آیا یوگا برای لاغری مفید است؟

0
556

می‌خواهید چند کیلو وزن کم کنید و از دوست و آشنا شنیده‌اید که یوگا برای لاغری بسیار مفید است؟ چند وقتی است که در حالِ انجام تمرینات یوگا هستید اما عددی که ترازو نشان می‌دهد، اصلاً تکان نخورده و حتی صد گرم هم لاغر نشدید یا شاید سر دوراهی انتخاب کلاس ورزشی مانده‌اید و نمی‌دانید که یوگا می‌تواند برای رسیدن به وزن ایده‌آل کمکی به شما بکند یا نه. در ادامه نظر پنج نفر از متخصصان پزشکی ورزشی و تغذیه را درباره‌ی تأثیر یوگا برای لاغری و کاهش وزن می‌خوانید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

یوگا برای لاغری

علت دوم است

دکتر بث لوئیس (Beth Lewis)، استاد حرکت‌شناسی دانشگاه مینه‌سوتا:

درست است که انجام حرکات یوگا به‌ طور مداوم می‌تواند روی وزن فرد اثر بگذارد، اما نه به آن شکل «سنتی» که ما از ورزش و فعالیت بدنی انتظار داریم و معتقدیم که ورزش با سوزاندن کالری‌های اضافه، منجر به کاهش وزن می‌شود.

معمولاً کاهش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که کالری دریافتی فرد کم‌تر از چیزی باشد که در روز می‌سوزاند و اغلب افراد باید هم میزان انرژی دریافتی و هم کالری‌ای را که در روز می‌سوزانند، تغییر دهند، تا به وزن موردنظرشان برسند. خیلی از حرکات یوگا در مقایسه با ورزش‌های دیگر مثل پیاده‌روی، دویدن آرام و… کالری کمتری می‌سوزاند؛ با این حال تمرکز فرد را بیش‌تر می‌کند و باعث می‌شوند که فرد بیش‌تر به بدنش اهمیت بدهند، بنابراین افرادی که یوگا کار می‌کنند، معمولاً انتخاب‌های غذایی سالم‌تری دارند و مراقب غذا خوردن‌شان هستند. علاوه بر این خیلی‌ها به دلیل استرس و اضطراب پرخوری می‌کنند و چون یوگا باعث آرامش و مهار استرس می‌شود، روی دریافت کالری روزانه‌ی آن‌ها اثر گذاشته و به‌طور ثانویه به کاهش وزن کمک می‌کند.

لزوماً مؤثر نیست

دکتر لوئیس ماهارام (Lewis Maharam)، عضو انجمن پزشکی ورزشی آمریکا:

بله، خیلی از افراد مشهور از یوگا برای لاغری استفاده می‌کنند. یوگا نوعی سنت پیچیده شامل تمرینات فیزیکی- روش‌های تن آرامی و خودآرامی و تنفس است اما آن چیزی که واقعاً به‌شما کمک می‌کند تا چربی بسوزانید و وزن‌تان را پایین بیاورید، ورزش‌های هوازی هستند. در واقع اگر کسی قرار است با یوگا وزن کم کند باید در کلاس ورزشی شرکت کند که شدکت حرکاتش بالا بوده و باعث می‌شود ضربان قلب افزایش پیدا کند. یوگا انواع مختلفی دارد که بعضی انواع آن بیش‌تر روی تمرینات ذهنی متمرکز است، در حالی که یوگای قدرتی بیش‌تر شبیه تمرینات ورزشی است تا یک شیوه‌ی فکری و ذهنی؛ بنابراین اگر می‌خواهید با یوگا وزن کم کنید، باید چیزی بیش‌تر از تمرین‌های ذهنی و کششی انجام دهید.

دنبال بهترین باشید

لی کروز (Leigh Crews)، عضو انجمن پزشکی ورزشی آمریکا:

پاسخ کوتاه به این سؤال که آیا یوگا برای لاغری مطلوب است یا نه، این است که هیچ پاسخ کوتاهی به این سؤال وجود ندارد! واقعیت این است که یوگا انواع و اقسام مختلفی دارد و با قاطعیت نمی‌توان درباره اثربخشی این فعالیت‌ها روی روند کاهش وزن نظر داد. متخصصان معتقدند که افزایش سطح فعالیت بدنی، گامی مناسب برای شروع فرایند کاه شوزن است؛ بنابراین اگر می‌خواهید با یوگا وارد این فرایند شوید، باید مطمئن باشید که بهترین نوع آن را انتخاب کرده‌اید.

یوگا برای لاغری

به‌ عنوان مثال، تمرینات یوگا آشتانگا (Ashtanga) با یوگای قدرتی، شدت نسبتاً بالایی دارد و یک انتخاب هوشمندانه برای کسانی است که می‌خواهند به وزن ایده‌آل و فرم بدنی دل‌خواهشن برسند. این نوع یوگا هم انعطاف‌پذیری بدن را افزایش می‌دهد و هم سیستم قلبی و عروقی را تقویت می‌کند. یکی دیگر از اثرات مهم یوگای قدرتی، این است که بدن را درگیر حرکاتی می‌کند که مجبور به کنترل وزن بوده و در نتیجه سلامت استخوانی را بهبود می‌بخشد.

یکی دیگر از فواید مهم یوگا این است که باعث می‌شود کنترل بیش‌تری روی ذهن‌تان داشته باشید، جلوی پرخوری‌ها را بگیرید و با دقت بیش‌تری مراقب کالری‌های دریافتی‌تان باشید. آگاهی که یوگا نسبت به بدن‌تان به شما می‌دهد، شما را نسبت به رفتاری که با آن دارید، حساس‌تر می‌کند و در نتیجه به مرور برنامه غذایی‌تان تنظیم می‌شود تا خیلی به خودتان گرسنگی ندهید و وقتی نوبت به غذا خوردن می‌رسید، به‌محض داشتن احساس رضایت (نه لزوماً سری کامل) دست از غذاخوردن بکشید.

اگر احساس شوید

دکتر آنی کی (Aniie Key)، متخصص تغذیه:

یوگا به دلایل مختلف منجر به کاهش وزن می‌شود و اگر با یک برنامه غذایی صحیح همراه شده و فرد توصیه‌های تغذیه‌ای لازم را نیز رعایت کند، می‌تواند خیلی مؤثر باشد. یوگا نوعی علم و ورزش قدیمی است که صدها سال قبل در هند به‌وجود آمده و اگرچه امروز خیلی از ما آن را به‌عنوان یک ورزش در نظر می‌گیریم، ولی یوگای واقعی شامل یک‌سری تغییرات در سبک زندگی، رژیم غذایی، رویکردهای ذهنی، انتخاب‌های فردی و… است و جهان‌بینی شما را عوض می‌کند؛ بنابراین کسانی که یوگا را به‌عنوان یک فعالیت بدنی روزمره پذیرفته‌اند.

نسبت به حجم غذا خوردن‌شان، انتخاب‌های غذایی و حجم خوراکی‌هایی که در هر وعده می‌خورند، حساسیت بیش‌تری پیدا کرده و با اصلاح سبک زندگی خود می‌توانند به وزن ایده‌آل‌شان برسند.

نمی‌سوزاند اما…

دکتر جین کَستی (Jen Cassetty)، مشاور تناسب اندام انجمن پزشکی ورزشی آمریکا:

از نظر تئوری یوگا برای لاغری ممکن است. این ورزش، در دسته فعالیت‌های بدنی با شدت بالا که کالری سوزی زیادی دارند، طبقه‌بندی نمی‌شود، اما در کلاس‌های یوگا که معمولاً ۷۵ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد، اغلب ماهیچه‌های بدن درگیر حرکات میان‌تنه، کشی، تعادلی، قدرتی و… می‌شود. اگر قرار است به یوگا به‌ عنوان روشی برای کاهش وزن توجه شود، باید چهار، پنج روز در هفته تمرین کنید و هم‌زمان رژیم غذایی متعادل، متنوع و متناسبی داشته باشید و میزان کالری دریافتی روزانه‌تان را محدود کنید. در این صورت متابولیسم با سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند و به‌ مرور اثرات یوگا روی کاهش وزن و کاهش سایر بدن‌تان مشخص می‌شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید