آیا عفونت سینوس مسری است

0
759

عفونت سینوس می‌تواند باعث بروز سردرد، درد در گونه‌ها، چشم‌ها و دندان‌های بالایی گردد. اما آیا عفونت سینوس مسری است ؟ در ادامه با گیاه یاب همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

عفونت سینوس

آیا عفونت سینوس مسری است ؟

اینکه عفونت سینوس مسری است یا نه، بستگی به دلیل عفونت دارد.

عفونت سینوس باکتریایی

عفونت سینوس باکتریایی به خودیِ خود مسری نیست، اما عفونتی که منجر به بروز عفونت سینوسی باکتریایی می‌شود مسری است. سینوزیت ناشی از باکتری معمولا بعد از یک عفونت ویروسی در قسمت بالایی دستگاه تنفسی – مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی – تشکیل می‌شود.

انجمن بیماری‌های عفونی در آمریکا تاکید می‌کند که اگر علائم سینوزیت در بزرگسالان و کودکان بیشتر از ۱۰ روز طول کشیده و شدید باشند، این افراد بیشتر در معرض ابتلا به سینوزیت باکتریایی قرار می‌گیرند. علائم شدید عبارتند از: آبریزش بینی، تب ۱۰۲ درجه یا بالاتر و درد صورت که بیش از ۳ یا ۴ روز به طول انجامد.

عفونت سینوس ویروسی

ویروس‌های دستگاه تنفسی که باعث بروز آنفلوآنزا، سرماخوردگی و سینوزیت می‌شوند، از طریق تماس دست منتقل شده و به شدت مسری هستند.

وقتی سرفه یا فین می‌کنید، قطرات بسیار کوچکی در هوا پخش می‌شوند که برخی از این قطرات منبع ویروس‌های تنفسی هستند. وقتی با کسی یا چیزی که به این ویروس‌ها مبتلا است تماس پیدا می‌کنید، و سپس دهان، چشم‌ها یا بینی خودتان را لمس می‌کنید، در خطر ابتلا به عفونت سرماخوردگی یا سینوزیت حاد قرار می‌گیرید.

سایر دلایل

دلایل دیگری برای عفونت‌های سینوس وجود دارند که عبارتند از: آلرژی‌ها، مواد تحریک‌کننده، منحرف شدن سپتوم بینی، تومورهای بینی و مشکلاتی نظیر بیماری ریفلاکس معده و فیبروز کیستیک. این نوع عفونت‌های سینوسی همگی مسری نیستند.

نتیجه‌گیری

آیا عفونت سینوس مسری است ؟ همانطور که متوجه شدید، پاسخ ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد. برخی از عفونت‌های سینوسی کاملا مسری هستند و برخی نه.

پیشگیری از عفونت‌های سینوس مسری

می‌توانید اقدامات مختلفی را انجام دهید تا از خطر ابتلا به عفونت‌های ناشی از ویروس‌های تنفسی در امان باشید. در میان این اقدامات پیشگیرانه، می‌توان به بهداشت دست، واکسیناسیون، استفاده از ماسک و فاصله گرفتن از افراد بیمار اشاره کرد.

  • شستن دستان با آب و صابون یا ضد عفونی کردن دستان با استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده، خطر آلوده شدن به ویروس‌های تنفسی را کاهش می‌دهد.
  • دریافت واکسن آنفلوآنزا یا پنوموکوک به پیشگیری از سینوزیت ناشی از باکتری‌ها و عفونت‌های پنوموکوک کمک می‌کند.
  • گذاشتن ماسک بر روی صورت نیز می‌تواند از تماس با سینوزیت پخش شده و ناشی از ویروس‌ها جلوگیری کند. می‌توانید ماسک صورت را به راحتی از داروخانه‌ها تهیه کنید.
  • اگر خودتان یا کودک‌تان از عفونت ویروسی رنج می‌برید، باید از رفتن به محل کار یا مدرسه خودداری کنید.
منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید