آیا مصرف آب برای کاهش استرس مفید است؟

0
465

استرس پدیده‌ای است که اغلب افراد به شکل‌ها و میزان‌های مختلفی با آن روبه‌رو هستند. استرس شغلی، اجتماعی، عاطفی و… می‌توانند افراد مختلف را تحت تاثیر قرار دهند و مشکلات فراوانی را در زندگی رومزه آنها ایجاد کنند. استرس همچنین می‌تواند زمینه‌ی بروز بیماری‌های خطرناک و مختلفی باشد. از این جهت بسیار مهم است که به دنبال مدیریت و کنترل استرس باشید و اجازه‌ی پیشروی و چیره شدن آن بر زندگی خویش را ندهید. محققان باور دارند که یکی از روش‌های ساده برای کاهش استرس نوشیدن آب است. در این نوشتار بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

برای کاهش استرس

آیا مصرف آب برای کاهش استرس مفید است؟

غدد فوق کلیوی بر بالای هر دو کلیه جای گرفته اند و هورمون هایی را ترشح می کنند که سیستم ایمنی، سوخت و ساز، و دیگر عملکردهای مهم را تنظیم می کنند. یکی از این هورمون ها کورتیزول است که انرژی کافی برای مقابله با استرس یا ترس را به عنوان بخشی از غریزه جنگ یا گریز در اختیار انسان قرار می دهد.

اما اگر فشار ناشی از استرس کاهش نیابد وضعیت چگونه خواهد بود؟ استرس طولانی مدت می تواند به خستگی غدد فوق کلیوی منجر شود و این شرایط عملکرد کمتر از حد انتظار آنها را به همراه خواهد داشت. این به معنای ترشح هورمون های کمتر، از جمله آلدوسترون، است که سطوح مایعات و الکترولیت ها را در بدن تنظیم می کند.

زمانی که ترشح آلدوسترون کاهش می یابد، سطوح الکترولیت افت می کند، و شما دچار کم آبی می شوید. افزون بر این، کم آب شدن بدن می تواند سطوح کورتیزول را افزایش دهد. در شرایطی که سطوح افزایش یافته هورمون کورتیزول لزوما چیز بدی نیست، هنگامی که بدن به صورت جسمانی به مکانیسم جنگ یا گریز پاسخ نمی دهد، این مساله مشکل آفرین می شود. به بیان دیگر، اگر سطوح کورتیزول افزایش یابد، و اقدامی در راستای کاهش استرس صورت نگیرد، همه چیز روی هم انباشته شده و می تواند به مجموعه ای از مشکلات مانند افسردگی و بیماری روانی منجر شود. اساسا، شما در یک چرخه استرس و تشنگی گرفتار می شوید.

در نتیجه، دفعه بعد که با احساس ضعف و در هم شکستن مواجه شدید، نفسی عمیق کشیده و یک لیوان آب بنوشید. افزایش سطح مایعات بدن می تواند به کاهش سریع استرس کمک کند، اما اگر با استرس مداوم مواجه هستید بهتر است با مراجعه به پزشک کمک حرفه ای دریافت کنید.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید