آیا ماساژ در بهبود آرتریت روماتوئید موثر است؟

0
453

ماساژ یکی از روش‌های باستانی برای مقابله با تنش و سفتی عضلات است که تاریخچه‌ی آن به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. ماساژ می‌تواند در کاهش درد موثر بوده و حس آرامش را به فرد منتقل کند. متخصصان باور دارند که ماساژ درمانی می‌تواند در بهبود بیماری آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی نیز مفید باشد. در مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام شده است، تاثیر ماساژ در بهبود دردهای مفصلی به خوبی اثبات گردیده است. در این نوشتار بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

آرتریت روماتوئید

علائم آرتریت روماتوئید

در آغاز، ممکن است لوکالیزه کردن درد، تورم و حساسیت در لمس، به سختی امکان‌پذیر باشد. درد در مفاصل درگیر و تشدید در اثر حرکت، شایع‌ترین تظاهرات آرتریت روماتوئید تثبیت شده می‌باشد. الگوی درگیری مفصلی هماهنگ است، اما همیشه با درجه التهاب ظاهر شده، مطابقت نمی‌کند. خشکی عمومی شایع است و معمولاً پس از دوره‌های بی حرکتی، به بیشترین حد خود می‌رسد، خشکی صبحگاهی با مدتی بیش از یک ساعت تظاهری تقریباً تغییرناپذیر از آرتریت التهابی است و ممکن است در افتراق آن از انواع متعدد بیماری‌های مفصلی غیر التهابی، کمک کننده باشد.

در مجموع نشانه‌های آرتریت روماتوئید از این قرار اند:

-سفتی صبحگاهی مفاصل

-تورم مفاصل

-درد مفصلی

-ضعف و خستگی

-ندول‌های روماتوئید

ماساژ درمانی برای بهبود آرتریت روماتوئید

اگرچه انواع مختلفی از ماساژ وجود دارند، اما تنها دو گزینه – ماساژ فشار متوسط و مایوفشیال ریلیز – در مطالعات صورت گرفته برای تسکین درد آرتریت روماتوئید بررسی شده اند، اما شما می توانید روش های دیگر را نیز مد نظر قرار دهید.

نتایج دلگرم کننده بوده اند. به عنوان مثال، در مطالعه ای که در نوامبر ۲۰۱۵ در نشریه Complementary Therapies in Practice منتشر شد، پژوهشگران دریافتند، شرکت کنندگانی که ماساژ با فشار متوسط روی زانوهای خود دریافت کرده بودند، کاهش درد و افزایش دامنه حرکت را گزارش کردند. پژوهشگران بر این باورند که تسکین درد ممکن است با افزایش ترشح سروتونین مغز مرتبط باشد که یک مهارکننده طبیعی درد در بدن است.

آرتریت روماتوئید

۴ روش ماساژ برای بهبود آرتریت روماتوئید

مایوفشیال ریلیز (Myofascial Release)

سبکی از درمان است که شامل فشار طولانی‌تر بر مناطق منتخب بدن به منظور شکستن بافت همبند می شود. پژوهش ها نشان داده اند این سبک درمانی، سه بار در هفته به مدت دو هفته، می تواند تسکین درد و دیگر نشانه های آرتریت روماتوئید را به همراه داشته باشد. فشار طولانی (بیش از سه دقیقه) روی مناطق هدف در بدن به تغییر ساختار اساسی بافت همبند کمک می کند، و تغییرات ساختاری که می توانند به درد منجر شوند را اصلاح می کند. این روش می تواند در تحریک گردش خون موثر باشد و زمینه ساز اقدامات ضد التهابی طبیعی بدن شود.

ماساژ سوئدی

به عنوان شناخته شده‌ترین تکنیک ماساژ، ماساژ سوئدی از ضربات طولانی با فشار متغیر برای تسکین و باز گردن گره های عضلانی استفاده می کند. درخواست نسخه فشار متوسط این نوع ماساژ می تواند نتایجی مشابه با آنچه در مطالعات کسب شده است را به همراه داشته باشد. ماساژور ممکن است از لوسیون ها یا روغن ها برای انجام ماساژ استفاده کند.

ماساژ سنگ داغ

این سبک ماساژ استفاده از دست برای رفع گرفتگی و سفتی عضلات را با بکارگیری سنگ های داغ که می توانند آرامش عضلات و کاهش درد را به همراه داشته باشند، ترکیب می کند. البته نسبت به گرما باید محتاط بود، زیرا ممکن است شرایط مفاصل ملتهب را وخیم‌تر سازد.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق از فشار شدید و لمس بافت برای رفع سفتی و درد استفاده می کند. با این وجود، اگر فشار به نظر بیش از اندازه می رسد، این سبک ماساژ را برای درمان آرتریت روماتوئید ادامه ندهید.

عصرایران، ویکی پدیا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید