آیا مصرف پودر کلاژن خوراکی مفید است

0
2485

واژۀ «کلاژن» (به انگلیسی: collagen) از معادل یونانیِ کلمۀ «چسب» بدست آمده است. همین به شما کمک می‌کند تا نقش کلاژن در سلامتی بدن را بهتر درک کنید. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که سلول‌ها و بافت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند و در اسکلت، تاندون‌ها، عضلات، پوست و حتی دندان‌های ما وجود دارد. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب مصرف پودر کلاژن خوراکی میپردازیم.

پودر کلاژن خوراکی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تایم» با گذشت زمان و افزایش سن، تولید کلاژن در بدن ما کاهش پیدا می‌کند. در همین حال برخی از تولیدکننده‌های مواد غذایی و مکمل‌ها، تبلیغات مربوط به محصولات کلاژن را شروع کرده‌اند و ادعا می‌کنند که این مکمل‌ها می‌توانند سطوح کلاژن را در بدن افزایش دهند.

دکتر مارک مویاد، مدیر بخش پیشگیری و پزشکی جایگزین در دانشگاه میشیگان در این‌باره می‌گوید: «کلاژن اساسا حراجِ اسیدهای آمینه است.» اسیدهای آمینه بلوک‌های پروتئینی هستند، و غذاها و مکمل‌های کلاژن‌دار، حاوی اسیدهای آمینه‌ای هستند که در ترکیبات آنها کلاژن یافت می‌شود. کلاژن انواع مختلفی دارد که برخی از آنها از استخوان یا پوست حیوانات، و برخی از غضروف حیوانات بدست می‌آیند.

مصرف کلاژن بدست آمده از حیوانات به شکل پودر کلاژن خوراکی یا غذاهایی نظیر گوشتابه استخوان، می‌تواند به بدن برای پُر کردن ذخایر کلاژن کمک کند. دکتر مویاد می‌گوید: «بسیاری از آزمایش‌های اولیه نشان‌دهندۀ فواید احتمالی مکمل‌های کلاژن برای بهبود مشکلات فراوانی از پوکی استخوان گرفته تا بهبود وضعیت پوست می‌باشند.»

نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ توسط دانشگاه Penn State منتشر شد نشان می‌دهد که مکمل کلاژن می‌تواند برای کاهش درد مفصل موثر باشد. مطالعات دیگری در این زمینه انجام شده‌ که همگی پیوند میان کاهش درد کمر و درد زانو را در میان افرادی که به پوکی استخوان مبتلا بوده‌اند و مکمل کلاژن مصرف کردند را اثبات کرده‌اند.

همچنین برخی پژوهش‌ها از اثر مثبت کلاژن بر بهبود قابلیت ارتجاعی و رطوبت پوست خبر می‌دهند.

دکتر مویاد با اشاره به اینکه این مطالعات در مرحلۀ اولیه قرار دارند می‌گوید: «این پژوهش‌ها به طور کلی ضعیف هستند و باید منتظر مطالعات کامل‌تر و بهتر بود.»

همچنین هنوز مشخص نیست که مصرف پودر کلاژن خوراکی می‌تواند سطوح کلاژن در بدن را افزایش دهد یا نه. همانطور که محققین تغذیه بارها اشاره کرده‌اند، مصرف غذایی که حاوی چربی غذایی است، به این معنا نیست که بدن شما الزاما این چربی را جذب کرده یا مقدار بیشتری از آن تولید می‌کند.

دکتر مویاد همچنین دربارۀ وجود آلاینده‌‌ها در مکمل‌ها و مواد غذایی حاوی کلاژن ابراز نگرانی کرد: «از آنجایی که این محصولات عمدتا از قسمت‌های مختلف بدن حیوانات تهیه می‌شوند، باید مراقب مقادیر فلزهای سنگین و کراتین موجود در این مکمل‌ها بود.»

فلزات سنگین مضر نظیر مس و آرسنیک در محصولات گوشتی وجود دارند و کراتین یک محصول تجزیه شده سمی است که از بافت عضلانی گرفته می‌شود.

دکتر مویاد ادامه می‌دهد: «ژلاتین ارزان‌قیمت موجود در فروشگاه‌ها ممکن است به اندازۀ مکمل پودر کلاژن خوراکی موثر باشد، زیرا در این زمینه و تفاوت‌های میان محصولات حاوی کلاژن مطالعات کاملی انجام نشده است.»

این متخصص می‌گوید که مشکلی در امتحان کردن مکمل‌های کلاژن نمی‌بیند، اما اگر بعد از مدتی عوارض جانبی نظیر مشکلات گوارشی را تجربه کردید، حتما از مصرف مکمل دست بکشید.

اگر به دنبال حفظ کلاژن بدن‌تان هستید، بهتر است حواستان به عادت‌های مضر و مشکلاتی نظیر سیگار کشیدن، قرار گرفتن زیاد در معرض خورشید، بالا بودن فشار خون و اضافه وزن باشد. اگر مکمل کلاژن مصرف کنید ولی این عادت‌ها را ترک نکنید، همانند این است که پولتان را در جوب ریخته‌اید.

تیم ترجۀ گیاه یاب
منبع: time.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید