشی از کار و شغل، سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به تازگی محققان کانادایی نیز پژوهشی در این زمینه انجام داده‌اند که به مطالعه‌ی شغل های پر استرس و تاثیر آنها در شکل گیری بیماری‌های سرطانی می‌پردازد.

شغل های پراسترس

شغل های پر استرس و سرطان زا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «یاهو» : محققان دانشگاه کوبک و دانشگاه مونترال مردانی را که در طی ۱۵ سال به ۴ تا ۱۲ شغل مختلف مشغول بوده‌اند را مورد مطالعه قرار دادند. مردانی که در معرض سطح بالایی از استرس کاری بودند، خطر ابتلا به ۵ نوع سرطان در آنها نسبت به سایر مردان افزایش پیدا کرد. این پنج نوع سرطان عبارتند از: سرطان ریه، روده، رکتوم، معده و سرطان لنفوم.

محققان این پژوهش همچنین پراسترس‌ترین شغل‌های جهان را اینگونه رده‌بندی کرده‌اند: آتش نشان، مهندس صنایع، مهندس هوافضا، سرکارگر (مدیر) مکانیک و تعمیرکاران وسایل نقلیه و تجهیزات مرتبط به راه آهن.

افرادی که مورد مطالعه قرار گرفتند، علل استرس خود را ناشی از این موارد می‌دانند:  وظایف سنگین، ضرب العجل‌ها، خدمات به مشتریان، نداشتن امنیت شغلی، مشکلات مالی، شرایط کاری خطرناک یا چالش برانگیز، مشکلات رفت و آمد وو درگیری‌های درون فردی بعلاوه‌ی اضطراب و خلق و خوی شخصی.

شغل های پراسترس

راه حل چیست ؟

یکی از متخصصان و نویسندگان این مطالعه می‌گوید: « توسعه و ایجاد سرطان یک سناریوی پیچیده است. ما باور داریم که سرطان در اثر فعل و انفعالاتی بین وضعیت ژنتیکی فرد، ساختار ژنتیکی او و محیطی که در آن زندگی می‌کند به وجود می‌آید. زمانی که می‌گوییم محیط زندگی یعنی همه چیز، هرچه که می‌خورید، موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرید، میزان فعالیت‌تان، کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، حتی خلق و خوی شما نیز تاثیرگذار هستند. استرس و شغل فرد نیز جزء بسیار مهمی از محیط زندگی میباشد، پس به هیچ وجه جای تعجب نیست که عاملی مانند استرس کاری با بیماری‌های مختلف در انسان ارتباط داشته باشد.»

این متخصص با اشاره به توصیه‌هایی برای افرادی که دارای مشاغل پراسترس هستند ادامه می‌دهد: « چیزی که مردم باید درک کنند این است که آنها قدرت کنترل دارند. یعنی بعضی چیزها مانند عادت‌های غذایی، تمرینات ورزشی، اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف الکل و انجام فعالیت‌هایی که به رفع استرس کمک می‌کنند، همگی در اختیار فرد هستند و ما بر این موارد کنترل داریم.»

او ادامه می‌دهد: « ما باید در زندگی تعادل را برقرار کنیم، با جای دادن فعالیت‌هایی نظیر کتاب خواندن و یا گذراندن وقت با خانواده و یا هر فعالیت مثبتی که به رفع استرس کمک می‌کند، می‌توانید بیشتر به تعادل در زندگی نزدیک شوید.»

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید