آیا دیابت ارثی است

0
582

بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که چرا به دیابت مبتلا شده‌اند. طبیعی است که افراد مبتلا به دیابت نگران ارثی بودن و ابتلای فرزندان خود به این بیماری باشند. از همین رو بسیاری از مردم از خود می‌پرسند که «آیا دیابت ارثی است؟» حقیقت این است که دیابت از طریق یک الگوی ساده به ارث نمی‌رسد، بلکه فاکتورها و عوامل خاصی در افزایش خطر ابتلا به دیابت نقش دارند. به طور مثال، ممکن است شما به طور ژنتیکی در خطر ابتلا به دیابت باشید، اما زمانی این بیماری در شما بروز پیدا می‌کند که عاملی در محیط، مستعد بودن شما در ابتلا به دیابت را تحریک کند. این بدین معناست که ژن‌ها به تنهایی نشانگر این نیستند که شما به این بیماری مبتلا خواهید شد. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

دیابت ارثی

دیابت نوع ۱ و ژنتیک

دیابت نوع ۱ چندان شایع نیست و معمولا در مراحل اولیه و در کودکان تشخیص داده می‌شود. متخصصین باور دارند که ژن‌ها نقش مهم‌تری را در ابتلا به دیابت نوع ۱ بازی می‌کنند. اما همچنان احتمال این وجود دارد که با داشتن ژن‌های خاص، باز هم به دیابت مبتلا نشوید، زیرا عوامل محیطی نقش مهمی را در بروز این بیماری ایفا می‌کنند. محل زندگی و غذاهایی که در دوران رشد مصرف می‌کنید نیز موثر هستند.

دیابت نوع ۲ و ژنتیک

آیا دیابت ارثی است؟ بله، دیابت نوع ۲ نیز می‌تواند ارثی باشد. اما این بدین معنا نیست که فقط بدلیل مبتلا بودن والدین‌تان به این بیماری، شما هم حتما به آن مبتلا خواهید شد، اگرچه ابتلای والدین به دیابت، خطر مبتلا شدن شما به آن را افزایش می‌دهد. در اغلب موارد، افرادی که دیابت نوع ۲ در آنها تشخیص داده می‌شود، فردی را در خانوادۀ خود که به دیابت مبتلا است دارند. اگر والدین شما قبل از ۵۰ سالگی به دیابت مبتلا شوند، احتمال ابتلای شما به این بیماری ۱ در ۷ است. اما اگر بعد از ۶۰ سالگی به دیابت دچار شوند، این احتمال به ۱ در ۱۳ کاهش پیدا می‌کند. اگر پدر و مادرتان هر دو مبتلا به دیابت باشند، احتمال دچار شدن شما به دیابت نوع دو، ۱ در ۲ است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید