آیا موز برای دیابت مضر است

0
619

آیا موز برای دیابت مضر است ؟ موز معمولا همیشه به عنوان میوه ای مفید شناخته می‌شود. اما مقدار قندی که در آنها وجود دارد میتواند برای برخی نگران کننده باشد، به خصوص کسانی که به دیابت (قند خون) مبتلا هستند. از آنجایی که بیماران دیابتی باید با دقت به میزان قند خونشان نظارت داشته باشند، خوردن بیش از حد غذاهای مختلف میتواند خطرناک باشد. اگر این میوۀ سرشار از پتاسیم را دوست دارید اما در عین حال باید به سطح گلوکز خونتان نظارت داشته باشید، باید از خطرات مصرف این میوه با خبر شوید.

آیا موز برای دیابت مضر است

موز چگونه بر دیابت و میزان قند خون تاثیر میگذارد؟

موزها منابع عالی از مواد مغذی خاصی هستند، که شامل پتاسیم، شکر، فیبر، ویتامین B6، منگنز، و پروتئین و چند مورد دیگر مواد معدنی میباشند. وقتی بحث در مورد دیابت و میزان قند خون باشد، تمرکز اصلی بر روی مقدار قند موجود در موزها است. یک موز به طور متوسط میتواند تقریبا ۳۰ گرم کربوهیدرات داشته باشد. کربوهیدراتها در بدن به گلوکز و دیگر قندها تبدیل میشوند ک میتواند باعث بالا رفتن قند خون شود. در افراد سالم دیگر این افزایش قند خون میتواند به وسیله ی انسولین، هورمونی که در لوزالمعده تولید میشود، کنترل شود.

اگرچه در یک فرد دیابتی یا لوزالمعده نمیتواند میزان انسولین کافی برای بدن را تولید کند و یا بدن نمیتواند از انسولین تولید شده استفاده کند (حساسیت به انسولین).

به همین دلیل، وقتی از کربوهیدرات، بخصوص کربوهیدراتی که از قندهای معمولی ساخته شده است استفاده می شود، میزان گلوکز خون بالامیرود. به این خاطر وقتی کسی یک موز میخورد میزان قند خونش بالا خواهد رفت. کربوهیدرات ها جزء حیاتی هر رژیم غذایی متعادلی هستند، بنابراین موزها ذاتا برای خوردن بد نیستند، حتی برای کسانی که دیابت دارند.

علاوه بر این موزها حاوی فیبر بوده، که نوع دیگری از کربوهیدرات است که در واقع میتواند میزان قند خون بدن را تنظیم کند. به طور متوسط با تقریبا ۶ گرم نشاسته از هر موز بعضی از مشکلات قند خون به وجود آمده به دلیل مصرف قند، از طریق فیبر برطرف میشوند.

آیا موز برای دیابت مضر است ؟

خیر، اگر دیابت دارید موزها برای خوردن بی خطر هستند، البته در صورتی که شما در مورد مصرف کربوهیدرات روزانه ی خود آگاه باشید.

در اصل میزان کربوهیدرات های موجود در یک موز با کربوهیدرات های یک ساندویچ با دو تکه نان برابر است.

موزها منافع دیگری نیز دارند، که میتواند در جلوگیری از عوامل خطرناک معین برای دیابت، از جمله فشار خون بالا، جلوگیری کند.

پتاسیم، ویتامین B6، منگنر و فیبر موجود در موزها میتواند آنها را به یک میوۀ با ارزش برای اضافه کردن به هر رژیم غذایی تبدیل کند، بخصوص به صورت دست نخورده!

اگر شما مبتلا به دیابت هستید، یک واحد سنجش خوب دیگر برای غذا، شاخص گلیسمی است، که میزان تاثیر غذا بر روی قند خون شما را نشان میدهد. اگر یک غذا شاخص گلیسمی بالایی دارد، معمولا برای یک بیمار دیابتی پیشنهاد نمیشود.

علیرغم قند موجود در موز، یک موز متوسط تنها شاخص گلیسمی ۴۹ دارد، که یک محدوده قابل قبول برای دیابتی ها در نظر گرفته میشود.

اگر دیابت دارید، چگونه موز بخورید؟

یکی از بهترین راه ها برای کاهش مقدار قند موجود در موز این است که آن را در حالت نرسیده یا نیمه رسیده مصرف کنید.

در این مرحله از رشد، بخشی از نشاسته با شکر پوشانده شده است. به این معنا که میزان فیبر بالاتر و سطح شکر کمتر است، که برای کسی که عاشق طعم موز است و در عین حال باید مراقب میزان گلوکز خونش باشد، ترکیبی ایده آل است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید