آیا غذاهای فیبر دار به لاغری کمک می کنند ؟

0
617

به طور کلی فیبر در ۲ نوع وجود دارد، محلول و نامحلول. فیبر محلول همانند یک اسفنج عمل کرده و کلسترول و سموم بدن را جذب می‌کند. فیبر نامحلول مانند یک فرچه است و به پاک کنندگی دستگاه گوارش و روده‌ها می‌پردازد. مهم است بدانید که هر ۲ نوع فیبر برای سلامت انسان ضروری هستند.

غذاهای فیبر دار

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲»، اغلب مردم تغذیه‌ی مناسبی ندارد. یک رژیم متعادل باید حاوی میوه‌، سبزیجات، دانه‌ها و غلات باشد. اگر یک رژیم سالم را دنبال نکنید، بسیاری از مواد غذایی مصرفی شما در دستگاه گوارش هضم نمی‌شوند و به مواد سمی در بدن تبدیل می‌گردند. این مواد سپس وارد جریان خون شده و منجر به بروز بیماری‌های خطرناک و مزمن می‌شوند.

غذاهای فیبر دار چگونه به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

۱.فیبر اشتهای زیاد شما را کاهش می‌دهد و سبب می‌شود تا کالری کمتری دریافت کنید.

۲.فیبر مقدار جذب کالری از غذایی که مصرف می‌کنید را کاهش می‌دهد.

۳.غذاهای فیبر دار کم انرژی هستند، این بدین معناست که شما می‌توانید مقدار زیادی از غذاهای فیبر دار را مصرف کنید اما کالری زیادی از آنها دریافت نمی‌کنید.

۴.فیبر سرعت فرآیند تبدیل کربوهیدرات به قند را در بدن کاهش می‌دهد. این باعث می‌شود تا میزان قند خون شما در سطح مطلوبی باقی مانده و راحت‌تر لاغر می‌شوید.

فیبر و گرسنگی

کوله سیستوکینین نام یکی از هورمون‌های قدرتمند بدن است که به تنظیم احساس سیری در انسان کمک می کند. خبر خوب این است که فیبر به افزایش تولید این هورمون و فعالیت طولانی‌تر آن در بدن کمک می‌کند. دنبال کردن یک رژیم غذای پُر فیبر کمک می‌کند تا برای زمان بیشتری احساس سیری کرده و در نتیجه کالری کمتری دریافت کنید.

کاهش جذب کالری

در مطالعه‌ای که توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده انجام شد، محققان میزان مشخصی کالری را برای افراد شرکت کننده در نظر گرفتند و همچنین به برخی از آنها مواد غذایی فیبردار اختصاص دادند. نتیجه‌ی این پژوهش مشخص کرد افرادی که غذاهای فیبر دار مصرف کردند، کالری کمتری جذب بدن‌هایشان شده بود. در واقع افرادی که روزانه ۳۶ گرم فیبر مصرف کرده بودند، نسبت به سایر افراد ۱۳۰ کالری کمتر از غذاهای خود دریافت کردند. جالب است بدانید که این میزان در طول یکسال به ۴۷۰۰۰ کالری می‌رسد.

غذاهای فیبر دار

غذاهای فیبر دار کم کالری هستند

یک شکلات و یک عدد هلو را مقایسه کنید، شکلات نسبت به هلو کالری بیشتری دارد در صورتی که هلو ۵ برابر شکلات وزن داشته و برای مدت زمان بسیار بیشتری شما را سیر نگه می‌دارد. فیبر موجود در هلو بسیار بیشتر از شکلات بوده و بعلاوه کالری کمتری دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا شما به سرعت احساس گرسنگی نکرده و زودتر وزن کم کنید.

فیبر و قند خون

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم فیبر سرعت تبدیل شدن کربوهیدرات به قند را در بدن کاهش می‌دهد و این سبب می‌شود تا قند خون شما همواره در سطح مطلوبی قرار داشته باشد. فیبر همچنین باعث افزایش حساسیت و پاسخگویی سلول‌های بدن به انسولین می‌شود که به کاهش سطح گلوکز کمک می‌کند. با دنبال کردن یک رژیم پُر فیبر، به مرور زمان بدن شما شروع به استفاده از گلوکز موجود در چربی‌های ذخیره شده کرده و این عمل به چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می‌کند.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای افزایش مصرف فیبر

*روزی حداقل ۲ فنجان میوه و ۲ فنجان سبزیجات غنی از فیبر مصرف کنید. لوبیا، کنگرفرنگی، سیب زمینی شیرین، گلابی، نخود سبز، توت‌ها، آلو، انجیر، خرما، اسفناج، سیب و پرتقال از میوه‌ها و سبز‌ی‌های پُرفیبر هستند.

*نان‌های سفید تصفیه شده را با نان سبوس‌دار جایگزین کنید. همچنین به جای برنج سفید از برنج قهوه‌ای استفاده کنید.

*هنگام خرید محصولات کارخانه‌ای برچسب مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی را بررسی کنید تا مطمئن شوید محصولی که خریداری می‌کنید حاوی حداقل ۴ تا ۵ گرم فیبر در هر وعده ‌باشد.

*در دستورهای غذایی که امکانش وجود دارد مانند پوره سیب یا کوفته، ¼ فنجان سبوس گندم اضافه کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید