آیا روغن زیتون ، داروی کبد چرب است؟

0
315

امان از کبد چرب که این روزها دغدغه‌ی بسیاری از مردم شده و افراد زیادی به دنبال روشهای درمانی این عارضه هستند. متاسفانه در جوامعی که اغلب مردم به جای مصرف غذاهای طبیعی و سالم به فست فودها و مواد غذایی بسته بندی شده رو می‌آورند، شیوع کبد چرب امری بدیهی است. اما داروی کبد چرب چیست؟ کدام مواد غذایی تاثیر بیشتری در از بین بردن این مشکل دارند؟ مطالعات محققین نشان میدهد که یکی از بهترین مواد غذایی طبیعی برای درمان کبد چرب ، روغن زیتون میباشد. در ادامه بیشتر به این موضوع میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

داروی کبد چرب

آیا روغن زیتون ، داروی کبد چرب است؟

« هیدروکسی تیروزول» پلی فنول یافت شده در روغن زیتون فوق خام و تصفیه نشده، دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده که نقش مهمی در سلامت دارد.

رودریگو والنزوئلا، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه شیلی، در این باره می گوید: «تحقیق ما نشان می دهد که در موش های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب، هیدروکسی تیروزول تاثیری حفاظتی بر کبد خواهد داشت.»

مطالعه انجام شده بر روی موش ها نشان داد هیدروکسی تیروزول قادر به کاهش آنزیم های کبدی مرتبط با ایجاد عدم توازن در ترکیب اسیدچرب کبد، مغز، و قلب و همچنین افزایش فعالیت آنهاست.

والنزوئلا در ادامه افزود: «ما اثبات کردیم که این ترکیب می تواند نقش حفاظتی در مقابل فشار اکسایشی و ترکیب مضر اسیدچرب موجود در کبد، قلب و مغز ناشی از رژیم غذایی پرچرب داشته باشد.»

در این مطالعه به چهار گروه متشکل از ۱۲ تا ۱۴ موش، رژیم غذایی پرچرب (۶۰ درصد چربی) یا رژیم غذایی کنترل (۱۰ درصد چربی)، همراه با مکمل ۵mg هیدروکسی تیروزول به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به مدت ۱۲ هفته داده شد و به برخی هم این مکمل داد نشد.

نتایج آشکار ساخت افزودن دوز نسبتا پایین هیدروکسی تیروزول به رژیم غذایی قادر به برگرداندن تاثیر فشار اکسایشی مرتبط با بیماری کبد چرب بود. همچنین هیدروکسی تیروزول موجب افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد شد.

با این حال محققان تاکید دارند این یافته ها باید بر روی انسان ها هم به اثبات برسد.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید