آیا کرم ضدآفتاب برای پوست مضر است؟

0
446

کرم ضدآفتاب از پرمصرف‌ترین لوازم بهداشتی – آرایشی است که افراد زیادی از آن استفاده میکنند. هدف از مصرف کرم ضدآفتاب این است که از آسیب پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب مانند اشعه فرابنفش جلوگیری کند. اما آیا تمام کرم های ضدآفتاب موجود در بازار که توسط کارخانه های مختلف تولید میشوند، قادر به انجام این کار هستند؟ جواب این سوال خیر است، زیرا بسیاری از کرم های ضدآفتاب موجود در فروشگاه ها دارای مواد مرغوب و مطلوب نبوده و بیشتر از مواد شیمیایی و مضر تشکیل شده اند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کرم ضدآفتاب

آیا کرم ضدآفتاب مضر است؟

آیا هرگز به ذهنتان رسیده است، ضدآفتابی که استفاده می‌کنید، ممکن است بیشتر از نور خورشید به سلامتتان آسیب برساند؟ دانشمندان مدت‌هاست پی برده‌اند که هر ماده‌ای که ما روی پوستمان قرار می‌دهیم، به سرعت جذب بدن می‌شود. این در حالی است که برخی از بهترین کرم‌های ضدآفتاب موجود در بازار، پر از مواد شیمیایی مضر مانند تریکلوزان، اکسی بنزون، پارابن‌ها و فتالات‌ها هستند. بنابراین، در تلاش برای در امان ماندن از خطر ابتلا به سرطان بر اثر نورآفتاب، از یک سو با تبلیغات شرکت‌هایی روبه‌رو هستیم که استفاده از ضدآفتاب را راه پیشگیری معرفی می‌کنند و از سوی دیگر با گفته‌های دانشمندانی مواجه می‌شویم که این محصولات را پر از مواد سمی می‌دانند که زیانشان بیش از نفعشان است.

اثر ترکیبات شیمیایی بر پوست

زیانی که این ترکیبات متوجه ما می‌کنند، بسیار شدیدتر از خارش پوست یا عوارض کم‌اهمیت پوستی است.

اکسی بنزون: وقتی این ترکیب وارد جریان خون (بویژه در خانم‌ها) می‌شود در عملکرد هورمون‌ها تداخل ایجاد می‌کند. مطالعه موسسه فارماکولوژی و سم‌شناسی دانشگاه زوریخ نشان داده است، اکسی‌بنزون تاثیراتی همانند تاثیرات هورمون استروژن دارد که از عوامل ایجاد سرطان پستان است و می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را به‌دنبال داشته باشد.

رایحه‌ها: بسیاری از ترکیباتی که در فهرست مواد تشکیل‌دهنده ضدآفتاب‌ها با عنوان مواد خوشبوکننده دیده می‌شود، شامل ترکیبات مضری مثل فتالات‌ها و پارابن‌هاست. فتالات ماده‌ای است که باعث اختلالات هورمونی می‌شود. ترکیب‌های مختلف این ماده نیز اثری شبیه هورمون زنانه استروژن دارد. پارابن‌ها نیز از عوامل ایجادکننده اختلالات هورمونی و غددی به شمار می‌آیند. مواد خوشبوکننده همچنین می‌توانند حساسیت‌های پوستی به دنبال داشته باشند.

رتینل پالمیتات: این افزودنی که به عنوان نوعی ویتامین A شناخته می‌شود، می‌تواند، با قرار گرفتن در معرض آفتاب، باعث ایجاد تومورها و ضایعات پوستی می‌شود و تولید و رشد سلول‌های سرطانی را به دنبال دارد.

راه حل چیست؟

موادشیمیایی مضر در بسیاری از ضدآفتاب‌ها وجود دارند، اما برخی محصولات هم هستند که بدون استفاده از مواد سمی ساخته می‌شوند. سعی کنید، از فروشگاه‌هایی که مواد طبیعی ارائه می‌کنند، خرید و ضدآفتاب‌هایی انتخاب کنید که تیتانیوم و روی در آنها استفاده شده است، اما راه‌های طبیعی‌تر برای دورماندن از خطرات نورآفتاب، پوشیدن لباس‌های مناسب با آستین بلند و همچنین استفاده از کلاه است. روغن‌های طبیعی نیز می‌توانند پوست را از خطرات محافظت کنند. به عنوان مثال، روغن نارگیل یک ضدآفتاب طبیعی عالی است. روغن جوجوبا، روغن اکالیپتوس و اکسید روی نیز مواد طبیعی موثر در جلوگیری از تاثیرات زیانبار نور آفتاب به شمار می‌آیند.

جام جم آنلاین
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید